Հետախուզման մեջ գտնվող մեղադրյալին ձերբակալելը որպես հեռակա (մեղադրյալի բացակայությամբ) կալանավորման այլընտրանք ՀՀ քրեական դատավարությունում
• Ս․ Մարաբյան Երևանի պետական համալսարան image/svg+xml
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.059
հետախուզում, ձերբակալում, կալանավորում, լսվելու իրավունք, դատարանի առաջ կանգնելու իրավունք
Անձի անձնական ազատության իրավունքը կարող է սահմանափակվել բացառապես այնպիսի ընթացակարգին համապատասխան, որը պաշտպանում է նրան կամայականությունից և անօրինականությունից: Քրեական դատավարության զարգացման ընթացքում նման ընթացակարգի հիմք է ծառայել habeas corpus (լատ. «Թեկուզ դու ունես մարմին») ինստիտուտը: Պատմականորեն habeas corpus ընթացակարգն անձին ազատությունից զրկելու նկատմամբ դատական վերահսկողության կառուցակարգ է, որը յուրաքանչյուր անձի երաշխավորում է դատարանի առաջ կանգնելու և լսված լինելու իրավունքը, որպեսզի դատարանը ստուգի ազատությունից զրկելու օրինականությունն ու հիմնավորվածությունը: Հենց habeas corpus-ի սկզբունքների վրա է կառուցված, մասնավորապես, ՀՀ Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 4-րդ մասի այն պահանջը, որ եթե սույն հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի1 հիմքով ազատությունից զրկված անձի վերաբերյալ ազատությունից զրկվելու պահից ողջամիտ ժամկետում, սակայն ոչ ուշ, քան յոթանասուներկու ժամվա ընթացքում դատարանը որոշում չի կայացնում անազատության մեջ նրան հետագա պահելը թույլատրելու մասին, ապա նա անհապաղ ազատ է արձակվում:
2019-04-22
Մարաբյան Ս. (2019). Հետախուզման մեջ գտնվող մեղադրյալին ձերբակալելը որպես հեռակա (մեղադրյալի բացակայությամբ) կալանավորման այլընտրանք ՀՀ քրեական դատավարությունում. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 10(1 (28), 59-72. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.059

The Arrest of the Wanted Defendant as an Alternative to Detention (in the Absence of the Defendant) in the Criminal Proceedings
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.059
reconnaissance, arrest, detention, the right to be heard, the right to stand trial
Within the scope of this article, the author has raised the issues of imposing detention as a preventive measure without the involvement of the defendant in the proceedings and concluded that without the defendant's participation, the hearings on the detention may be considered legitimate only when the international reconnaissance has been declared. In this respect, the author agrees with the legal positions of the Court of Cassation, but he believes that its scope should be limited, as it often causes abuses and arbitrariness. The author thinks that, in the case of domestic reconnaissance, arrest but not detention may be imposed on a person. This will not only exclude the practice of arbitrary and artificial declaration of reconnaissance, but also the doubling of the courts' workload.
Marabyan, S. (2019). The Arrest of the Wanted Defendant as an Alternative to Detention (in the Absence of the Defendant) in the Criminal Proceedings. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 10(1 (28), 59-72. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2019.10.1.059