Հոդվածում քննարկված են երկրաֆիզիկական մեթոդների ընտրության և կիրառման հարցեր` կապված սկառնամագնետիտային տիպի երկաթի հանքավայրերի ուսումնասիրման արդյունավետության բարձրացման հետ, ինչպես հանքավայրի քարտեզագրման, այնպես էլ առանձին հանքային մարմիների տեղադրման էլեմենտների որոշման և կանխատեսումային ռեսուրսների գնահատման տեսանկյունից:
Երևանի համալիր երկրաքիմիական հանույթի հողային նմուշներն օգտագործվել են գնահատելու քաղաքի հողերի ռադիոակտիվ վիճակը՝ պայմանա- վորված բնական առաջնային ռադիոնուկլիդների ակտիվությամμ (K-40, Th-232, U-238): Գամմա-սպեկտրաչափական աշխատանքների համար ընտրվել են 52 քաղաքային և 8 ֆոնային տարածքի հողային նմուշներ: Տարրալուծման աշխատանքները կատարվել են գամմա-սպեկտրաչափով (CANBERRA), որին կցված է գերմաքուր գերմանիումով դետեկտոր (HpGe): Արդյունքները ցույց են տվել բնական ռադիոնուկլիդների տարածական բաշխվածության կախվածություն քաղաքի երկրաբանական հիմքից. հյուսիսում, որտեղ գերակայում են հրաբխային ծագման ապարներ, գրանցվել են ակտիվության բարձր մակարդակներ, իսկ հարավում՝ նստվածքային ապարներով հարուստ տարածքում գերակայում են ցածր ռադիոակտիվ մակարդակներ։ Ֆոնային տարածքի հողերը գրանցվել են ցածր ակտիվության մակարդակներ։ Երևանի հողերը ռադիոլոգիապես անվտանգ են։
Աշխատանքում ուսումնասիրվել, վերլուծվել և գնահատվել են Արարատյան դաշտի և նրա նախալեռնային գոտու ձմեռային շրջանի օդի ջերմաստիճանի փոփոխությունները և տարածաժամանակային բաշխման օրինաչափությունները: Որպես ելակետային տվյալներ աշխատանքում օգտագործվել են ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության ձմեռային շրջանի օդի ջերմաստիճանի փաստացի դիտարկումների օրական միջին և բացարձակ նվազագույն արժեքները: Պարզվել է, որ ուսումնասիրվող տարածքում նկատվում է օդի ջերմաստիճանի ձմեռային շրջանի օրական միջին և էքստրեմալ նվազագույն արժեքների գերազանցապես աճի միտում, այսինքն` ձմեռների մեղմացում:
Բացահայտված են որոշակի օրինաչափություններ աջափնյա և ձախափնյա վտակներով ու ձորակներով Մարմարիկ գետի լանջերի մասնատման ինտենսիվության և երկրորդ ու երրորդ կարգի վտակների ավազանների երկարության և լայնության համամասնության մեջ: Մարմարիկ գետը դասվում է վեցերրորդ կարգի մեջ: Առավել μարձր կարգ ունեն ձախափնյա վտակները: Նման մասնատումը բացատրվում է ձախափնյա և աջափնյա լանջերի երկրաբանական կառուցվածքով, μուսածածկի բնույթով և թեքությամբ:
Տարածքի հորիզոնական և ուղղաձիգ մասնատվածությունը, խիստ կլիմայական պայմանները և բնաաշխարհագրական այլ գործոններ նեղացնում են ՀՀ բնակեցման արեալը: Այս գործոնները անմիջական կամ միջնորդավորված ձևով ազդում է ՀՀ գյուղական տարածքների զարգացման վրա: Հոդվածում վիճակագրական և փաստական տվյալների վերլուծության, ընդհանրացման և ամփոփման հիման վրա հիմնավորվել է գյուղական տարածքների և տարաբնակեցման դերը լեռնայն և բարձր լեռնային տարածքների զարգացման գործում ՀՀ օրինակով:
Վերջին երկու տասնամյակում տեղական մակարդակում ՀՀ վարչատարածքային բաժանման կատարելագործման խնդիրը մշտապես գտնվել է հետազոտողների ուշադրության կենտրոնում: Տվյալ հոդվածում ներկայացվում են ՀՀ սահմանամերձ, լեռնային և բարձր լեռնային մի շարք տարածքներում խոշորացված համայնքների վերակազմավորման առաջարկություններ` հաշվի առնելով նշված տարածքների տեղական մակարդակում տարաբնակեցման տարածքային կառուցվածքի առանձնահատկությունները:
Զբոսաշրջությունը աննախադեպ զարգացում է ապրում: Մեծ է նրա դերը հասարակական կյանքի տարածքային կազմակերպման, կայուն մարդկային զարգացման գործընթացի ձևավորման գործում: Խնդիրը կայուն զբոսաշրջային համակարգի ստեղծման մեջ է: Այս գործում մեծ դեր կարող են կատարել աշխարհագրական գիտության չորս մոտեցումները՝ տարածքայնություն, կոնկրետություն, համալիրություն, գլոμալայնություն, որոնք օգնում են աշխարհագրական միջավայրի բոլոր տարրերի համալիր օգտագործման միջոցով ստեղծել կայուն զբոսաշրջության մոդել:
Գլոբալիզացիայի և համընդհանուր ինտեգրվածության գործընթացների հետ մեկտեղ ժամանակակից աշխարհում դիտվում է տեղային ռեսուրսների արժեքի բարձրացման միտում: Զբոսաշրջային օբյեկտների և տարածքների նկատմամբ դիրքորոշման մեջ կարևորագույն դեր են խաղում լրատվամիջոցները (ԶԼՄ): ԶԼՄ-ները ստեղծում են ներկայացվող զբոսաշրջային ուղղության յուրահատուկ պատկեր: Այս պարագայում շատ կարևոր է հասկանալ, թե ԶԼՄ-ների հենց, որ տեսակն է բոլորից շահավետ ծառայում այդ նպատակին: ԶԼՄ-ների տարբեր ճյուղերի ընդհանուր զննությունը բերում է այն եզրակացությանը, որ ԶԼՄ-րի ոչ բոլոր ճյուղերն ունեն հավասար ազդեցություն զբոսաշրջային ապրանքի առաջխաղացման հարցում: Զբոսա- շրջային տարածքների գրագետ և բազմակողմանի ներկայացումը հնարավոր է միայն ԶԼՄ-ների բոլոր ճյուղերի մասնակցության դեպքում, զբոսաշրջային ապրանքի առաջխաղացման յուրաքանչյուր փուլում, հաշվի առնելով յուրաքանչյուրի տեսակարար կշիռը:
Հոդվածում ներկայացված են լանդշաֆտների գեղագիտական հատկությունն երի գնահատման երկու եղանակ` լուսանկարով և հաշվարկային: Այս եղանակները կարելի է օգտագործել տարμեր նպատակներով:

