Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումների զարգացման առանձին հիմնախնդիրներ՝ սահմանադրական կայունության երաշխավորման համատեքստում
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.003Բանալի բառեր:
սահմանադրական կայունություն, սահմանադրական հայեցակարգ, իրավական դիրքորոշումների զարգացում, պրակտիկայի կանխատեսելիություն և շարունակականությունԱմփոփում
Սահմանադրության զարգացման եղանակների արդյունավետ իրացումը ենթադրում է ոչ միայն դրա տեքստում փոփոխություններ կատարելու, այլ նաև մի շարք այլ եղանակներով, այդ թվում՝ Սահմանադրության պաշտոնական մեկնաբանությամբ Հիմնական օրենքի զարգացման հնարավորություն: Այդ հանգամանքն իր հերթին հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ սահմանադրական կայունությունը ենթադրում է նաև նման մեկնաբանություն ընդգրկող ՍԴ իրավական դիրքորոշումների կայունություն: Հետևաբար հարց է առաջանում, թե կարող են արդյոք զարգանալ սահմանադրական մեկնաբանություն ընդգրկող ՍԴ իրավական դիրքորոշումները, և եթե այո՛, ապա ինչպես և ինչպիսի հաճախականությամբ: «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 61-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի ըստ էության ընդունված որոշումները պարտադիր են բոլոր պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, դրանց պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար՝ Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում: Կարծում ենք, որ օրենսդրական հիշյալ դրույթն ինքնին ենթադրում է, որ այն վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի որոշմանն ամբողջությամբ, հետևաբար՝ ինչպես պատճառաբանական, այնպես էլ եզրափակիչ մասերում արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին1: Ուստի հաջորդ հարցը, որն առաջանում է հիշյալ համատեքստում, այն է, թե արդյոք Սահմանադրական դատարանի իրավական դիրքորոշումները պարտադիր են նաև հենց իր՝ Սահմանադրական դատարանի համար, և կարող է արդյոք վերջինս ժամանակի ընթացքում դրանք փոփոխել:

Some Issues of the Development of Constitutional Court Legal Positions in the Context of Guaranteeing Constitutional Stability
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.003
constitutional stability, constitutional doctrine, development of legal positions, predictability and continuity of the practice
The issues of the development of Constitutional Court legal positions in the context of guaranteeing constitutional stability are discussed in the article presented. The author concludes that the approach regarding the mechanical invalidation of the Constitutional Court previous legal positions after constitutional amendments isn’t logical, doesn’t equivalently express the constitutional essence of the mentioned positions and distorts the ideas of constitutional stability, constitutional developments, predictability of the activities of the Constitutional Court and continuity of its practice. Constitutional Court legal positions can be developed, as the formation of the constitutional doctrine isn’t a one-step, but a continuous process. It presupposes the existence of two possible situations: 1. when there is a necessity to fundamentally change the concrete previous legal position of the Constitutional Court, 2. when there is a necessity to broaden the scope of the previous concrete legal position of the Constitutional Court without changing its previous content. In both cases, the main key for the effective solution of the discussed issue is finding a balance between continuity and predictability of the Constitutional Court practice and values, underlying the development of the constitutional doctrine, in each concrete situation.
Manasyan, A. (2019). Some Issues of the Development of Constitutional Court Legal Positions in the Context of Guaranteeing Constitutional Stability. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 10(1 (28), 3-15. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.003