ՍՈՏՔԻ ՈՍԿՈՒ ՀԱՆՔԱՎԱՅՐԻ ՀՈՂԵՐԻ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ
Հետազոտությունները թույլ են տվել գնահատել Սոտքի հանքային դաշտին հարող հարավարևմտյան ֆլանգի հողերի ծանր և տոքսիկ մետաղներով աղտոտվածության բնույթն ու աստիճանը, որոնք, համաձայն շրջակա միջավայրի պահպանության միջազգային գործակալության, համարվում են առավել առաջնային: Ըստ աղտոտվածության ցուցանիշի՝ տվյալ հողերը պատկանում են խիստ աղտոտվածության կատեգորիային: Բացահայտվել են հիմնական աղտոտիչ տարրերը: Ընդհանրապես՝ տեխնոգենեգի ազդեցությունը կենսոլորտի վրա գնահատելու համար առաջարկվում են համալիր երկրաքիմիական ուսումնասիրություններ:
2006-10-27
Copyright (c) 2006 ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր
ՍՈՏՔԻ ՈՍԿՈՒ ՀԱՆՔԱՎԱՅՐԻ ՀՈՂԵՐԻ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ. (2006). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 40(3 (211), 113-121. https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2006.40.3.113

ECOLOGICAL STATE EVALUATION OF MINE FIELD OF THE SOTK GOLD-POLYMETALLIC DEPOSIT
The research allowed to evaluate the nature and degree of pollution with heavy and toxic metals of South-West flang soil in Sotk gold-polymetallic mine field. this issue is very urgent. According to the pollution criterion the data of soil types concern the high pollution category. The main polluting elements were discovered. To assess the impact of technogenesis on biosphere, additional complex eco-geochemical investigations are suggested.
ECOLOGICAL STATE EVALUATION OF MINE FIELD OF THE SOTK GOLD-POLYMETALLIC DEPOSIT. (2006). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 40(3 (211), 113-121. https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2006.40.3.113