Հոդվածում քննարկվում են ԼՂՀ Կաշենի պղինձ-պորֆիրային հանքավայրը ներփակող երկրորդային քվարցիտների միներալային կազմի և ծագումնաբանության հարցերը: Հանքավայրի սահմաններում տարածված են երկրորդային քվարցիտների արտաքին ֆացիաները՝ քվարցային սերիցիտնեը: Ներքին՝ կաոլինիտային, ալունիտային, մոնոքվարցիտային և ծծմբային օպալիտների ֆացիանները չեն պահպանվել: Համարվում է, որ Կաշենի հանքային դաշտի երկրորդային քվարցիտները առաջացել են ոչ թե կոնտակտ-մետասոմատիկ այլ հետհրաբխային ֆումարոլա-սոլֆատարային լուծույթների կողմից ապարների թթվային տարալվացման արդյունքում:
Հոդվածը նվիրված է լանջերի կայունության վրա սեյսմիկ իներցիոն ուժերի ազդեցության խնդրին: Առաջարկվում է IL < 0,5 կոնսիստենցիայով կավային գրունտներից կազմված լանջերի կայունության հաշվարկման ժամանակ հաշվարկային սխեմայում սեյսմիկ իներցիոն ուժերի ազդեցության գնահատումը հաշվառել, տեղադրելով հաշվարկային սխեմայում սահքի դիմադրության գագաթնակետային արժեքը: IL > 0,5 կոնսիստենցիայով կավային գրունտների դեպքում հաշվարկային սխեմայում տեղադրել դինամիկական փորձարկմամբ որոշված սահքի դիմադրության ցուցանիշները, կատարելով ստատիկ հաշվարկ:
Սոթքի ոսկու հանքավայրի շահագործումն իրենից ներկայացնում է պոտենցիալ վտանգ Մասրիկի գոգահովտի ստորերկրյա ջրերի և Սևանա լճի աղտոտման տեսանկյունից: Հոդվածում ներկայացված է Սոթք գետի վերին հոսանքի ավազանի ստորերկրյա ջրերի ձևավորման երկրաբանա-ջրաերկրաբանական առանձնահատկությունները, ինչպես նաև դրանց շարժման և բեռնաթափման պայմանները: Հետազոտությունների արդյունքում հաստատվել է, որ գետի ստորերկրյա սնումը կատարվում է էլյուվիալ-դելյուվիալ նստվածքներում ձևավորված ստորերկրյա ջրերի ցամաքուրդից, իսկ խորքային հոսքը ձևավորվում է ենթահունային ալյուվիալ-պրոլյուվիալ նստվածքներում: Խորքային հոսքի ծախսի և արագության հաշվարկները վկայում են այն մասին, որ ի շնորհիվ դրանց փոքր նշանակությունների, հնարավոր աղտոտիչների տեղափոխումը կլինի աննշան:
Աշխատանքում քննարկվում են մորֆոմետրիկ եղանակների կիրառման նոր մեթոդաբանական մոտեցումների միջոցով Հայաստանի հյուսիսային ծալքավոր գոտու երկրակեղևի նստվածքային շերտի ձևակառուցվածքների անջատման և ստացված արդյունքների երկրաբանական հիմնավորման որոշ հիմնահարցեր:
Ռադիոակտիվությունը՝ ատոմի միջուկի ինքնուրույն տրոհման երևույթ է, որի ժամանակ անջատվում են ալֆա, բետա, գամմա ճառագայթներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են թողնում շրջակա միջավայրի և մարդու օրգանիզմի վրա: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ռադիոակտիվությամբ օժտված տեխնածին օբյեկտների վնասակար ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա ավելի քիչ է, քան շրջակա միջավայրի որոշ բնական երևույթներ:
Վերջին երկու տասնամյակում տեղի ունեցած քաղաքական, տնտեսական և սոցիալ-տնտեսական փոփոխությունները զգալի տեղաշարժեր առաջացրել են Հայաստանի բնակչության թվաքանակի ու կառուցվածքի, տեղաբաշխման, տարաբնակեցման, ժողովրդագրական իրավիճակի և այլ ոլորտներում: Թվարկված խնդիրներն առավել ցայտուն են դրսևորվում գյուղական բնակավայրերում: Հոդվածում դիտարկվում են 2005–2013թթ. գյուղական բնակչության վերարտադրության տարածաշրջանային առանձնահատկությունների փոփոխության դինամիկան և դրա հետևանքով առաջացած հիմնախնդիրները:
Քննարկված են բնական ռեսուրսների պոտենցիալի օգտագործման հիմնախնդիրները՝ որպես ՀՀ գյուղատնտեսության էկոլոգացման հիմնական գործոն: Ցույց է տրված, որ դա հնարավոր է հողի, կլիմայական և գյուղատնտեսական հումքի ռեսուրսների ցիկլի օպտիմալացման միջոցով: Այս ռազմավարությունը կնպաստի բնօգտագործման կարգավորմանը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը և բնական ռեսուրսների պոտենցիալի օգտագործման արդյունավետությանը:
Աշխատանքի նպատակն է՝ պարզաբանել և վերլուծել մարզի ֆիզիկաաշխարհագրական պայմանների դերը ջերմային ռեժիմի ձևավորման գործընթացում, բացահայտել և գնահատել օդի ջերմաստիճանի տարածաժամանակային բաշխման օրինաչափությունները: Կոռելյացիոն սերտ կապեր են ստացվել տեղի բացարձակ բարձրութան և օդի ջերմաստիճանի միջև, նաև հողի ու օդի ջերմաստիճանների միջև: Բազմամյա դիտումների ընթացքում մարզում, դիտվում է օդի և հողի ջերմաստիճանի աճման միտում:
Կատարվել են «Արզնի» օդանավակայանի շրջակայքում փչող քամիների ուսումնասիրություններ: Պարզվել է, որ տարվա ընթացքում օրվա առաջին կեսին գերակշռում են հյուսիսային և հս. արևելյան, երկրորդին՝ հրվ. արևմտյան, արևմտյան և հարավային քամիները: Տարվա ցուրտ շրջանում քամու միջին արագությունը՝ 3–6 մ/վրկ է, պոռթկումներում 18–20 մ/վրկ, իսկ տարվա տաք շրջանում՝ քամու միջին արագությունը՝ 4–7 մ/վրկ է, պոռթկումներում՝ 20–25 մ/վրկ:
