ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԿՈՆՎԵՆՑԻԱՅԻՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՄԻԱՆԱԼՈՒ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
Եվրոպական միություն, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիա, ԵՄ դատարան, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, նախադեպային իրավունք, ԵՄ միացում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային, ԵՄ դատարանի 2/13 կարծիք
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին հաջորդած ինտեգրացման գործընթացները Արևմտյան Եվրոպայում պատճառ դարձան նոր իրավակարգերի առաջացման: Միջազգային պայմանագրերի հիմքի վրա ձևավորված վերպետական կազմակերպություններն անդամ-պետությունների կողմից օժտվեցին որոշակի իշխանությամբ, իսկ նրանց ինստիտուտները` այդ իշխանության իրացման համար անհրաժեշտ լիազորություններով: Որպես այդպիսի կազմակերպության դասական օրինակ կարելի է դիտարկել Եվրոպական միությունը, որն ունի ինքնիշխան պետությանը բնորոշ տարրեր, այդ թվում նաև՝ ավտոնոմ իրավական համակարգ: ԵՄ իրավակարգն օժտված է բավականին մեծ ինքնուրույնությամբ. ունի իր դատական մարմինները, որոնք կոչված են ապահովելու այդ նոր իրավակարգի պաշտպանությունն ու միատեսակ կիրառումը ինչպես վերպետական, այնպես էլ ներպետական իրավասության սահմաններում: Սակայն վերպետական իրավասությանը փոխանցված ոլորտները կանոնակարգող օրենսդրությունը, ընդունված լինելով վերպետական ինստիտուտների կողմից, այնուամենայնիվ պրակտիկայում կիրառվում և պաշտպանվում է ազգային իրավակիրառող մարմինների, մասնավորապես՝ դատարանների կողմից: Փաստորեն ստեղծվել է մի իրավիճակ, որտեղ նույն իրավական կանոնակարգման կիրառումն ու պաշտպանությունը իրականացնում են ինչպես վերպետական դատարանները, այնպես էլ ազգային դատական մարմինները:
2016-09-24
Ղազինյան Ա. (2016). ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԿՈՆՎԵՆՑԻԱՅԻՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ՄԻԱՆԱԼՈՒ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ . Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 7(2(20), 38-49. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2016.20.2.038

Legal Issues of EU Accession to the European Convention on Human Rights
European Union, European Convention on Human Rights, European Court of Justice, Europan Court of Human Rights, Case law, EU Accession to the European Convention on Human Rights, ECJ Opinion 2/13
EU human rights policy has been developed by the European Court of Justice in the course of 50 years of its functioning, though initially the Treaties on EU did not contain any provision on the protection of human rights and fundamental freedoms. Following the Lisbon Treaty and adoption of EU Charter on Fundamental Rights the road to accession of EU to the European Convention on Human Rights was opened and the accession process was launched. On December 18, 2014, the ECJ adopted the opinion 2/13, regarding the compliance of Accession treaty with the Lisbon Treaty, where it indicated certain issues stating that the Accession treaty bears potential danger for the autonomy of EU laws.
2016-09-24
Ghazinyan , A. (2016). Legal Issues of EU Accession to the European Convention on Human Rights. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 7(2(20), 38-49. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2016.20.2.038