ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐԵՐԻ ԲՆԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ՀԱՄԱՁԱՅՆ ՀՀ ՋՐԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՔԻ
• Ա․Հ․ Աղինյան ԵՊՀ ջրաերկրաբանության և ճարտարագիտական երկրաբանության ամբիոն, Հայաստան
• Հ․Ա․ Աղինյան ՀՀ ԲՆ ՋՌԿԳ "Հիդրոերկրաբանական մոնիթորինգի կենտրոն", Հայաստան
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.2.035
usable water resources, strategic and national reserves, renewable groundwater resource, groundwater flow, dry flow
Հոդվածում դիտարկվում են ստորերկրյա ջրերի բնական ռեսուրսների առանձին բաղադրիչների գնահատման խնդիրները ՀՀ ջրի ազգային ծրագրի օրենքի շրջանակներում: Մասնավորապես, օրենքում օգտագործվում են հետևյալ տերմինները՝ օգտագործվող ստորերկրյա ջրային ռեսուրսներ, ստորերկրյա ջրերի ռազմավարական և ազգային պաշար: Այդ տերմինները ջրաերկրաբանական մասնագիտական գրականությունում բացակայում են: Հոդվածում բերվում են նշված հասկացությունների սահմանումները և դրանց որոշման մեթոդաբանությունը ՀՀ առանձին գետերի ջրհավաք ավազանների օրինակով:
2016-08-15
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐԵՐԻ ԲՆԱԿԱՆ ՌԵՍՈՒՐՍՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ՀԱՄԱՁԱՅՆ ՀՀ ՋՐԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԾՐԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՔԻ. (2016). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 50(2 (240), 35-39. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.2.035

ASSESSMENT OF NATURAL GROUNDWATER RESOURCES OF ARMENIA ACCORDING TO THE LAW OF RA “NATIONAL WATER PROGRAM”
• A.H. Aghinyan Chair of Hydrogeology and Engineering Geology, YSU, Armenia
• H.A. Aghinyan "Hydrometeorology and Monitoring Center" HMC SNCO, Armenia
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.2.035
usable water resources, strategic and national reserves, renewable groundwater resource, groundwater flow, dry flow
The article deals with the evaluation of individual components of natural groundwater resources in the framework of the "National Water Program" of the Republic of Armenia. In particular, the law employs terms such as "used ground water resources", "strategic and national reserves of groundwater". There are no such terms in hydrogeological literature, and their statements are missing in the law and there are no methods of evaluating them that are important for rational management of groundwater resources of Armenia. The article provides formulation and methods for assessing these terms with reference to specific watersheds of the rivers of RA.
ASSESSMENT OF NATURAL GROUNDWATER RESOURCES OF ARMENIA ACCORDING TO THE LAW OF RA “NATIONAL WATER PROGRAM”. (2016). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 50(2 (240), 35-39. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.2.035