Հտ․ 40 No. 3 (211) (2006)
ԵՐԿՐԱՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ՄԵԹՈԴՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ ՋՐԱԵՐԿՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԵՎ ԻՆԺԵՆԵՐԱԵՐԿՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԻ ԼՈՒԾՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Ռ. Ս. Մինասյան, Վ․ Պ․ Վարդանյան
Աշխատանքում ամփոփ ձևով դիտարկված են որոշ խնդիրներ ջրաերկրաբանության և ինժեներաերկրաբանության բնագավառներում, որոնց արդյունավետ լուծման համար առաջարկվում է կիրառել երկրաֆիզիկական մեթոդներ: Մասնավորապես այդ խնդիրների թվին են պատկանում՝ ստորերկրյա ջրերի հայտնաբերումը և նրանց տարածական բաշխվածության հարցերը, հիդրոտեխնիկական կառույցների տարածքներում ֆիլտրացիոն պրոցեսների ոաումնասիրությունը և նրանց անվտանգ շահագործումը, սողանքային երևույթների ոաումնասիրությունը և այլն: Երկրաֆիգիկական մեթոդների կիրառման արդյունավետությունը պայմանավորված է նրանց համալիրի ճիշտ ընտրությամբ, ֆիգիկաերկրաբանական գործոնների ազդեցության գնահատմամբ, աշխատանքների մեթոդիկայի դաշտային տվյալների մշակման և մեկնաբանման հիմնավորումով:
ՈՒՌՉՄԱՆ ԳՈՐԾՈՆԻ ԱԶԴԵՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՎԱՅԻՆ ԳԵՏՆԱՀՈՂԵՐՈՎ ԼԱՆՋԵՐԻ ԵՎ ԿԱՌՈՒՅՑՆԵՐԻ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ՎՐԱ
Ս․ Հ․ Հայրոյան
Աշխատանքում քննարկված են ուռուցիկ կավերից կազմված հողային կոնստրուկցիաների (հիդրոտեխնիկական կոնստրուկցիաների) կայունության կիրառական խնդիրները և այդ երկրատեխնիկական առանձնահատկությունները։ Լաբորատոր և դաշտային հետազոտությունների արդյունքները մեզ հանգեցրել են հետևյալին. Հայաստանում տարածված միոցենի կարմիր-շագանակագույն կավերի այտուցիչ հատկությունները այդ գերկոնսոլիդացիոն վիճակի և հանքաբանական բաղադրության (մոնթմորիլոնիտային կավերի) արդյունք են; կաոլինիտային կավային հողերը խոնավանալիս ստանում են ուռչելու հատկություն W<WP արժեքներով, իսկ բենտոնիտային կավերը նույնպես W >WP արժեքներով; ուռած կավերի լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում ստացված արժեքները չեն կարող կիրառվել բնական պայմանների մոդելավորման մեջ: Լաբորատոր փորձարկումներում այտուցվածության ճնշումը և դեֆորմացիան ավելի մեծ են, քան բնական պայմաններում նույն պարամետրերը (մասշտաբային էֆեկտ); արտաքին ճնշման և այտուցվածության դեֆորմացիայի միջև կապի գրաֆիկն ունի կորի գիծ: Պատնեշի մարմնում այտուցվածության դեֆորմացիայի հիմնական մասը (75-80%) կարող է փոխհատուցվել արտաքին բեռով, որը փոքր է այտուցի ճնշման արժեքից; գլխաջրերում ամբարտակի մարմնում ուռուցիկ պրոցեսների ազդեցությունը բաշխված է մինչև ջրի մակերևույթից 3,5-4 մ խորություններ:
ՍՈՏՔԻ ՈՍԿՈՒ ՀԱՆՔԱՎԱՅՐԻ ՀՈՂԵՐԻ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ՎԻՃԱԿԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ
Գ․ Հ․ Մինասյան
Հետազոտությունները թույլ են տվել գնահատել Սոտքի հանքային դաշտին հարող հարավարևմտյան ֆլանգի հողերի ծանր և տոքսիկ մետաղներով աղտոտվածության բնույթն ու աստիճանը, որոնք, համաձայն շրջակա միջավայրի պահպանության միջազգային գործակալության, համարվում են առավել առաջնային: Ըստ աղտոտվածության ցուցանիշի՝ տվյալ հողերը պատկանում են խիստ աղտոտվածության կատեգորիային: Բացահայտվել են հիմնական աղտոտիչ տարրերը: Ընդհանրապես՝ տեխնոգենեգի ազդեցությունը կենսոլորտի վրա գնահատելու համար առաջարկվում են համալիր երկրաքիմիական ուսումնասիրություններ:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԳԵՏԱՅԻՆ ՀՈՍՔԻ ՋՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԲՆՈՒԹԱԳՐԵՐՆ ԸՍՏ ԱՎԱԶԱՆԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐԻ
Բ․ Պ․ Մնացականյան, Լ․ Ա․ Չիլինգարյան, Կ․ Ա․ Աղաբաբյան, Բ․ Գ․ Զաքարյան