Լրացավ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, երկրաբանա-հանքաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, խոշորագույն երկրաբան-երկրաքիմիկոս Սերգեյ Վաղարշակի Գրիգորյանի 80 տարին:

The article relates to the impact of seismic inertial forces on the stability of slopes. In the calculation scheme for clay soils with consistency of IL < 0.5 has been offered to take into account the seismic slope stability of inertial force, and as indicators of shear strength parameters to take the peak strength, on the basis of which to calculate the static stability. For clayey soils with consistency IL > 0.5 in the calculation scheme of stability is offered to take into account the shear strength parameters, obtained in dynamic tests, conduct static analysis excluding seismic forces.
Mining of Sotk gold deposit is a potential threat to groundwater contamination of the Masrik basin and Lake Sevan. The article presents geologicalhydrogeological specifics of formation, transit and discharge of groundwater in the upper streams of the Sotk River. According to studies, the river's recharge from groundwater is related to drainage waters occurring in eluvial-deluvial sediments. Deeper ground water flow occurs under riverbed, in alluvial-proluvial sediments. Hydrogeological assessment has shown that the velocity and flow rate of groundwater flow are too small and do not contribute to the transport of contaminants through groundwater in considerable amounts.
The application of new methodological approachеs in using morphometric methods and allocation of morphostructure of the Earth Crust sedimentary layer on Northern folded zone of Armenia and its geological interpretation are considered.
Radioactivity, as a process of spontaneous decay of atomic nuclei, the energy is being released through alpha, beta and gamma radiation, which affect both the environment and human beings. Studies show that technogenic radioactive objects' negative impact on the human body is less, than some natural phenomena have.
Political, economic and social-cultural changes in RA during the last 20 years have caused significant changes in population number, structure, distribution, as well as demographic situation. They are more obvious in marzes and regions of RA, particularly, in rural settlements. In the article the population dynamics of rural population of RA, the features of regional changes and problems in 2005–2013 are analyzed.
In the article are discussed the problems of productive using of nature-recourse potential of one of necessary factors for ecologyzation of agriculture of RA. It will be possible with optimization of recourse cycle of soil, climatic and agricultural raw material. This strategy promotes to regulation of nature using, nature protection and also to increasing of productivity of using of nature-recourse potential.
Analysis of the Marz physical-geography role during the formation of thermal regime, estimate the regularities of spatio-temporal distribution of the air temperature is the goal of the work. Close correlation links between absolute height of area and air and soil temperatures, as well as, those between air and soil temperatures have been got. So, in perennial data of Marz observes a tendency of increasing of air and soil temperature values.
The winds blowing in the «Arzni» airdrome area are observed in the article. It is found out that during year in the first half of the day Northern (20%), Northeast (14%) winds prevail and in the second half of the day Northwest (18%), Western (18%) and Southern (15%) winds, the average speed of which for the cold period of the year is 3–6 mps, gusts up to 18–20 mps, and during the warm period of the year the average speed is 4–7 mps, gusts up to 20–25 mps.
Sergey V. Grigoryan, Academician of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Doctor of Geological and Mineral Sciences, Professor, the largest geologist-geochemist, turned 80 years old.