ԴԻԶԱՅՆԸ ՈՐՊԵՍ ԷԿՈՏՈՒՐԻԶՄԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԳՈՐԾԻՔ՝ ՍՏԵՂԾԵԼՈՎ ԵԶԱԿԻ ՓՈՐՁԱՌՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ԼՈՒԾՈՒՄՆԵՐ
• Անաստասիա Վ․ Կրիվչիկովա Յա. Կուպալայի անվան Գրոդնոյի պետական համալսարան, Բելառուսի Հանրապետություն https://orcid.org/0009-0005-2506-2608
https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.347
design, ecotourism, Belarus, impression industry, ecology, protection
Հոդվածում քննարկվում են դիզայնի հարցերը և դրա ազդեցությունը Բելառուսում էկոտուրիզմի զարգացման վրա՝ եզակի փորձառությունների և արդյունավետ լուծումների ստեղծման միջոցով։ Զբոսաշրջային արդյունաբերությունը ձգտում է կենտրոնանալ զբոսաշրջիկների հետ հուզական և անձնական փոխազդեցության վրա, ինչը նպաստում է զբոսաշրջային արդյունաբերության ամրապնդմանը և սպասարկման մակարդակի բարելավմանը ինչպես հանրապետության բնակչության, այնպես էլ օտարերկրյա հյուրերի համար։ Ընդգծվում է դիզայնի ինտեգրման կարևորությունը էկոտուրիզմի կազմակերպման մեջ՝ ոլորտի արդյունավետությունն ու մրցունակությունը բարելավելու համար։ Ուսումնասիրությունը նաև պարզել է, որ դիզայներական լուծումների կիրառումը նպաստում է բնական ռեսուրսների պահպանմանը և խթանում է բնության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը։ Եզրակացվում է, որ դիզայնը հզոր գործիք է եզակի զբոսաշրջային արտադրանք ստեղծելու և էկոլոգիապես մաքուր վայրեր այցելելու փորձը բարելավելու համար։
ԴԻԶԱՅՆԸ ՈՐՊԵՍ ԷԿՈՏՈՒՐԻԶՄԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԳՈՐԾԻՔ՝ ՍՏԵՂԾԵԼՈՎ ԵԶԱԿԻ ՓՈՐՁԱՌՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ԼՈՒԾՈՒՄՆԵՐ. (2025). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 59(2 (266), 347-352. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.347

DESIGN AS A TOOL FOR ECOTOURISM DEVELOPMENT․CREATING UNIQUE EXPERIENCES AND EFFECTIVE SOLUTIONS
The article deals with the issues of design and its influence on the development of ecotourism in Belarus through the creation of unique impressions and effective solutions. The impression industry tends to emphasize emotional and personal interaction with tourists, which contribute to the strengthening of the tourism industry and improving the level of service, both to the population of the republic and foreign guests. The importance of integrating design into ecotourism organization is emphasized to improve the efficiency and competitiveness of the industry. The study also revealed that the use of design solutions contributes to the preservation of natural resources and promotes the propaganda of careful attitude to nature. It is concluded that design is a powerful tool for shaping unique tourism products and enhancing the experience of visiting eco-friendly destinations.
DESIGN AS A TOOL FOR ECOTOURISM DEVELOPMENT․CREATING UNIQUE EXPERIENCES AND EFFECTIVE SOLUTIONS. (2025). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 59(2 (266), 347-352. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.347