Ոռոգման նպատակով կոլեկտորադրենաժային ջրերի օգտագործումը պայմանավորված է նրանց հանքայնացման աստիճանով և որակով: Տրված է դրենաժային ջրերի հանքայնացման փոփոխությունը կախված գրունտային ջրերի տեղադրման խորությունից: Կանխատեսված է նաև ջրընդունիչների և կոլեկտորային ջրերի հանքայնացումը դրենաժային ջրերի հետ միախառնումից հետո: Հաշվարկների համաձայն Արարատյան հարթավայրի կոլեկտորադրենաժային ցանցերի մաքրումը (գրունտային ջրերի մակարդակի իջեցումը) նշանակալից ազդեցություն չի ունենա միախառնվող ջրերի հանքայնացման աստիճանի և որակի վրա: Այդ ջրերի գումարային հոսքը վեգետացիայի շրջանում կազմում է 20-25 մ3/վրկ (400-500 մլն մ3):
Երևանի պետական համալսարանի պատմական և տարածաշրջանային երկրաբանության ամբիոնի հետազոտողները սկսել են կազմել երկրաբանական տերմինների առաջին հայկական հանրագիտարանային բառարանը (մոտավորապես 6000 տերմին): Հաշվի առնելով թեմայի կարևորությունը, այս հոդվածում ներկայացված են հեղինակների կողմից մշակված սկզբնական սկզբունքները, որոնք հաշվի կառնվեն բառարանը կազմելիս:
Ուսումնասիրվել է Հայաստանի Հանրապետության գետերի միջին տարեկան և հուլիս ամսվա միջին ջերմաստիճանների միջև եղած կապը: Այդ նպատակով մշակվել են այս կապի գծային հավասարումներ հիդրոլոգիական տարբեր շրջանների բոլոր գետերի համար՝ տարբեր ջրային աղբյուրներով: Այս հավասարումներն ունեն կարևոր գործնական նշանակություն: Դրանք կարող են օգտագործվել չուսումնասիրված և վատ ուսումնասիրված գետերի միջին տարեկան ջրի ջերմաստիճանը որոշելու համար:

Vol. 36 No. 3 (199) (2002)
The use of manifold-drainage water for the purpose of irrigation is first of all conditioned by its mineralization and quality. Prognosis on the mineralization of drainage water is made depending on the depth of the ground water level bedding. The expected mineralization after the water in manifolds, drainage network and water-collector is mixed, has also been prognosticated. According to the estimates, the cleaning of the manifold-drainage network (reducing of the ground water level) of Ararat valley will not significantly affect the mineralization and quality of the water and it will still be good for irrigation. The overall flow of that type of water during the vegetation period is approximately 20-25 m3/s (400-500 mln m3).
THE BASIC PRINCIPLES OF ARMENIAN GEOLOGICAL DICTIONARY
H. H. Sargsyan, R.H. Sargsyan
The scientific workers of historical and regional geology Department of Yerevan State University started working on the first Armenian Enciclopedia Dictionary of geological terms (about 6000 terms). Taking into account the importance of the problem in the item are written those basic principles, which are created by authors and will be used in compilation of the dictionary.
THE DEPENDENCE OF THE MEAN ANNUAL TEMPERATURE OF THE RIVERS OF THE REPUBLIC OF ARMENIA UPON MEAN TEMPERATURE IN JULY
A. T. Grigoryan
The link between the mean annual temperature and the mean temperature in July of the water of the rivers has been investigated. Linear equations of their link have been made for this purpose for the rivers having different feeding and for all hydrological regions of the Republic of Armenia. They are of great practical importance and can be used to determine the mean annual water temperature of the rivers which are poorly investigated or not investigated at all.