ԱՆՁՆԱԿԱԶՄԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՈՐԱԿՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒՄ (ԲԱՆԿԻ ՕՐԻՆԱԿՈՎ)
մարդկային ռեսուրսների կառավարում, անձնակազմ, մասնագիտական որակների գնահատում, մոտիվացիա, աշխատանքով բավարարվածություն։
Ներկայիս փոփոխվող եւ մրցակցային պայմաններում կազմակերպությունների զարգացման միտումները նոր պահանջներ են ներկայացնում մարդկային ռեսուրսների կառավարման (ՄՌԿ) մասնագետներին: Մարդկային ռեսուրսների կառավարման գործառույթները լիարժեք իրականացնելու նպատակով ՄՌԿ մասնագետները որդեգրել են աշխատակիցների մասնագիտական գնահատում իրականացնելու քաղաքականություն: Եվ քանի որ կազմակերպությունում անձնակազմի մոտիվացիան, արդյունավետ հաղորդակցումն ու բավարարվածության մակարդակը մեծ մասամբ կախված են աշխատակիցների գնահատման գրագետ մոտեցումից եւ գնահատման համակարգի ռացիոնալ գործառնությունից, ներկայումս խիստ հրատապ է դառնում ՄՌ կառավարման գործընթացում գնահատման համակարգի արդյունավետ ինտեգրման հիմնահարցը։ Հոդվածում մանրամասն լուսաբանված են ՄՌԿ համակարգում անձնակազմի գնահատման կիրառական նշանակության եւ ինտեգրման հետ կապված հարցերը, ինչպես նաեւ ներկայացված են աշխատակիցների մոտիվացիայի եւ աշխատանքով բավարարվածության վրա անձնակազմի մասնագիտական որակների գնահատման ազդեցության առանձնահատկությունները:
2020-02-03
Հովհաննիսյան Ս. Վ., & Խոնչանչյան Մ. Ա. (2020). ԱՆՁՆԱԿԱԶՄԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՈՐԱԿՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅԱՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒՄ (ԲԱՆԿԻ ՕՐԻՆԱԿՈՎ). Արդի հոգեբանություն, 3(1 (6), 61-70. https://doi.org/10.46991/SBMP/2020.3.1.061

STUDY OF PSYCHOLOGICAL IMPACT OF ASSESSMENT OF PROFESSIONAL QUALITIES OF PERSONNEL (ON THE EXAMPLE OF THE BANK)
• S.V. Hovhannisyan YSU
• M. A. Khonchanchyan YSU
https://doi.org/10.46991/SBMP/2020.3.1.061
Human Resource Management, staff, appraisal of professional qualities, motivation, job satisfaction
Organizations' development trends provide new requirements for HRM professionals in the changing and competitive environment of today. In order to fully implement human resources management functions, HRM specialists have adopted a policy of professional assessment for employees. The issue of effective integration of the assessment system in HR management process is becoming extremely urgent in present, since staff motivation, effective communication and satisfaction level in the organization greatly depends on the competent approach to employee appraisal and rational operation,. So, this article is directed to the research of the issues related to the appraisal and integration of staff assessment in the HRM system, as well as the peculiarities of the assessment of the staff's professional qualities on employee motivation and satisfaction with work.
Hovhannisyan, S., & Khonchanchyan , M. A. (2020). STUDY OF PSYCHOLOGICAL IMPACT OF ASSESSMENT OF PROFESSIONAL QUALITIES OF PERSONNEL (ON THE EXAMPLE OF THE BANK). Modern Psychology, 3(1 (6), 61-70. https://doi.org/10.46991/SBMP/2020.3.1.061