Աշխատանքում դիտարկված են համալիր երկրաֆիզիկական ուսումնասիրությունների արդյունքները, որոնք իրականացված են ՀՀ հարավում (Մեղրիի շրջան), որտեղ, Իրանական կողմի հետ համատեղ, նախատեսվում է Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցումը: Ուսումնասիրությունների արդյունքում ստացված են, ՀԷԿ-ի նախագծման համար, անհրաժեշտ տվյալներ տեղամասի ջրաերկրաբանական, ինժեներաերկրաբանական պայմանների, ինչպես նաև հնարավոր տեկտոնական խզվածքների առկայության մասին։
Հոդվածում բերված են Կովկասում կատարված գործիքային դիտարկումների զարգացման պատմությունը 1988 թ.-ի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից առաջ և հետո ընկած ժամանակահատվածի համար: Հաշվարկված է երկրաշարժերի տվյալների գրանցման ներկայանալիությունը, որը մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանի սեյսմիկ ռեժիմի ուսումնասիրության համար: Հոդվածում նշված է, թե որտեղից կարելի է վերցնել երկրաշարժերի հիմնական պարամետրերի կատալոգը: Սեյսմիկ դիտարկուների ցանցի ընդլայնման հետ ամբողջ ժամանակահատվածում կարելի է կարգաբերել տվյալները, որպեսզի ստացվեն նմանատիպ տվյալներ ողջ Կովկասի տարածաշրջանի համար և հատկապես Հայաստանի տարածքի համար:
Նախորդ հետազոտության շրջանականերում ռենտգենային ֆլյուորեսցենցիայի եղանակով (pXRF) ստացվել է երկրաμանական օբսիդիայի նմուշների անալիտիկ բազա: Սույն հոդվածում ուսումնասիրվել են Կուր-Արաքսյան մշակույթին պատկանող երեք հուշարձաններից հայտնաբերված ընդհանուր քանակով օբսիդիանի 292 նմուշներ: Վերոնշյալ եղանակով տվայլ նմուշների քիմիական կազմը ուսումնասիրվել և համեմատվել է երկրաբանական նմուշների արդյունքների հետ, ինչը հնարավորություն ստեղծել հումքի ծագումնաբանության մասին պատկերացում կազմելու:
Նախկինում նկարագրված "զրնգուն տուֆերը", որոնք համարվում էին նորմալ հրաբեկորային տուֆեր, հանդիսանում են անդեզիտի կազմի հրաբխապայթումնային փշրաքարեր, որոնք էպիգենետիկ են ներփակող ապարների նկատմամμ: Ալավերդու հանքային դաշտում հրաբխապայթումնային փշրաքարերը առաջացնում են պալեոգենի հասակի միջշերտային ներդրվող մարմիններ, ինչպես նաև տձև, դայկանման առաջացումներ, ոչ թե օքսֆորդի հասակի շերտագրական միավոր:
Հոդվածում մի շարք, այդ թվում նաև հեղինակի, հետազոտությունների ամփոփման և ընդհանրացման հիման վրա առանձնացվել են լեռնային երկրներում գյուղական տարածքների և տարաբնակեցման ձևավորմանը և զարգացմանը բնորոշ որոշակի առանձնահատկություններ և օրինաչափություններ:
ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերը հիմնականում գյուղեր են և դրանց հեռանկարային զարգացումը, ի թիվս այլ գործոնների, կախված է նաև բնակավայրերի մարդաքանակից և բնակչության տարիքային կառուցվածքից: Հոդվածում փաստական, վիճակագգրական տվյալների վերլուծության և ընդհանրացման հիման վրա տրվել է ՀՀ սահմանամերձ տարածքների գյուղական բնակչության տարիքային կառուցվածքի տարածքային տարբերությունները, վեր են հանվել առկա հիմնախնդիրները:
Հոդվածում աշխահագրական տեսանկյունից ներկայացվում, վերլուծվում, մեկնաբանվում և գնահատվում է ՀՀ տարածքի բնօգտագործման հետևանքով ստեղծված գեոէկոլոգիական իրավիճակը՝ մեթոդաբանական հիմք ընդունելով տարածքային սիներգետիկ էֆեկտը և տարածքի էկոլոգատնտեսական հավասարակշռության հայեցակարգը։ Ներկայացվում է նաև գեոէկոլոգիական իրավիճակի առաջացման պատճառահետևանքային կապերը և տարածքային պատկերը։
Գովազդը ժամանակակից կյանքի անբաժանելի մասն է։ Գովազդի արդյունավետության համար կարևորագույն նշանակություն ունի գույնը։ Գույնը յուրահատուկ կառավարող ծրագիր է։ Գովազդի գունային գամմայի ճիշտ ընտրությունը թույլ կտա կառավարել սպառողի վերաբերմունքը ապրանքի նկատմամբ։ Գույնի գլխավոր խնդիրը գովազդում հարմարավետության ապահովումն է։
Աշխատանքում վերլուծվում են լեռնային տարածքների պոտենցիալ զբոսաշրջային ռեգիոնները, որոնք պայմանավորված են բնական պայմանների ու ռեսուրսների, մարդու միջամտության և առկա ենթակառուցվածքների հետ: ՀՀ տարածքում ուսումնասիրությունների արդյունքում առաջարկվում է զարգացնել էկո և ագրոզբոսաշրջությունը, ճանաչողականը, էքստրեմալ, սիրողականը և այլ զբոսաշրջության ձևերը: Լեռնային տարածքների զբոսաշրջությունը կարող է զարգանալ պետական լուրջ ու արդյունավետ մոտեցումների հետևանքով:
Դիտարկվում են ուսումնասիրվող տարածքների ֆիզիկաերկրաբանական մոդելի (ՖԵՄ) կազմման խնդիրները, ինչը թույլ տվեց կանխորոշել առաջադրված հնարավոր երկրաֆիզիկական եղանակները՝ դրված խնդիրների լուծման համար: Որպես օրինակ, դիտարկվում է Մեղրիի ՀԷԿ (Հայաստան) նախագծվող հիդրոտեխնիկական թունելի տարածքի ՖԵՄ-ը:

Vol. 52 No. 1 (245) (2018)
SOLUTION OF PALEO-HYDROGEOLOGICAL PROBLEMS BY ELECTRICAL VES METHOD (case study the Lake Sevan catchment basin)
M.A. Grigoryan, V.P. Vardanyan
ENGINEERING-GEOPHYSICAL RESEARCHES FOR THE SELECTION OF WATER SUPPLY TUNNEL OPTIMAL ROUTE OF MEGHRI HPP
S.S. Manukyan
The article considers the results of complex geophysical studies performed in the south of the republic due to the planned construction of the Meghri HPP. As a result, the necessary data for hydro-geological, geo-geological conditions of the site and possible tectonic faults were obtained, which will be used for the HPP construction.
