Սեփականության իրավունքի սահմանափակման քրեադատավարական կարգավորումների ընկալման և մեկնաբանման որոշ հիմնահարցեր
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2024.15.1.039Բանալի բառեր:
սեփականության իրավունք, սեփականության իրավունքի սահմանափակում, դատական երաշխիքներ, իրեղեն ապացույց, գույքի արգելադրում, գույքի արգելադրման վերացումԱմփոփում
Հոդվածի նպատակն է վերլուծել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված սեփականության իրավունքի սահմանափակման իրավաչափության հետ կապված մի շարք հարցեր։ Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում 2021 թվականի հունիսի 30-ին ընդունված ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 15-րդ և 39-րդ գլուխներով նախատեսված գույքի արգելադրման նյութական հիմքի և դատավարական ընթացակարգի հետ կապված մի շարք կարգավորումների, որոնք տարբեր կերպ են ընկալվում և մեկնաբանվում։ Այսինքն, հոդվածը նպատակ է հետապնդում ներկայացնել այնպիսի խնդիրներ, որոնք առաջացել են իրավակիրառ պրակտիկայում։ Այս առումով հոդվածը նաև արդիական է, քանի որ ներկայացվող մոտեցումները կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել ինչպես ուսանողների, այնպես էլ փաստաբանների, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների և դատավորների մոտ։
Հոդվածը նվիրված է ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքն իրեղեն ապացույց ճանաչելու որոշումների իրավաչափության հետ կապված մի շարք խնդիրների, որոնք հանդիպում են իրավակիրառ պրակտիկայում։
Հոդվածի մաս 2-ում քննարկվում են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են ՀՀ քրեական դատավարության նախկին օրենսգրքի պայմաններում արգելադրված գույքը ՀՀ գործող քրեական դատավարության օրենսգրքի պայմաններում արգելանքից հանելը, գույքի արգելադրման որոշմամբ այդ գույքի բավարար արժեքի մասին նշում կատարելը (Հոդվածի երկրորդ մասը հրապարակվելու է ՀՀ դատախազության «Օրինականություն» պարբերականում)։
ՀՀ Սահմանադրություն, 2015 թվականի փոփոխություններով (Constitution of the Republic of Armenia, 2015)։
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրք, ընդունված 2021 թվականի հունիսի 30-ին (Criminal Procedure Code of RA, 30.06.2021):
«Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիա, ընդունված 1950 թվականին (European Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, 1950)։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Borzhonov v. Russia գործով 2009 թվականի հունվարի 22-ի վճիռը, գանգատ թիվ 18274/04, կետեր 59-60 (Borzhonov v. Russia)։

Some Key Issues for Understanding and Interpreting Criminal Procedure Rules Limiting Property Rights.
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2024.15.1.039Keywords:
right of ownership, limitation of right of ownership, judicial guarantees, material evidence, prohibition of property, lifting attachment from the assetsAbstract
The purpose of the article is to analyze a number of issues related to the legitimacy of restrictions on property rights as prescribed by the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia. The article refers to a number of regulations related to the material grounds and procedures for imposing attachment on the assets as prescribed by Chapters 15 and 39 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia dated June 30, 2021, which are perceived and interpreted in different ways. In other words, the article aims to present the issues that have arisen in law enforcement practice. In this sense, the article is also relevant, since the presented approaches may be of interest to the students, lawyers, law enforcement authorities, and judges.
The article is dedicated to a number of problems related to the legality of decisions to recognize property of alleged criminal origin as physical evidence, which are encountered in legal practice.
In the second part of the article, the discussed issues such as the removal of prohibited property under the conditions of the former Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia under the conditions of the current Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia, making a note of the sufficient value of the property with the decision to prohibit the property (the second part of the Article will be published in the "Legality" of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia in the periodical).