ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌԵԿՐԵԱՑԻԱՅԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ԱՏԼԱՍԱՅԻՆ ՔԱՐՏԵԶԱԳՐԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ, ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԸ, ՊՐԱԳՄԱՏԻԿ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
(տարածաշրջանային միավորների օրինակով)
• Գևորգ Մ․ Կարապետյան Խ․ Աբովյանի անվան Հայկական պետական մանկավարժական համալսարան, Հայաստան
• Ռենա Ռ․ Վարդանյան ԵՊՀ սերվիսի ամբիոն, Հայաստան
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2023.57.1-2.046
atlas and cartographic, cartographic justification, tourist resource, tourist capacity, the ability to use the territory, universal (synthetic) mapping
Հոդվածում դիտարկվում է զբոսաշրջության և ռեկրեացիայի կազմակերպման ատլասային քարտեզագրական հիմնավորման դերը ռեգիոնալ տարածաշրջանային միավորումների բնական ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործման կոնտեքստում: Արդի ժամանակաշրջանում այդ ռեսուրսների քարտեզագրական հիմնավորումը հատկապես արդիական է լեռնային և խիստ բնակեցված գեոհամակարգերում, որտեղ բնական գործոնների հետ մեկտեղ առանձնապես ակտիվ են արտահայտվում մարդածին գործոնները՝ նման տարածքային միավորումների տարբեր հատվածներում: Ատլասային քարտեզագրական բազայի հիման վրա կարելի է փաստագրել ռեկրեացիոն և զբոսաշրջային ռեսուրսների պոտենցիալ նախադրյալների համար պայմանների առկայությունը՝ ինչպես մեծ, այնպես էլ ավելի փոքր տարածքային միավորումներում: Ատլասի բովանդակության կառուցվածքը ձևավորելիս անհրաժեշտ է դասակարգել տվյալներն ըստ տվյալ տարածաշրջանում նրանց կարևորության, ինչպես նաև՝ ըստ նրանց օգտագործման հնարավորությունների և բնույթի: Անհրաժեշտ է նաև հաշվի առնել տարածաշրջանների էկոլոգիական հնարավոր խնդիրները և էկոլոգիական միջոցառումների նախագծերի հստակ քարտեզներ և գծագրեր կազմել:
2023-07-13
ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌԵԿՐԵԱՑԻԱՅԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ԱՏԼԱՍԱՅԻՆ ՔԱՐՏԵԶԱԳՐԱԿԱՆ ՀԻՄՆԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԻ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅՈՒՆԸ, ԿԱՏԱՐՄԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԸ, ՊՐԱԳՄԱՏԻԿ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ: (տարածաշրջանային միավորների օրինակով). (2023). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 57(1-2 (260), 46-52. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2023.57.1-2.046

THE NECESSITY OF ATLAS-CARTOGRAPHIC JUSTIFICATION FOR THE ORGANIZATION OF TOURISM AND RECREATION, ITS PRAGMATIC SIGNIFICANCE AND PRINCIPLES OF COMPILATION
(on the example of regional units)
• Gevorg M. Karapetyan Armenian State Pedagogical University after Kh. Abovyan, Armenia
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2023.57.1-2.046
atlas and cartographic, cartographic justification, tourist resource, tourist capacity, the ability to use the territory, universal (synthetic) mapping
The paper considers the role of atlas cartographic justification of tourism and recreation organization in the context of rational use of natural resources of regional territorial units. Cartographic justification of the use of these resources is currently relevant especially in mountainous and densely populated geosystems, where, along with natural factors, anthropogenic factors are most actively manifested in various parts of these territorial units. Based on the atlas cartographic database, it will be possible to document the availability of conditions for potential prerequisites for recreational and tourist resources, both in large and smaller territorial units. When forming the structure of the atlas content, it is necessary to classify its data according to their importance in this region, according to the possibilities and nature of their use. It is also necessary to take into account the possible environmental problems of the regions and draw up specific maps and schemes of environmental action projects.
THE NECESSITY OF ATLAS-CARTOGRAPHIC JUSTIFICATION FOR THE ORGANIZATION OF TOURISM AND RECREATION, ITS PRAGMATIC SIGNIFICANCE AND PRINCIPLES OF COMPILATION: (on the example of regional units). (2023). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 57(1-2 (260), 46-52. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2023.57.1-2.046