• Ն․Ա․ Հովհաննիսյան ԵՊՀ սերվիսի ամբիոն, Հայաստան
Աշխատանքում վերլուծվում են լեռնային տարածքների պոտենցիալ զբոսաշրջային ռեգիոնները, որոնք պայմանավորված են բնական պայմանների ու ռեսուրսների, մարդու միջամտության և առկա ենթակառուցվածքների հետ: ՀՀ տարածքում ուսումնասիրությունների արդյունքում առաջարկվում է զարգացնել էկո և ագրոզբոսաշրջությունը, ճանաչողականը, էքստրեմալ, սիրողականը և այլ զբոսաշրջության ձևերը: Լեռնային տարածքների զբոսաշրջությունը կարող է զարգանալ պետական լուրջ ու արդյունավետ մոտեցումների հետևանքով:
ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀՀ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐՈՒՄ. (2018). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 52(1 (245), 62-70. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2018.52.1.062

• M.H. Petakchyan Chair of Cartography and Geomorphology, YSU, Armenia
Mountainous territories are potential tourism areas, which are conditioned by natural resources and conditions, human intervention and existing infrastructures. As a result of investigation in the Republic of Armenia it is suggested to developed eco- and agrotourism, cognitive, scientific, business, amateur and other forms of tourism, for which a serious and effective state approach is needed.
OPPORTUNITIES FOR TOURISM DEVELOPMENT OF MOUNTAINOUS TERRITORIES IN REPUBLIC OF ARMENIA. (2018). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 52(1 (245), 62-70. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2018.52.1.062