ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱՄԵՐՁ ԳՈՏՈՒ ՏԱՐԱԲՆԱԿԵՑՄԱՆ ՓՈԽԱԿԵՐՊՄԱՆ ՄԻՏՈՒՄՆԵՐԸ
• Գոհար Գ․ Ղամբարյան ԵՊՀ ընդհանուր աշխարհագրության ամբիոն, Հայաստան; ԵՊՀ Բ․ Հարությունյանի անվան պատմական աշխարհագրության հետազոտական ​​լաբորատորիա, Հայաստան
• Վարդան Գ․ Մխիթարյան ԵՊՀ Բ․ Հարությունյանի անվան պատմական աշխարհագրության հետազոտական ​​լաբորատորիա, Հայաստան; ԵՊՀ քարտեզագրության և գեոմորֆոլոգիայի ամբիոն, Հայաստան
https://doi.org/10.46991/PYSUC.2026.60.1.098
border zone, resettlement, border, border settlement
Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ գոտու տարաբնակեցման փոխակերպման ու բնակչության թվի շարժընթացի միտումները սահմանային անվտանգության և սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրների արդյունք են: Սահմանային գոտին կազմում է ՀՀ տարածքի 24.0%-ը: Այս գոտում է գտնվում ՀՀ բնակավայրերի 21,3%-ը, ապրում՝ երկրի բնակչության 7,7%-ը: Հոդվածում դիտարկվում են ՀՀ սահմանամերձ գոտու տարաբնակեցման առանձնահատկությունները, վերջին հինգ տարում փոխակերպման միտումները, սահմանամերձ բնակավայրերի զարգացմանն ու աջակցությանը ուղղված ծրագրերի շրջանակը: Հոդվածի շրջանակում  կազմվել է ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերի քարտեզ:
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱՄԵՐՁ ԳՈՏՈՒ ՏԱՐԱԲՆԱԿԵՑՄԱՆ ՓՈԽԱԿԵՐՊՄԱՆ ՄԻՏՈՒՄՆԵՐԸ. (2026). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 60(1 (268), 98-111. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2026.60.1.098

TRENDS IN CHANGES OF SETTLEMENT PATTERN IN THE BORDER ZONE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
Trends in changes of settlement patterns and population dynamics in the border zone of the Republic of Armenia (RA) are shaped by border security and socio-economic issues. The border zone accounts for 24.0% of the territory of the RA. This zone contains 21.3% of all settlements and accommodates 7.7% of the country's population. The article examines the specific features of settlement patterns in the RA border zone, recent transformation trends over the past five years, and state programs aimed at the development and support of border settlements. A map of the RA border settlements has been compiled.
Copyright (c) 2026 Proceedings of the YSU
TRENDS IN CHANGES OF SETTLEMENT PATTERN IN THE BORDER ZONE OF THE REPUBLIC OF ARMENIA. (2026). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 60(1 (268), 98-111. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2026.60.1.098