Հոդվածում բերվում են Հայաստանի գետերի հոսքի բնութագրերը նորաստեղծ ավազանային կառավարման տարածքներում, ջրային հաշվեկշռի ցուցանիշները, այդ տարածքների տարածքի ջրաբանական, ջրագրական, կլիմայական և այլ առանձնահատկությունների համեմատական նկարագրություն:
ՄԱՐԴԿԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՆԻ ԴԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶԻ ՌԵԼԻԵՖԱՌԱՋՍՑՄԱՆ (ՍՈՐՖՈԳԵՆԵԶԻ) ԵՎ ԷԿՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ ՁԵՎԱՎՈՐՄԱՆ ԳՈՐԾԸՆԹԱՑՈՒՄ
Գ. Ս. Մանասյան
Աշխատությունը տալիս է ռելիեֆի ձևավորման և բնապահպանական իրավիճակի ձևավորման մեջ մարդկային գործոնի դերի որակական և քանակական գնահատականներ։ Քննարկվում և բացահայտվում են մարդածին ռելիեֆի ձևավորման երկու տեսակ: Գնահատվում և դասակարգվում են ռելիեֆի և նրա տարրերի վրա մարդու ազդեցության մասշտաբները, խորությունը և ինտենսիվությունը: Բացահայտվել են Շիրակի մարզում ռելիեֆի ձևավորման գործընթացում մարդկային գործոնի դերի օրինաչափություններն ու առանձնահատկությունները։ Կազմվել է Շիրակի մարզում ռելիեֆի և բնական տարրերի մարդածին փոփոխությունների գործակիցների քարտեզը՝ ըստ հիպսոմետրիկ գոտիների։

The applied problems of stability of soil constructions (hydrotechnical constructions) composed of swelling clays and those geotechnical peculiarities are discussed in the paper. The results of laboratory and field investigations have lead us to the following: the swelling properties of red-brown clays of Miocene, extended in Armenia, are result of those overconsolidation state and mineralogical composition (monthmorilonite clays); kaolinite clay soils at moistening get property of swelling at values W<WP, but bentonite clays - at values W >WP as well; the values obtained at laboratory investigations of swelling clays could not be applied in modeling of natural conditions. The swelling pressure and deformation in laboratory tests is greater than the same parameters in natural conditions (scale effect); the graph of relation between external pressure and swelling deformation has a form of curve line. The main part of swelling deformation (75-80%) in a body of dam can be compensated by external load that is less than the swelling pressure value; at headwaters the influence of swelling processes in a body of a dam is distributed up to depths 3,5-4 m from water surface.
The research allowed to evaluate the nature and degree of pollution with heavy and toxic metals of South-West flang soil in Sotk gold-polymetallic mine field. this issue is very urgent. According to the pollution criterion the data of soil types concern the high pollution category. The main polluting elements were discovered. To assess the impact of technogenesis on biosphere, additional complex eco-geochemical investigations are suggested.
In the article descriptions of river flow of Armenia are given, which are created again along basin management, as well as activities of water balance, comparative description of hydrological, climatic peculiarities of these regions.
In the work the qualitative and quantitative evaluation of the factor of human influence on the geomorphic and ecological situation is introduced. Two types of anthropogenetic morphogeny have been introduced and indicated. Scale, depth and intensity of human influence on the relief and its elements have been evaluated and classified. Some laws and characteristics of human factors in the development of the relief of Shirak Region have been revealed. The chart map of Shirak Region of anthropogenetic relief changes and of natural consistence have been formed according to hypsometric zones.