ԲԱՆԿ ՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԱԺՆԵՏՈՄՍԵՐԻ ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
բանկ, բաժնետոմսերի համախմբում, խոշոր բաժնետեր, փոքրամասնություն կազմող բաժնետերեր, կոտորակային բաժնետոմսեր, բաժնետոմսերի հետգնում, բաժնետերերի իրավունքների պաշտպանություն
Բաժնետիրական ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) արժեթղթերի փոխարկումը հիմնականում դասվում է բաժնետոմսերի տեղաբաշխման ձևերի շարքին։ Սակայն որոշ դեպքերում արժեթղթերի փոխարկումը որպես գործիք է օգտագործվում նաև վերակազմակերպվող ընկերության արժեթղթերը նոր ստեղծվող կամ արդեն իսկ գոյություն ունեցող ընկերության բաժնետոմսերի կամ բաժնեմասերի փոխարկելիս, ինչպես նաև Ընկերության երկու կամ ավելի բաժնետոմսերը նույն տեսակի (դասի) մեկ նոր բաժնետոմսի (այսուհետ՝ բաժնետոմսերի կոնսոլիդացիա կամ համախմբում) կամ նույն տեսակի (դասի) երկու կամ ավելի բաժնետոմսերի (այսուհետ՝ բաժնետոմսերի բաժանում) փոխարկելիս։ Բաժնետոմսերի հետգնման հանգեցնող բանաձևով արժեթղթերի կոնսոլիդացիայի իրականացումը (reverse stock split) զարգացած արժեթղթերի շուկա ունեցող երկրներում հիմնականում իրականացվում է այն դեպքում, երբ ֆոնդային բորսայում արժեթղթերի հրապարակային վաճառք իրականացնող կազմակերպությունը ցանկանում է լքել այդ հարթակը կամ ընդհակառակը՝ բորսայական առևտրի ընթացքում բաժնետոմսերի շուկայական գինը բորսայում սահմանված նվազագույն գնից նվազելու դեպքում ցանկանում է պահպանել բորսայում իր արժեթղթերի ցուցարկված լինելու հնարավորությունը:
2017-03-25
Ավետիսյան Վ. (2017). ԲԱՆԿ ՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԱԺՆԵՏՈՄՍԵՐԻ ՀԱՄԱԽՄԲՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 8(1 (22), 40-54. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.22.1.040

Features of the Reverse Stock Split of Joint Stock Companies-Banks
bank, reverse stock split, fractional shares, redemption of shares, the main shareholder, minority shareholder, protection of shareholders' rights
The author discussed the imperfect regulation of the institute of reverse stock split in the legislation of RA, the absence of clear differentiation line between interests of the main shareholders and the company, as well as the issues of application of foreign legislation in RA, without taking into consideration national peculiarities. The abovementioned issues compose a situation, where main shareholders of jointstock companies- banks, without any justification, at the expense of financial funds of the company and dividends of stockholders can get rid of small shareholders, take possession of their dividends and carry out the practice of centralization of the capital between several persons, without any prohibition. Any mechanism, which is directed to compose the controlling block of shares (including consolidation of safety stocks) as a rule has the aim to increase the effectiveness of management and activities of joint-stock company. However, the consolidation of safety stocks must be done in a way that can ensure not only carrying out the abovementioned goals, but also can provide protection of small shareholders' interests without any abuse of the powers given. Taking into consideration the necessity to balance the interests of joint-stock companies-banks and their stockholders, the author suggests several amendments in "Law on Joint-stock companies" and "Law on Banks and Banking", which will allow finding solution to the abovementioned issue.
Avetisyan , V. (2017). Features of the Reverse Stock Split of Joint Stock Companies-Banks. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 8(1 (22), 40-54. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.22.1.040