REPRESENTATIVE REGISTRATIONS OF EARTHQUAKES WITH DEVELOPMENT OF THE NET OF SEISMIC OBSERVATIONS IN THE CAUCASUS (catalogue of main earthquakes)
G.V. Sargsyan, G.R. Abgaryan, K.A. Mkhitaryan, E.A. Mughnetsyan
In this work the history of development of instrumental observations done in the Caucasus before and after the devastating earthquake of Spitak of 1988 is given. The representative registrations are calculated that is very important for the study of seismic activity of the territory. In this article is indicated, where can be taken the data of the catalogue of the main parameters of the earthquakes of the Caucasus. The development of the observation net will enable to graduate the whole period and receive identical data for the region and particularly for the territory of RA.
THE PRINCIPLES OF CHOICE OF ARMENIAN OBSIDIAN SOURCES IN BRONZE AGE, OBTAINED BY pXRF ANALYSIS
A.K. Juharyan
In the previous study an analytical database of geological obsidian samples was obtained within the method of portable X-ray fluorescence (pXRF). In this paper 292 obsidian samples from three settlements belonging to the Kura-Araxes culture were studied. Using the pXRF method, the chemical composition of these samples was compared with the results of geological ones to identify their sources. This will give a chance to understand the origin of the raw material.
ABOUT EPIGENETIC NATURE OF THE LALVARITS OF ALAVERDI ORE REGION
G.G. Mirzoyan
The earlier described "ringing tufas", that were regarded as normal pyroclastic tufas, are explosive breccias of andesite composition, epigenetic with regard to the enclosing strata. The explosive breccias of the Ore Region of Alaverdi generate both embedded interlayer formations and shapless dyke-resembling bodies of the paleogenic age, but not as stratum unit in the column of Oxford.
GEOGRAPHICAL FEATURES AND DEVELOPMENT REGULARITIES OF RURAL AREAS AND SETTLEMENTS DISTRIBUTION IN MOUNTAINOUS COUNTRIES (on RA example)
REGIONAL FEATURES AND PROBLEMS OF RURAL POPULATION AGE STRUCTURE IN THE RA FRONTIER AREAS
The RA frontier settlements are primarily villages and among the other factors, their perspective development depends on the population number of settlements and age structure of population as well. Based on the analysis and generalization of factual and statistical data, the regional differences of the rural population age structure of the RA frontier areas are given in the article. The current problems have been revealed.
GEOGRAPHICAL ASSESSMENT OF GEO-ECOLOGICAL SITUATION OF THE TERRITORY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
G.P. Aleksanyan
In the article, the geo-ecological situation caused by the use of nature of the territory of the Republic of Armenia is presented, analyzed, interpreted and evaluated from a geographical point of view, based on the methodological framework of territorial synergistic effect and the concept of ecological-economic balance of the territory. The cause-and-effect relationships of the geo-ecological situation and its territorial picture are also presented.
ROLE OF COLOR IN ADVERTISING
R.R. Vardanyan
Advertising is an integral part of modern life. Essential to the effectiveness of the advertising is the color. The color is kind of a control program. The right choice of colors enables you to control the ratio of advertising to the consumer product. The main task of color in advertising is providing comfort.
OPPORTUNITIES FOR TOURISM DEVELOPMENT OF MOUNTAINOUS TERRITORIES IN REPUBLIC OF ARMENIA
V.V. Grigoryan, T.A. Sargsyan, S.S. Qelyan, N.A. Hovhannisyan, M.H. Petakchyan
Mountainous territories are potential tourism areas, which are conditioned by natural resources and conditions, human intervention and existing infrastructures. As a result of investigation in the Republic of Armenia it is suggested to developed eco- and agrotourism, cognitive, scientific, business, amateur and other forms of tourism, for which a serious and effective state approach is needed.