Հտ․ 36 No. 1 (197) (2002)
Բերվում են տվյալներ սկաոներում տեղայնացված Խդեբանցի ոսկու երևակման երկրաբանական կաոուցվածքի մասին: Տրվում է հանքաերևակման համեմատական բնութագիրը այս տիպի լավ ուսումնասիրված հանքավայրերի հետ: Երկրաբանական տվյալների վերլուծության հիման վրա արվում են եզրակացություններ Խդեբանցի հանքաերևակման հեռանկարների մասին, ինչպես նաև Զանգեզուրի «սկաոնային» ոսկու մասին:
ԱՐԱՐԱՏՅԱՆ ԴԱՇՏԻ ՀՈՂԵՐԻ ԴԵԳՐԱԴԱՑԻԱՅԻ ՌԻՍԿԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ԱՐԱՐԱՏԻ ՄԱՐԶԻ ՕՐԻՆԱԿՈՎ
Ռ․ Խ․ Գագինյան, Պ․ Գ․ Դավթյան, Ա․ Վ․ Խոյեցյան
1990 թվականից ի վեր, հողերի սեփականաշնորհման հետևանքով, պետությունը կորցրել է հողային ռեսուրսների կառավարման և վերահսկման իր հիմնական գործառույթները, ինչը հանգեցրել է բացասական փոփոխությունների և գեոէկոլոգիական խնդիրների սրման: 1999 թվականի դրությամբ տարածաշրջանում գյուղատնտեսական հողերի 493.5 հեկտարը (0.4%) արդեն դեգրադացված էր: Դեգրադացված հողերի տեսակների՝ ըստ բարձրության գոտիների ուսումնասիրության տվյալների հիման վրա մշակվել է ռիսկի մակարդակների դասակարգում: Բացահայտվել և քարտեզագրվել են շրջակա միջավայրի արտակարգ իրավիճակների ռիսկի (ՇԱՌ) երեք աստիճանավորումներ: Յուրաքանչյուր տարածքի համար բացահայտվել են հիմնական խնդիրներ. այդ խնդիրների հետագա սրումը մարդածին ճնշման աճի պատճառով կարող է հանգեցնել տարածքում տեղական ՇԱՌ-ի առաջացմանը: ՇԱՌ-ի առաջացման բարձր աստիճանը բնութագրվում է զգալի և վատ փոխհատուցված փոփոխություններով, հողերի կորստով (աղակալում, ճահճացում), միջինը՝ բնական ռեսուրսների ներուժի մասնակի կորստով (հողի էրոզիայի տարածում), ցածր՝ ամենաթույլ դեգրադացիան՝ հողերի մասնակի կորստով (քարհանքեր և մակերեսային կրաքարային հանքավայրերի աղբանոցներ):
• Կարճ հաղորդագրություններ
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐԵՐԻ ՄՈՆԻԹՈՐԻՆԳԻ ՆԵՐԿԱ ՎԻՃԱԿԸ ԵՎ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
Հ․ Ա․ Աղինյան, Ա․ Հ․ Աղինյան
Ստորգետնյա ջրերի ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործումը և կառավարումը պահանջում է ստորգետնյա ջրերի մոնիթորինգ Հայաստանի Հանրապետությունում, որը վերջին տարիներին չի իրականացվել: Այս հոդվածը ուսումնասիրում է ստորգետնյա ջրերի մոնիթորինգի ցանցի կազմակերպումը՝ հիմնվելով գործող ռեժիմային ցանցի վրա, և ներկայացնում է չափումների և դիտարկումների օպտիմալ հաճախականությունը քանակական և որակական ստորգետնյա ջրերի մոնիթորինգի համար:

Vol. 36 No. 1 (197) (2002)
The government has lost the main functions of management and the control of soil resources as a result of privatization of soils since 1990 which led to negative changes and aggravation of geoecological problems. In 1999 493.5 (0.4%) hectares of agricultural grounds were already out of use in the region. The classification of the degree of the origin of risk has been carried out according to the data of studies of the types of degradation soils of high-altitude zones. Three gradations of the degree of the risk of extraordinary ecological situation have been distinguished and mapped. The main problems for each area have been determined, the further aggravation of which may lead to the origin of extraordinary ecological situation of local level in the given area as a result of strengthening of anthropogenic load. The high degree of the risk of the origin of extraordinary ecological situation is characterized by considerable and weakly compensating changes and the loss of soils (salinization, bogging up), the average degree is characterized by partial losses of natural resources potential (spreading of soil erosion) and the low degree is characterized as the most weakly degrading with partial losses of soil (sand-pits and dumps of surface output of limestone).
• Short Communications
PROBLEMS AND PRESENT CONDITIONS OF GROUND WATER MONITORING IN THE REPUBLIC OF ARMENIA
H. A. Aghinian, A. H. Aghinian
Ground water monitoring in the Republic of Armenia is important to promote sustainable management of ground water resources. That was not conducted during last years. Problems for organizing of observation network for ground water monitoring on the basis of present systematic studies network and also the optimum frequency of measurements and observations during quantitative and qualitative ground water monitoring are considered in the paper.