Vol. 53 No. 2 (249) (2019)
SUBSTANTIATION OF THE APPLICATION OF THE EFFECTIVE COMPLEX OF GEOPHYSICAL METHODS IN THE IRON DEPOSITS OF SKAR-MAGNETITE TYPE (on the example of the "Basum iron" deposit)
G.V. Markosyan
The article deals with the issues of selection and application of geophysical methods related to improving the efficiency of studies of iron-bearing deposits of skarnmagnetite type, from the point of view of both field mapping and determining the elements of bedding of individual ore bodies and estimating forecasted reserves.
DISTRIBUTION OF NATURAL RADIONUCLIDES IN THE SOIL OF YEREVAN
N.E. Movsisyan, O.A. Belyaeva
Soil samples from Yerevan geochemical survey were used for estimation the radioactivity levels due to natural radionuclides (K-40, Th-232, U-238). 52 urban and 8 background soil samples were analysed using gamma spectrometer (CANBERRA). Results sugested a dependence of spatial distribution of natural radionuclides on geological characteristics of Yerevan: in northern part, where volcanic rocks prevail, high levels of radioactivity have been detected, while in the southern parts, rich in sedimentary rocks, low radioactive levels predominate. The radiological hazard caused by the natural radionuclides in soils of Yerevan is insignificant.
T.G. Vardanyan, V.G. Margaryan
GEOLOGICAL-GEOMORPHOLOGICAL PECULIARITIES OF THE BASIN OF THE MARMARIK RIVER (right tributary of the Hrazdan River, Armenia)
Definite regularities have been revealed in the intensity of the dismemberment of the right-bank and left-bank slopes of the Marmarik River Valley by tributaries and ravines, in the ratio of the length and width of the basis of tributaries of the 2nd and 3rd order. The Marmarik River is one of the sixth order. The left tributaries have the most high orders. This ring of partition is explained by with the geological structure of the right-bank and left-bank slopes, the nature of their vegetation cover, as well as the steepness.
THE ROLE OF RURAL AREAS AND SETTLEMENT PATTERN IN THE DEVELOPMENT OF MOUNTAINOUS COUNTRIES (on the example of RA)
PROCESS OF COMMUNITY UNIFICATION AND PROBLEMS OF DEVELOPMENT OF SETTLEMENT PATTERN IN BORDERLANDS, MOUNTAINOUS AND HIGH-MOUNTAINOUS AREAS
V.A. Potosyan
Over the past two decades, the problem of improving the administrativeterritorial division of RA at the local level has been in the focus of attention of researchers. The article presents suggestions for reorganization of unified communities in the border mountainous and high-mountainous regions of RA, considering the features of the territorial structure settlement of these areas at the local level.
TOURISM AS AN OBJECT OF STUDY OF GEOGRAPHY
A.R. Avagyan, S.R. Suvaryan, M.H. Petakchyan, N.A. Hovhannisyan
Tourism industry experiencing rapid development. Its role is important in the processes of spatial organization of social life and the formation of sustainable human development. The main issue is the creation of a sustainable touristic model. In this matter, four principles of geographical approach can play an important part: territoriality, complex approach, concreteness and globality, which, with the integrated application of all components of the geographic environment, contribute to the creation of a sustainable tourism model.
THE ROLE AND EVOLUTION OF THE MASS MEDIA IN PROMOTION OF TOURISM DESTINATIONS
H.Ya. Sayadyan, R.R. Vardanyan, S.R. Suvaryan
Despite the process of globalization and overall integration, there is a tendency of increasing the value of local resources in the modern world. In positioning of tourist, objects media play one of the most important roles. Media create a kind of image of the positioned tourist destination. It is very important to understand which media channel serves this purpose most profitably. The review of various media channels leads to the conclusion, that not all media channels have the same impact on tourist product promotion. Competent and comprehensive positioning of tourist destinations is possible only with the participation of all media channels, considering the weight of each channel at each specific stage of tourist product promotion.
ESTHETIC ASSESSMENT OF LANDSCAPES AND ITS FEATURES
L.M. Martirosyan, R.S. Sargsyan, A.A. Grigoryan, Q.H. Harutyunyan
The article presents two methods for assessing the aesthetic properties of landscapes: by photography and by method of calculation. These methods can be used for various purposes.