Օգտակար հանածոների հանքավայրերի արդյունահանման գործընթացում, որն իրականացվում է հիմնականում բաց եղանակով, կուտակվում են հսկայական քանակությամբ արդյունաբերական թափոններ՝ գերբեռնվածություն, անհավասարակշռված հանքաքարեր և հանքաքարի հարստացման պոչամբարներ։ Այս թափոնները ներառում են երկու փոխկապակցված բաղադրիչ՝ հանքային և բնապահպանական: Երկրաբանական և արդյունաբերական տեսակետից դրանք պոտենցիալ երկրորդային օգտակար հանածոների պաշարներ են, իսկ էկոլոգիական տեսակետից՝ շրջակա միջավայրի աղտոտման աղբյուրներ։ Հայաստանի Հանրապետությունը կուտակել և շարունակում է կուտակել հսկայական քանակությամբ հանքարդյունաբերական թափոններ, որոնց նկատմամբ սխալ քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել շատ բարդ իրավիճակների։
Առաջին անգամ փորձ է արվել հավաքագրել և վերլուծել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և հարակից շրջաններում երկրակեղևի բլոկային կառուցվածքի ուսումնասիրության տվյալներն ու ուսումնասիրությունների արդյունքները։ Վերլուծության արդյունքում բացահայտվել են չլուծված խնդիրներ։ Ներկայացված են կոնկրետ առաջարկներ և դրանց լուծման ուղիներ։ Այս առաջարկները ներառում են «երկրակեղևի բլոկի» հայեցակարգի ձևակերպման անհրաժեշտությունը և հաշվի առնել ընդերքի խորը կառուցվածքը, առնվազն մինչև 20 կմ, և առաջարկություններ բլոկների դասակարգման վերաբերյալ:
Հոդվածում դիտարկվում են 3D գեոֆիլտրացիայի մոդելավորման ժամանակակից սկզբունքները: Նշվում է, որ հիդրոերկրաբանական հաշվարկների համար հիմք է հանդիսանում Մակդոնալդի և Հարբուխի մշակած Մոդֆլոու ծրագիրը։ Ելնելով Երևանի ավազանում հորատված հորատանցքերի լիթոլոգիական հատվածներից՝ աշխատանքներով իրականացվել է անցում լիթոլոգիական շերտերից ընդհանրացված գեոֆիլտրացիոն շերտերի, այսինքն. համանման ֆիլտրման հատկություններ ունեցող շերտերին՝ միացված մեկ շերտով: Արդյունքում Երևանի ավազանի համար ստացվել է երեք գեոֆիլտրացիոն շերտ՝ ջրատար, անթափանց և թույլ ջրատար:
Ներկայացված է տվյալների հավաքագրման, համակարգման, զտման, ելքային տվյալների համակարգչային հենքի ստեղծման ընթացքը, ինչպես նաև սեյսմիկ ալիքների արագությունների պարամետրերի որոշումը: Գնահատվել են հաշվարկված պարամետրերի սխալները և տրվել է արագությունների պարամետրերի միջին արժեքների ստատիկ վերլուծություն ՀՀ տարածքի սեյսմիկ ցանցի բոլոր կայանների համար: ԱՍՓ-ի համար ճշտվել է (VP/VS) միջին արժեքը և ստատիկ ստուգում է անցկացվել իրական արժեքի և առաջարկվող հիպոթեզի համապատասխան արժեքների միջև:
«Էրեբունի» օդանավակայանի (Երևան) տարածքում եղանակի և կլիմայի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մինչև 500 մ և ցածր ամպամածություն է նկատվում և կարող է պահպանվել հետևյալ պայմաններում․ օդի հարաբերական խոնավություն՝ ոչ պակաս, քան 88%, ցողի կետի դեֆիցիտ՝ մինչև 4℃, քամու արագությունը՝ 2–3 մ/վրկ, առավելագույնը՝ մինչև 5 մ/վրկ։ Սինոպտիկ-վիճակագրական մեթոդի կիրառմամբ՝ «Էրեբունի» օդանավակայանի տարածքում ցածր ամպամածության կանխատեսում է արվել։ Այս մեթոդի կիրառումը ծայրահեղ կարճաժամկետ (մինչև 12 ժ) և ընթացիկ (մի քանի րոպեից մինչև 3 ժ) կանխատեսման համար ապահովում է մոտ 80% հուսալիություն, իսկ կարճաժամկետ (մինչև 72 ժ) կանխատեսման համար՝ 70–75%։
Հոդվածում դիտարկվել են ագրոտուրիզմի հիմնական սկզբունքներն ու մոտեցումները, որպես տուրիստական գործունեության սեգմենտ: Փորձ է արվել սահմանագծել բնությանը կողմնորոշված տուրիզմի տեսակներ հասկացողությունը՝ ագրո- և էկոտուրիզմը, որոնք հանդիսանում են կայուն տուրիզմի հայեցակարգային տարրեր, ինչն էլ ենթադրում է բնական ռեսուրսների օգտագործում և միևնույն ժամանակ չի սահմանափակում դրանց մակարդակի երկարաժամկետ պահպանումը:
Հոդվածն անդրադառնում է բնակավայրի և Հայաստանի Հանրապետության բնակչության ապրելակերպի փոխհարաբերության հիմնական խնդիրներին։ Բնակչության կենսակերպը և կենսագործունեության տարածաժամանակային դրսևորումները, որոնք նրա բաղկացուցիչներն են, համակարգային դեր են խաղում բնակավայրում՝ մեծապես որոշելով նրա ֆունկցիոնալ-հիերարխիկ կառուցվածքը։ Բնակավայրը համարվում է բնակչության կենսակերպի տարածքային տարբերակումը որոշող գործոններից մեկը։ Շիրակի մարզի օրինակով փորձ է արվել բացահայտել բնակչության կենսակերպի տարածաշրջանային տեսակները և պարզել դրանց կապը բնակավայրերի մեծության և տեղակայման, ինչպես նաև բնակավայրերի համակարգում ֆունկցիոնալ կառուցվածքի և տեղի հետ:

Vol. 47 No. 3 (232) (2013)
