ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐԸ ՀՀ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ
պետական կառավարման ձև, խորհրդարանական կառավարում, խորհրդարանական մեծամասնություն, Սահմանադրություն, քաղաքական կայունություն
2015 թ. սահմանադրական փոփոխությունների կարևորագույն ուղղություններից է անցումը կիսանախագահական կառավարման ձևից խորհրդարանականի։ Այդպիսի անցման տեսական հիմք դարձան ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի մշակած և «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգ»-ում (այսուհետ` նաև Հայեցակարգ) զետեղված դրույթները կիսանախագահական կառավարման ձևի «անհաղթահարելի» թերությունների և խորհրդարանական կառավարման ձևի առավելությունների մասին1: Պետք է արձանագրել, որ այլ հեղինակներ ևս առավելություն են տալիս խորհրդարանական կառավարման ձևին՝ համարելով այն պետական իշխանության ավելի կատարյալ տիպ, քան նախագահականը և կիսանախագահականը։ Այս դրույթը հիմնավորելու համար նշում են խորհրդարանական կառավարման ձևի մի շարք առավելություններ և արձանագրում կառավարման այլ ձևերում այդ հատկանիշների բացակայության հանգամանքը։ Հաճախ նաև հղում են կատարում Արևմտյան Եվրոպայի խորհրդարանական դրական փորձին և Լատինական Ամերիկայի պետությունների անհաջող նախագահական փորձին:
2017-03-25
Ստեփանյան Վ. (2017). ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐԸ ՀՀ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 8(1 (22), 3-10. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.22.1.003

The Issue of Securing the Stability of the Parliament in the System of Parliamentary Governance of the RA
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.22.1.003
Form of state governance, parliamentary governance, parliamentary majority, Constitution, political stability
The shift from the quasi-presidential government to a parliamentary one through the 2015 amendments to the Constitution raised the issue of securing the parliamentary majority, and thus, the issue of securing the stability of the parliamentary government. The text of the amended Constitution, however, lacks any provisions that would act to provide such stability. As such, the Constitution only provides for a blanket provision (article 89, section 3) which states: “the Electoral Code guarantees formation of stable parliamentary majority.” However, the Electoral Code can only guarantee the formation of the parliamentary majority, but not the stability of the latter one. The issue 10 of stability arises throughout the course of operation of the parliament, and thus, is outside the scope of the regulation of the Electoral Code. Further, one must also take into the account that the possibility of any statutory regulation of public intercourse in this field is severely limited. The level of the parliamentary stability is conditioned primarily by objective factors, the existence of which is highly questionable in the Republic of Armenia.
Stepanyan , V. (2017). The Issue of Securing the Stability of the Parliament in the System of Parliamentary Governance of the RA. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 8(1 (22), 3-10. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.22.1.003