ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԿՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԲԱՑԱՏՐԱԿԱՆ ՏԵՐՄԻՆԱՐԱՆԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ՀԻՍՆԱԿԱՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐԸ
Երևանի պետական համալսարանի պատմական և տարածաշրջանային երկրաբանության ամբիոնի հետազոտողները սկսել են կազմել երկրաբանական տերմինների առաջին հայկական հանրագիտարանային բառարանը (մոտավորապես 6000 տերմին): Հաշվի առնելով թեմայի կարևորությունը, այս հոդվածում ներկայացված են հեղինակների կողմից մշակված սկզբնական սկզբունքները, որոնք հաշվի կառնվեն բառարանը կազմելիս:
2025-10-21
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԿՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԲԱՑԱՏՐԱԿԱՆ ՏԵՐՄԻՆԱՐԱՆԻ ՍՏԵՂԾՄԱՆ ՀԻՍՆԱԿԱՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐԸ. (2025). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 36(3 (199), 124-129. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2002.36.3.124

THE BASIC PRINCIPLES OF ARMENIAN GEOLOGICAL DICTIONARY
Armenian Enciclopedia Dictionary of geological terms, historical and regional geology, Armenian Geological Dictionary
The scientific workers of historical and regional geology Department of Yerevan State University started working on the first Armenian Enciclopedia Dictionary of geological terms (about 6000 terms). Taking into account the importance of the problem in the item are written those basic principles, which are created by authors and will be used in compilation of the dictionary.
2025-10-21
THE BASIC PRINCIPLES OF ARMENIAN GEOLOGICAL DICTIONARY. (2025). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 36(3 (199), 124-129. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2002.36.3.124