Հայկական լեռնաշխարհի գետային ավազանների ստորերկրյա ջրերի յուրացման խնդրի գիտականորեն հիմնավորված լուծման համար մեր կողմից վերամշակվել և ընդհանրացվել են Ազատ և Վեդի գետերի ավազաններում կատարված բազմամյա (համալիր) ուսումնասիրությունների տվյալները: Ուսումնասիրված տարածքի համար ըստ երկրաֆիզիկական ուսումնասիրությունների տվյալների՝ կատարված ուղղաձիգ էլեկտրական զոնդավորման (ՈՒԷԶ) մեթոդով և հորատանցքերի տվյալների՝ մեր կողմից կազմվել է ռեգիոնալ ջրամերժ ռելիեֆի 1 : 50 000 մասշտաբով քարտեզ: Ուսումնասիրվող տարածքը գտնվում է Գեղամա լեռնաշղթայի արևմտյան մասում, որտեղ գտնվում են Ազատ և Վեդի գետերի ավազանները: Ազատ գետի ջրհավաք ավազանի ընդհանուր խորքային հոսքը՝ հաշվառելով նաև լրացուցիչ հոսքը, կազմում է մոտ 1 մ3/վրկ: Վեդի գետի խորքային հոսքը՝ հաշվարկված Դարսիի բանաձևով ըստ հնահունում կատարված ուսումնասիրությունների գնահատվում է մոտ 1,9 մ3/վրկ:
Աշխատանքում քննարկվում է վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում ՀՀ տարածքի օդային ավազանի էկոլոգիական արդի վիճակը, վերլուծվում և գնահատվում է մթնոլորտային արտանետումների փոփոխության դինամիկան:
Աշխատանքում ՀՀ-ում տարածված լանդշաֆտային գոտիների համար հաշվարկվել է դիսկոմֆորտայնության գործակիցը, տարեկան միջին արժեքները, որի վերլուծության միջոցով բացահայտվել է լանդշաֆտային գոտիների միգրացիան, տրանսֆորմացիան և կատարվել է դրա հետևանքների վերլուծություն և գնահատում։
Ներկայացված են Հայկական լեռնաշխարհի հին և ժամանակակից սառցապատմանը վերաբերվող նոր տվյալներ: Սկսած XIX դարի երկրորդ կեսից նկատվում է լեռնաշխարհի ժամանակակից սառցապատման տարածքի կրճատում, սակայն պարզվել է 1980 թ.-ից ի վեր, ամենաբարձր լեռան վրա (Արարատ), սառցադաշտերի հալման արագությունը, ամենափոքրն է դիտարկման ամբողջ ժամանակահատվածում։ Առաջին անգամ, Արագածի կառային մորեններին բնորոշ ռելիեֆի միջոցով բացահայտվել են վյուրմի սառցապատման նահանջի չորս փուլերը, իսկ միջմորենային լճերի հատակային նստվածքների 14C ռադիոածխածինային փորձարկման միջոցով որոշվել են կլիմայի տաքացման, ինչպես նաև կլիմայի խոնավացման և լճերի ձևավորման փուլերը։
Ցանկացած երկրի կայուն դրական իմիջն այդ երկրի ռազմավարական պաշար է հանդիսանում: Տուրիստական իմիջը և տուրիզմը փոխկապակցված և փոխպայմանավորված են: Երկրի, տուրիստական տարածքի, առանձին վերցրած տուրիստական օբյեկտի իմիջի ձևավորման մեջ շատ մեծ դեր են խաղում զանգվածային լրատվության միջոցները (ԶԼՄ): Հմուտ իմիջմեյքերական աշխատանքի շնորհիվ երկրի իմիջը կարող է ներկայացվել ամենաշահավետ տեսանկյունից: Դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ հստակ նպատակ և գործածության մեջ դնել ԶԼՄ-ների բոլոր հնարավոր ալիքները:
Աշխատանքում փորձ է կատարվել համակարգված կերպով վերլուծել «Սերվիս» մասնագիտության ուսումնական պրակտիկայի հեռավար բաղադրիչի կազմակերպչական, տեխանիկական, բովանդակային և մեթոդաբանական ասպեկտները։ Ներկայացվում են հեռավար ձևաչափով ուսումնական պրակտիկայի հիմնական նպատակները, ուղղությունները, իրականացման ընթացքն ու ամփոփումը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում, մասնավորապես, առկա ուսումնական պրակտիկայի շրջանակներում հեռավար բաղադրիչի՝ որպես օժանդակ «գործիքի» կամ միջոցի ներառմանն ու հնարավոր դերակատարությանը։
Սույն հոդվածի նպատակն է քննարկել ներգնա զբոսաշրջությունը խթանելու հնարավորությունները և հանգստի ռեսուրսների շրջանակը Հայաստանում, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ զբոսաշրջության և մասնավորապես ներգնա զբոսաշրջության աճին չնպաստող փաստացի խոչընդոտները: Այս նպատակին հասնելու համար փորձ է արվում ուսումնասիրել միջազգային զբոսաշրջության տարբեր հայեցակերպերը երկրում՝ հատկապես ներգնա զբոսաշրջության տեսանկունից՝ կիրառելով դիտարկման, ինդուկտիվ և դեդուկտիվ արժևորումների և ընդհանրացման մեթոդները: Հետազոտությամբ պարզվում է, որ Հայաստանում ներգնա զբոսաշրջության բնագավառում առկա հսկայական կարողականությունը, ցավոք, մինչև այժմ չի գտել իր նպատակային իրացումը մեր երկրի զբոսաշրջային արդյունաբերության մեջ: Հայաստանի՝ որպես միջազգային զբոսաշրջության երկրի մրցունակությունը ապահովելու համար անհրաժեշտ են կարգավորումներ զբոսաշրջության ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածներում, որոնք նաև կխթանեն այս երկու հատվածների սերտ համագործակցությունը տվյալ դաշտում:
