Միջազգային կիբեռհարձակումների կարգավորման և սահմանափակման իրավական հիմնախնդիրները
կիբեռանվտանգություն, կիբեռենթակառուցվածք, համակարգչային համակարգեր, միջազգային մարդասիրական իրավունք, մարդու իրավունքներ, փափուկ իրավունք
Բոլորովին վերջերս միջազգային իրավունքում ի հայտ է եկել նոր հիմնախնդիր, այն է՝ կիբեռանվտանգությունը, այսինքն՝ այսպես կոչված կիբեռենթակառուցվածքների (տնտեսության կառավարման և հասարակության կենսապահովման համակարգչային համակարգերի) վրա թշնամական ներգործությունից պաշտպանության մեթոդների, դրա հետևանքների վերացման հիմնախնդիրը: Հոդվածում քննարկվում են կիբեռհարձակումների օգտագործման ու դրանց կանխարգելման այն առանձնահատկությունները, որոնք խոչընդոտում են ընդհանուր միջազգային իրավունքի, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային իրավունքի նորմերի կիրառումը: Հեղինակը հանգում է այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է կնքել խնդրին վերաբերող համալիր բնույթի հատուկ միջազգային պայմանագիր:
Շինկարեցկայա Գ. (2018). Միջազգային կիբեռհարձակումների կարգավորման և սահմանափակման իրավական հիմնախնդիրները. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 9(1(25), 71-80. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2018.25.1.071

Legal Problems of Limitation and Regulation of International Cyber-attack
Quite recently a new problem – cyber-security issue emerged in international law. The problem refers to finding methods to resist hostile cyber-attacks and to remove their negative impact over critical cyber-infrastructures. The article demonstrates some peculiarities of the use and restraint of cyberattacks which prevent applicability of rules of general international law as well as international humanitarian law and international human rights law. The author concludes that a new special international treaty of a complex character is needed.
Shinkaretkaia, G. . (2018). Legal Problems of Limitation and Regulation of International Cyber-attack. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 9(1(25), 71-80. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2018.25.1.071