In the course of working off of mineral deposits, which is carried out basically by open way, huge quantities of technogenic waste is accumulated: overburden rocks, discarded ores and tails of ores enrichment. The given waste includes two interconnected components: mineral-raw and ecological. From geological industrial positions they are potential secondary mineral resources. From ecological position they are sources of environment pollution. In RA has been collected and large quantity of mining waste continues to be accumulated, the wrong policy to which can lead to rather difficult situations.
ABOUT BLOCK STRUCTURE OF TERRITORY OF RA
T.A. Shahbekyan
In this work for the first time an attempt for collection and analyses of the results and data of researches on block structure of the earth crust of the territory of Armenia and adjacent regions are made. In the result of these researches unsolved problems were revealed and the ways of their solutions were offered. Concrete suggestions and ways of their solutions are brought. From these suggestions the main points are the definition of «block of the earth crust» conception, taking into account the depth structure of the earth crust up to 20 km and recommendations on ranking of blocks.
A.H. Aghinyan, T.G. Mkrtchyan
The principles of three-dimensional groundwater modeling are considered in the article. It is noted that the basic program of groundwater flow simulation was developed by McDonald M. and Harbaugh A.W., which is called Modflow. In this paper on the basis of lithological sections of the wells drilled in Yerevan Basin the transition from lithologic layers to generalized layers on their permeability has been conducted, i.e. layers with similar permeability properties are linked in a single layer. As a result, for Yerevan Basin three layers have been obtained: water-bearing, confined and slowly permeable.
ASSESSMENT OF STRESS-STRAIN STATE IN ARARAT SEYSMOPOLIGONE BY MEANS OF $V_P /V_S$
A.L. Bayramyan
The process of collecting, organizing, filtering and computer background database, the definition of the velocity parameters of seismic waves for assessment of stress-strain state in Ararat seysmopoligone are presented. The errors of calculated parameters (VP/VS) and the statistical analysis of the mean velocity parameters for all the stations of seismic network of RA are evaluated. The average of the Ararat range is clarified and statistical hypothesis testing compliance with the calculated real value is performed.
FORECAST OF LOW CLOUD COVER IN THE ARЕА OF «EREBUNI» AIRPORT IN YEREVAN CITY
M.V. Yepremyan
Weather-climatic researches in the area of «Erebuni» Airport (Yerevan City) showed that cloud cover up to 500 m and lower is observed and can remain in following conditions: relative humidity of air is not less then 88%, the dew-point deficit to 4℃ and wind speed is 2–3 m/s with maximum to 5 m/s. The forecast of low cloud cover in the area of «Erebuni» Airport is made by synoptico-statistical method. Application of this method over very short range (up to 12 h) and nowcasting (from some minute to 3 h) the forecast provides about 80%, short-term (to 72 h) the forecast 70–75% were proved.
MAIN PRINCIPLES OF DEFINING AGROTOURISM
K.V. Shakhoyan
The article discusses the main principles and approaches to determine agro-tourism as a segment of tourist activities. In the article we tried to distinguish nature-oriented types of tourism, i.e. eco- and agrotourism as parts of sustainable tourism conception that means usage and longtime maintenance of natural resources.
SETTLEMENT SYSTEM AND SPATIAL DIFFERENTIATION OF LIFE QUALITY IN RA
M.G. Manasyan, G.P. Harutyunyan
In the paper the main issues of life quality relationship and the settlement is observed. The population life style and its space-time manifestations as components have a systematizing impact on the settlement, significantly causing its functional hierarchy. In the article the settlement as one of the factors causing the territorial differentiation of population life is discussed. On the example of Shirak Marz an attempt to highlight the regional population life quality and to determine their association with the quality and location of settlements is done, as well as the functional structure and place in the settlement system.