• Ռ. Ս. Մկրտչյան ԵՊՀ ֆիզիկական աշխարհագրության և ջրաօդերևութաբանության ամբիոն, Հայաստան
Հայաստանի տարածքում գյուղատնտեսական գոտիավորման սխեման մշակվել է 1956 թ.-ին և լուրջ մշակման կարիք ունի։ Հանրապետության լեռնային համալիր տարածքի գյուղատնտեսական գոտիավորման քարտեզը մշակվել է գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ջերմա-, խոնավության մատակարարման և ձմեռման պայմանների, ինչպես նաև կլիմայի և լանդշաֆտային մի շարք այլ տարրերի վերլուծության հիման վրա: Բացահայտված են երկու ագրոկլիմայական շրջաններ, 8 շրջաններ և 16 ենթաշրջաններ։ Յուրաքանչյուր տարածաշրջանի ագրոկլիմայական բնութագրերը ներկայացված են որպես կլիմայի 14 տարր՝ 200 և 500 մ բարձրության գոտիներով: Սահմանված են ցանքատարածության վերին սահմանները և մեկ տարի հետո բերք ստանալու հնարավորությունը: Ագրոկլիմայական գոտիավորման քարտեզը հիմք է հանդիսանում Հայաստանի գյուղատնտեսության գոտեւորման նոր նախագիծ կազմելու, ինչպես նաև ըստ մարզերի, գյուղատնտեսական գոտիների և խոշոր տնտեսությունների գյուղատնտեսության մասնագիտացման հետ կապված խնդիրների լուծման համար։
2007-06-15
ՀՀ ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՇՐՋԱՆԱՑՄԱՆ ԱԳՐՈԿԼԻՄԱՅԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՈՒՄԸ. (2007). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 41(2 (213), 128-136. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2007.41.2.128

• R. S. Mkrtchyan Chair of Physical Geography and Hydrometeorology, YSU, Armenia
A map of agricultural zoning on the territory of Armenia is elaborated in 1956 and is in need of serious processing. A map of agricultural zoning of complex mountain territory of the republic is elaborated on the basis of analysis of indices of heat-and-moisture supply and conditions of wintering of agricultural crops as well as a number of other elements of climate and landscapes. Two agroclimatic districts, 8 regions and 16 subregions are revealed. The agroclimatic characteristics of each region is represented as 14 elements of climate by altitudinal belts in 200 and 500 m. The upper borders of cropping and possibility of achieving aftercrop a year are defined. The map of agroclimatic zoning is a basis for drawing up a new project of agricultural zoning of Armenia as well as for the solution of tasks connected with specialization of agriculture by regions, agricultural belts and large-scale farms.
THE AGROCLIMATIC BASIS OF AGRICULTURAL ZONING ON THE TERRITORY OF ARMENIA. (2007). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 41(2 (213), 128-136. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2007.41.2.128