ԱՆՁՆԱՅԻՆ ՆԵՐՈՒԺԸ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԵՎ ՀԱՄԱՃԱՐԱԿԻ ՍՈՑԻԱԼ- ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՀԵՏԵՎԱՆՔՆԵՐԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ
անձնային ներուժ, հոգեբանական կապիտալ, բարեկեցություն, սոցիալ-հոգեբանական գործոն, արտակարգ իրավիճակ, ճգնաժամ,, հասարակություն
Ներկա իրավիճակում անձնային հաջողության եւ արդյունավետ վարքագծի պահպանման խնդիրը պետք է դիտարկել որպես առողջ հասարակության եւ կայուն պետության ձեւավորման կարեւոր նախապայման: Աշխատության նպատակն է բացահայտել անձնային ներուժի դերը` որպես հիմնական սոցիալ- հոգեբանական գործոն, որը կարող է կանխորոշել Հայաստանի Հանրապետու- թյունում առկա ճգնաժամային իրավիճակի հաղթահարման գործընթացը (հետպատերազմյան եւ համաճարակային իրավիճակ): Մեր վարկածն այն է, որ անձնական ներուժը այդ թվում նաեւ հոգեբանական կապիտալը եւ դրա զար- գացումը կարող են դիտարկվել որպես հասարակության բարեկեցության պայման:
Ավանեսյան Հ. Մ. ., & Ասրիյան Է. Վ. . (2021). ԱՆՁՆԱՅԻՆ ՆԵՐՈՒԺԸ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԵՎ ՀԱՄԱՃԱՐԱԿԻ ՍՈՑԻԱԼ- ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ՀԵՏԵՎԱՆՔՆԵՐԻ ՀԱՂԹԱՀԱՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ. Արդի հոգեբանություն, 4(2 (9), 51-55. https://doi.org/10.46991/SBMP/2021.4.2.051

PERSONAL POTENTIAL IN OVERCOMING THE SOCIO- PSYCHOLOGICAL CONSEQUENCES OF WAR AND PANDEMIC
In current situation in Armenia, the problem of personal success and maintaining effective behavior should be considered as an important condition for a healthy society and the formation of a stable state. The aim of the paper is to identify the role of personal potential as a main socio-psychological factor that determine the process of overcoming and coping the current situation in the Republic of Armenia (post-war and the epidemic situation). Our hypothesis is that personal potential1, including psychological capital and its development, can be considered as an indicator of the well-being of society.
Avanesyan, H. ., & Asriyan, E. . (2021). PERSONAL POTENTIAL IN OVERCOMING THE SOCIO- PSYCHOLOGICAL CONSEQUENCES OF WAR AND PANDEMIC. Modern Psychology, 4(2 (9), 51-55. https://doi.org/10.46991/SBMP/2021.4.2.051