Արհեստական ինտելեկտի ազդեցությունը հեղինակային իրավունքի օրենսդրական քաղաքականության վրա․ մարտահրավերներ և արձագանք
• Տ․ Դավթյան Երևանի պետական համալսարան image/svg+xml
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2020.11.2.034
արհեստական ինտելեկտ, արհեստական բանականություն, նյարդային ցանցեր, մեքենայական ուսուցում, մտավոր սեփականություն, հեղինակային իրավունք, հարակից իրավունքներ, յուրօրինակություն, մարդ–հեղինակ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ
Ժամանակակից թվային աշխարհում արհեստական ինտելեկտի 1 (այսուհետ նաև՝ ԱԻ) անսահման ներուժի (ինքնագնաց տրանսպորտային միջոցներից, անօդաչու թռչող սարքերից մինչև վիրտուալ բուժաշխատողների, ավտոմատացված անձնական օգնականների և ԱԻ այլ համակարգերի) բացահայտումը և զարգացումը վկայում է, որ հիմնովին փոխվել և դեռ փոխվելու են մարդկանց ապրելու, աշխատելու և միմյանց հետ փոխհարաբերվելու գոյություն ունեցող ձևերը։ Թեև մասնագիտական գրականության մեջ տարբերում են թույլ (նեղ) և ուժեղ (ընդհանուր) արհեստական ինտելեկտ հասկացությունները, և ընդունվում է, որ ներկայումս մարդկությանը հասանելի է միայն թույլ (նեղ) արհեստական ինտելեկտը 2 , այնուամենայնիվ փաստ է, որ առավել զարգացած ԱԻ համակարգերն այսօր կարող են ստանալ կամ ձեռք բերել արդյունքներ 3 , որոնք եթե ստեղծված լինեին մարդու կողմից, կհամարվեին, օրինակ, պոեմներ, գեղանկարներ, երաժշտական կամ գրականության, գիտության և արվեստի բնագավառի այլ յուրօրինակ ստեղծագործություններ, նույնիսկ՝ գյուտեր և ենթակա կլինեին իրավական պաշտպանության։
Դավթյան Տ. (2020). Արհեստական ինտելեկտի ազդեցությունը հեղինակային իրավունքի օրենսդրական քաղաքականության վրա․ մարտահրավերներ և արձագանք. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 11(2 (32), 34-56. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2020.11.2.034

The Impact of Artificial Intelligence on the Legislative Policy of Copyright: Challenges and a Response
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2020.11.2.034
artificial intelligence, neural networks, machine learning, intellectual property, copyright, related rights, originality, human authorship, information technology
The article discusses 56 the main aspects of the interaction of the so-called autonomous artificial intelligence systems and the concepts of Copyright and Related Rights. It reveals leading positions in the professional literature on the following important issues: does the artificial intelligence of the current generation eliminate the monopoly of a human to creativity and it can be said that such an artificial intelligence can “create” unique “works” in the field of science, literature and art. If not, should the results obtained or received by such artificial intelligence systems that are comparable, similar, and sometimes even surpass the original human works, have legal protection in the framework of Copyright or Related Rights? If so, which framework should be available for providing such legal protection, on what grounds, who should be the original right owner of the results obtained by artificial intelligence, what rights should be granted, and what should be the term of such protection
2020-09-30
Davtyan, T. (2020). The Impact of Artificial Intelligence on the Legislative Policy of Copyright: Challenges and a Response. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 11(2 (32), 34-56. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2020.11.2.034