Լեռնային երկրների բնաաշխարհագրական պայմանների բազմազանությունը և սոցիալ-տնտեսական զարգացման առանձնահատկություններն իրենց ազդեցությունն են թողնում այդպիսի շրջանների գյուղական տարածքների և տարաբակեցման զարգացման վրա՝ պայմանավորելով գյուղական տարածքների և տարաբնակեցման ինքնատիպ գծերը: Հոդվածում կատարվել է լեռնային երկրների գյուղական տարածքների ու տարաբնակեցման համալիր աշխարհագրական հետազոտման տեսական հարցերի վերլուծություն և ընդհանրացում:
Լեռնային գյուղական բնակավայրերի սոցիալ-տնտեսական զարգացումը մեր հանրապետության կարևոր խնդիրներից է լեռնային շրջաններն անասնապահական շրջաններ են: Դրանք բնորոշվում են բնական և մարդածին արժեքներով, բարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով ու արհեստներով, ռեսուրսներով, որոնց ճիշտ օգտագործումը կարող է խթան հանդիսանալ ոչ միայն լեռնային բնակավայրերի կայունացմանը, այլ նաև զարգացմանը: Լեռնային տարածքները զբոսաշրջության տարբեր ձևերի կազմակերպման բարենպաստ շրջաններ են: Հոդվածում փաստական նյութի ընդհանրացման հիման վրա տրված են ՀՀ լեռնային գյուղական բնակավայրերի հիմնական գծերի՝ տարաբնակեցման, մասնագիտացման, ենթակառուցվածքների արդի հիմնախնդիրները:
Մեծ է ներդրումների դերը երկրների տնտեսական զարգացման գործընթացում: Այդ իսկ պատճառով, պատահական չէ, որ ներդրումների ներգրավման հիմնախնդիրը պետության մտահոգության առարկա է: Հոդվածը նվիրված է ՀՀ ներդրումների առանձնահատկությունների, խոչընդոտող գործոնների և, առավելապես, ներդրումների և ներդրումային դաշտի բարելավման գործընթացների կյանքի չկոչվելու նախապատճառների պարզաբանմանը:
Զբոսաշրջությունը հասարակական կյանքի արագ զարգացող ոլորտներից մեկն է։ Խնդիրն այդ զարգացումը գիտականորեն հիմնավորված ուղու վրա դնելն է։ Այդ գործում իր կարևոր տեղն ունի տուրիզմը, որի հայեցակարգում զբոսաշրջության տնտեսության կազմակերպման և գործունեության ապահովման գիտական սկզբունքներն ու մոտեցումներն են։ Տուրիզմը գիտություն է զբոսաշրջության մասին:

Vol. 55 No. 1 (254) (2021)
STUDIES OF RESOURCES OF UNDERGROUND WATERS OF THE RIVER BASINS OF THE AZAT AND VEDI RIVERS BY THE METHOD OF VES OF ELECTRICAL PROSPECTING
Vahram P. Vardanyan, Marat A. Grigoryan
For a scientifically grounded solution to the problem of groundwater development of the river basin of the Armenian highlands, we have interpreted and generalized the data of long-term (complex) studies carried out in the basins of the Azat and Vedi Rivers. For the stadied territories, according to geophysical studies performed by the method of vertical electrical sounding (VES) and boreholes, we have compiled a relief map of the regional aquiclude on a scale of 1 : 50 000. The study area is located on the Western section of the Geghama ridge, where the basins of the Vedi and Azat Rivers are located. The total underground runoff of the Azat River catchment basin, taking into account the additional runoff, estimated about 1 m3/s. Deep underground runoff of the Vedi River, calculated by the Darcy is formula using the results of geophysical studies in the paleo-relief, is estimated at about 1,9 m3/s.
STATISTICAL ANALYSIS OF ATMOSPHERIC EMISSIONS AND ECOLOGICAL SECURITY Republic of Armenia
Varduhi G. Margaryan
The article examines the current ecological state of the RA air basin, analyzes and evaluates the dynamics of changes in atmospheric emissions over the past two decades, both in the republic and in the marzes and the City of Yerevan.
