ՏԱՐԲԵՐ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ԿՈՒՐՍԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ՍՈՑԻԱԼ- ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՎ ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՀԱՐՄԱՐՎՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՕՐԻՆԱՉԱՓՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ (ՌՈՒՄԻՆԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԻՆԱԿԻ ՎՐԱ)
• Գ. Հ. Ղազարյան ԵՊԲՀ
• Լ. Ա. Բաբայան ԵՊԲՀ
• Դ. Ա. Արիստակեսյան «Դունարեա Դե Ջոս» բժշկական համալսարան
https://doi.org/10.46991/SBMP/2019.2.2(5).314
հարմարվողականություն, միջանձնային շփում, ԲՈՒՀ, սոցիալ-մշակութային առանձնահատկություններ
Հոդվածում ներկայացված են տարբեր երկրների առաջին կուրսի ուսանողների հարմարվողականության սոցիալ-մշակութային և հոգեբա- նական առանձնահատկությունները և օրինաչափությունները՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում, հատկապես այն ուսանող- ների, որոնք բարձրագույն կրթությունը ձեռք են բերում իրենց հայրենիքի սահմաններից դուրս: Մեր առջև դրված նպատակի իրականացման համար, հետազոտվել են Երևանի Մ.Հերացու անվան Պետական Բժշկական Համալսարանի առաջին կուրսի ուսանողների 3 խումբ՝ հայալեզու, ռուսալեզու և անգլալեզու, իսկ Ռումինիայի Հանրապետության Գալաց քաղաքի «Դունարեա Դե Ջոս» բժշկական համալսարանում հետազոտությունն իրա- կանացվել է հայ, ռումինացի, ալբանացի և արաբ ուսանողներից կազմված խմբերում։ Բազմակողմանի հետազոտությունների հիման վրա եկել ենք այն եզրահանգման, որ տարբեր երկրներում սովորող առաջին կուրսի ուսանողների հարմարվողականության գործընթացը մեծապես պայմանա- վորված է ուսանողի և դասախոսի, համակուրսեցիների փոխհարաբերություններով ինչպես նաև տվյալ երկրի սոցիալ-մշակութային պայման- ներով։ Ուսանողի և դասախոսի, ինչպես նաև համակուրսեցիների միջև արդյունավետ հարաբերությունների ձևավորման հիմնական սկզբունքներն են. շփվողականություն, երկխոսություն, ակտիվ ընկալում, ինքնաբացահայտում, արժեքա-իմաստային կողմնորոշման ձևավորում, պատաս- խանատվության զարգացում։
2019-09-27
Ղազարյան Գ. Հ., Բաբայան Լ. Ա., & Արիստակեսյան Դ. Ա. (2019). ՏԱՐԲԵՐ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ԿՈՒՐՍԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԻ ՍՈՑԻԱԼ- ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԵՎ ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՀԱՐՄԱՐՎՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՕՐԻՆԱՉԱՓՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ (ՌՈՒՄԻՆԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԻՆԱԿԻ ՎՐԱ). Արդի հոգեբանություն, 2(3 (5), 314-320. https://doi.org/10.46991/SBMP/2019.2.2(5).314

REGULARITIES OF SOCIAL-CULTURAL AND PSYCHOLOGICAL ADAPTATION OF STUDENTS FROM DIFFERENT COUNTRIES (ON THE EXAMPLE OF ROMANIA AND ARMENIA)
• G. H. Ghazaryan YSMU
• L. A. Babayan YSMU
• D. A. Aristakesyan University “Dunarea de Jos”
https://doi.org/10.46991/SBMP/2019.2.2(5).314
adaptation, sociocultural features, interpersonal communication, tertiary education institutions
This article discusses the features and patterns of socio-cultural and psychological adaptation of freshmen to study at University, especially students who receive higher education outside their country. In this regard, three groups of YSMU freshmen were examined in Armenian, Russian and English-speaking students, as well as in the Romanian University "Dunarea de Jos" a study was conducted by students speaking Armenian, Romanian, Albanian and Arabic. To achieve this goal, first-year students of two universities were investigated - three groups of students of Yerevan State Medical University named after M. Heratsi (Armenian-speaking, Russian-speaking and Englishspeaking) and students of the medical center in Dunarea de Jos, Galati city, Romania (groups of students from Armenians, Romanians, Albanians and Arabs). Based on many years of research, we have concluded that the process of adaptation of first-year students studying in different countries is largely due to the relationship between the student and the teacher, fellow students and socio-cultural conditions of the country. The main principles of effective relations between students and teachers, as well as fellow students, are communication, dialogue, active perception, self-disclosure, the formation of value-oriented orientation, the development of responsibility.
Ghazaryan , G. H., Babayan , L. A., & Aristakesyan , D. A. (2019). REGULARITIES OF SOCIAL-CULTURAL AND PSYCHOLOGICAL ADAPTATION OF STUDENTS FROM DIFFERENT COUNTRIES (ON THE EXAMPLE OF ROMANIA AND ARMENIA). Modern Psychology, 2(3 (5), 314-320. https://doi.org/10.46991/SBMP/2019.2.2(5).314