ԱԾԽԱԾՆԱՅԻՆ ՊՈԼԻԳՈՆՆԵՐԻ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
• Ալեքսանդր Վ․ Օլչև Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի աշխարհագրության ֆակուլտետ, Ռուսաստանի Դաշնություն
• Արմեն Մ․ Սեդրակյան Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի կիրառական մաթեմատիկայի և ֆիզիկայի ֆակուլտետ, Հայաստան https://orcid.org/0000-0003-2166-3754
https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2023.57.3.248
fluxes of greenhouse gases, network of carbon polygons, monitoring, emissions and absorption
Բնական էկոհամակարգերում ջերմոցային գազերի արտանետման և կլանման մոնիտորինգ, ինչպես նաև բնական էկոհամակարգերում ջերմոցային գազերի հոսքը վերահսկելու տեխնոլոգիական լուծումներ մշակելու համար, որոնք ուղղված են դրանց արտանետումների նվազեցմանը և մթնոլորտից դրանց կլանումը մեծացնելուն, Ռուսաստանում ստեղծվել է ածխածնային պոլիգոնների ցանց։ Պիլոտային նախագիծը ցածր ածխածնային զարգացման ռազմավարության կարևոր մասն է՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը ածխա-թթվացնելու և այն գլոբալ էներգետիկ անցմանը հարմարեցնելու, ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման և մինչև 2060 թ.-նը Ռուսաստանում ածխածնային չեզոքության հասնելու համար: Սահմանված նպատակներին հասնելու համար փորձնական նախագիծը օգտագործում է ինտեգրված մոտեցում, ներառյալ ածխածնի հաշվեկշռի և և ջերմոցային գազերի հոսքերի երկրային չափումները, հեռահար զոնդավորման տվյալներն ու մաթեմատիկական մոդելավորման մեթոդները: Ջերմոցային գազերի հոսքերի մոնիտորինգային դիտարկումներ իրականացնելու համար օգտագործվում են ջերմոցային գազերի հոսքերի ուղղակի և անուղղակի որոշման համար փորձարարական մոտեցումների լայն շրջանակ: Դաշտային պայմաններում հոսքերի չափման ուղղակի մեթոդներից օգտագործվում է տուրբուլենտ պուլսացիայի և բացահայտման տեսախցիկների մեթոդները։ Ջերմոցային գազերի հոսքերի մոնիտորինգի համար ածխածնային պոլիգոնները նախատեսվում է բաշխել ցամաքային և ջրային բնական էկոհամակարգերում, ինչը թույլ է տալիս գնահատել ջերմոցային գազերի էմիսիայի և կլանման տարածական ու ժամանակային փոփոխականության մասշտաբները: Հայաստանի տարածքը կլիմայական պայմանների և լանդշաֆտների բազմազանությամբ եզակի տարածաշրջան է։ Ջերմոցային գազերի հոսքերի մոնիտորինգի համակարգի ստեղծումը կարող է ծառայել որպես բնական էկոհամակարգերի կողմից կլիմայական ակտիվ գազերի արտանետման և կլանման վերաբերյալ ներկայացուցչական տվյալներ ստանալու երաշխիք, առաջիկա տասնամյակներում Հայաստանի ածխածնային չեզոքության հասնելու հեռանկարով։
ԱԾԽԱԾՆԱՅԻՆ ՊՈԼԻԳՈՆՆԵՐԻ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԸ ԵՎ ԴՐԱՆՑ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ. (2023). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 57(3 (261), 248-254. https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2023.57.3.248

THE CONCEPT OF CARBON POLYGONS AND PERSPECTIVES OF THEIR FURTHER DEVELOPMENT IN ARMENIA
• Armen M. Sedrakyan Faculty of Applied Mathematics and Physics, National Polytechnic University of Armenia, Armenia https://orcid.org/0000-0003-2166-3754
https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2023.57.3.248
fluxes of greenhouse gases, network of carbon polygons, monitoring, emissions and absorption
A network of carbon polygons has been established in Russia to study the emission and uptake of greenhouse gases in natural ecosystems and to develop technological solutions to control the fluxes of greenhouse gases in natural ecosystems with the aim of reducing their emission and increasing their uptake from the atmosphere. The pilot project is an important part of the low-carbon development strategy to decarbonize the Russian economy, adapt the economy to the global energy transition, reduce greenhouse gas emissions and achieve carbon neutrality in Russia by 2060. To achieve these goals, the pilot project uses an integrated approach that includes ground-based measurements of carbon balance and greenhouse gas fluxes, remote sensing data, and mathematical modeling methods. To provide observations of greenhouse gas fluxes, a wide range of experimental methods for direct and indirect measurements of greenhouse gas fluxes will be used. Direct field flux measurements include eddy covariance and chamber methods. Carbon polygons for monitoring greenhouse gas fluxes are planned to be distributed in the most representative natural terrestrial and aquatic ecosystems, allowing to assess the spatial and temporal variability of greenhouse gas emission and uptake. The territory of Armenia is a unique region in terms of diversity of climatic conditions and landscapes. The development of a system for monitoring greenhouse gas fluxes can serve as a guarantee of obtaining representative data on the emission and absorption of greenhouse gases by natural ecosystems, with the perspective of Armenia achieving carbon neutrality in the coming decades.
THE CONCEPT OF CARBON POLYGONS AND PERSPECTIVES OF THEIR FURTHER DEVELOPMENT IN ARMENIA. (2023). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 57(3 (261), 248-254. https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2023.57.3.248