MIGRATION OF THE LANDSCAPE ZONES OF THE RA IN THE CONTEXT OF GLOBAL CLIMATE CHANGES
Petros G. Davtyan, Tigran P. Davtyan, Rena R. Vardanyan, Armine H. Vardanyan
In the work was calculated the coefficient of discomfort (its average annual value) of landscape zones widespread in the RA. Through its analysis, migration and transformation of landscape zones were identified, an analysis and assessment of the consequences were made.
NEW DATA OF THE ANCIENT AND MODERN GLACIATION OF THE ARMENIAN HIGHLAND
New data of the ancient and modern glaciations of the Armenian Highlands are presented. From the second half of the nineteenth century a decrease in the area of modern glaciation of the highlands is noted, however, since 1980, the rate of glacier melting on the Ararat mountain turned out to be the lowest over the entire observation period. For the first time, according to the characteristic relief of the cirque moraines of Aragats, four stages of retreat of the Wurm glacier were identified, and the age of periods of warming and humidification of the climate and the formation of lakes was determined from the 14C radiocarbon dating of bottom sediments of intermorainal lakes.
THE ROLE OF THE MEDIA IN SHAPING THE COUNTRY'S TOURIST IMAGE
Rena R. Vardanyan, Seyran R. Suvaryan
The stabile positive image of any state is its strategic resource. Tourist image and tourism are interconnected and interdependent. The mass media play a very important role in the formation of the image of a country, a tourist territory, a single tourist object. Thanks skillful image-making work, the country's image can be presented in the most favorable light. To do this, you must have a goal and use all the necessary media channels.
DISTANT COMPONENT OF YSU «SERVICE» SPECIALIZATION PRACTICE AND ITS ORGANIZATION
Tigran A. Sargsyan, Lusine R. Hakobyan, Irina V. Sahakyan, Narine A. Hovhannisyan
The work attempts to analyze the organizational, technical, content-methodological aspects of distant component of "Service" specialty educational practice in a systematic manner. The main goals, directions, implementation process and summarizing approaches of the distant learning practice are presented. Particular attention is paid to the inclusion and possible role of the distant component as an auxiliary "tool" or medium in existing learning practice.
INCOMING TOURISM IN ARMENIA: OBSTACLES AND DEVELOPMENT OPPORTUNITIES
George A. Adamyan
The present paper aims at discussing the possibilities of stimulating incoming tourism in Armenia, the scope of recreational resources in the Republic and the actual obstacles preventing the growth of tourism in general and incoming tourism in particular. To achieve this goal we have made an attempt to study different aspects of international tourism in the country with special reference to incoming tourism by applying the methods of observation, inductive and deductive reasoning and generalization. The research reveals that incoming tourism has an enormous potential power which however has so far not found its targeted implementation in travel industry in Armenia. To ensure the competitiveness of Armenia as a country of international tourism it is necessary to solve problems that require settlements in both the public and private sectors and promote a close cooperation between the two in various spheres of tourism.
THEORETICAL FRAMEWORK OF COMPLEX GEOGRAPHICAL RESEARCH OF RURAL SETTLEMENT IN THE MOUNTAINOUS COUNTRIES
The originality of rural areas and settlement of mountainous countries is predetermined by the diversity of natural geographical conditions and features of socio-economic development. The analysis and generaliztion of theoretical framework of complex geographical research of rural areas and settlement of mountainous territories are provided in the article.
SOCIO-ECONOMIC DEVELOPMENT PROBLEMS OF MOUNTAIN RURAL RESIDENTS IN THE REPUBLIC OF ARMENIA
Vahagn V. Grigoryan, Narek A. Sahakyan
Socio-economic development of mountainous rural areas is one of the important problems of our republic. Mountainous areas are cattle-breeding areas. They are characterized by natural, man-made values, favorable climatic conditions and crafts, resources, the proper use of which can be a stimulus not only for the stabilization of mountain settlements, but also for their development. Mountainous areas are favorable areas for the organization of various forms of tourism. In the article, based on the generalization of the factual material, the current problems of the main features of the mountainous rural settlements of the Republic of Armenia are presented: settlement, specialization, infrastructure.
INVESTMENTS IN THE PROCESS OF ECONOMIC DEVELOPMENT OF RA
Gohar G. Ghambaryan
The role of investment in the process of economic development of countries is great. Therefore, the issue of attracting investment is a matter of national importance. The article is devoted to clarifying the features of the investment flows of the Republic of Armenia, identifying the obstacles and, especially, explaining the reasons for not implementing the processes of improving the investment flow and the investment field.
TOURISM AS A SCIENCE OF RECREATION AND RELATIONSHIP WITH OTHER
Aramayis R. Avagyan
The article presents the concepts of tourism. It was revealed that tourism as a frontier science is formed at the intersection of philosophy, geography, economics and other sciences. It has been substantiated that tourism is the science of the principles, approaches and methods of organizing and managing a tourist (recreational) economy.