ԳՈՂԹ-ԳԱՌՆԻԻ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐՀՈՍՔԻ ՔԱՂՑՐԱՀԱՄ ՋՐԵՐԻ ԲՆԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ԵՎ ՇԱՀԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ՊԱՇԱՐՆԵՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԿՈՒՏԱԿՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2010.44.2.023Բանալի բառեր:
Goght-Garni groundwater, water balance method, Lake Sevan, Vedi River BasinԱմփոփում
Հոդվածում ամփոփված են Գողթ-Գառնի ստորերկրյա ջրերի հոսքի հիդրոերկրաբանական հետազոտությունների արդյունքները, որոնք իրականացվել են բնական պաշարների և քաղցրահամ ստորերկրյա ջրերի գործառնական պաշարների գերագնահատման նպատակով։ Հաստատված է, որ ստորլավան և նորագույն տեղագրությունը չեն համընկնում, ստորերկրյա ջրերի հոսքի կուտակում տեղի է ունենում լավաների տակ թաղված գետերի հնագույն ջրանցքների վրա: Ջրային հաշվեկշռի մեթոդով պարզվել է, որ ուսումնասիրվել են ստորերկրյա ջրերի հոսքի վերալիցքավորումները հարևան ավազաններից կամ Սևանա լճից կամ Վեդի գետի ավազանից:
2010-08-06
Copyright (c) 2010 ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր
ԳՈՂԹ-ԳԱՌՆԻԻ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐՀՈՍՔԻ ՔԱՂՑՐԱՀԱՄ ՋՐԵՐԻ ԲՆԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ԵՎ ՇԱՀԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ՊԱՇԱՐՆԵՐԻ ՁԵՎԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԿՈՒՏԱԿՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ. (2010). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 44(2 (222), 23-29. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2010.44.2.023

PECULIARITIES OF FORMATION AND ACCUMULATION CONDITIONS OF NATURAL RESOURCES AND SAFE YIELD OF GOGHT-GARNI FRESH GROUNDWATER FLOW
• A. H. Aghinian Chair of Hydrogeology and Engineering Geology, YSU, Armenia
• H. A. Aghinian "Hydrogeological Monitoring Center" of the Water Resources Management Agency of the RA Ministry of Nature Protection, Republic of Armenia
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2010.44.2.023
Goght-Garni groundwater, water balance method, Lake Sevan, Vedi River Basin
In the article the results of hydro-geological investigations of the Goght-Garni ground water flow carried out with the purpose of overestimation of natural resources and operational reserves of fresh ground waters are summarized. It is established, that underlava and recent topography do not coincide, accumulation of groundwater flow occurs on buried under lavas ancient channels of the rivers. On water balance method it is established, that investigated groundwater flow recharges from the neighbouring basins either from Lake Sevan or the Vedi River Basin.
PECULIARITIES OF FORMATION AND ACCUMULATION CONDITIONS OF NATURAL RESOURCES AND SAFE YIELD OF GOGHT-GARNI FRESH GROUNDWATER FLOW. (2010). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 44(2 (222), 23-29. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2010.44.2.023