Իրավական դաստիարակությունը և կրթությունը քաղաքացիական հասարակությունում՝ որպես ազգամիջյան հարաբերությունների ներդաշնակեցման կարևորագույն պայման
• Գ. Ղազինյան Երևանի պետական համալսարան image/svg+xml
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2016.19.1.022
քաղաքացիական հասարակություն, իրավական էակ, իրավական նիհիլիզմ, իրավական դաստիարակություն և կրթություն
Իրավունքը քաղաքացիական հասարակության ինտեգրման գործոն է, իսկ դրա անդամները նախևառաջ պետք է լինեն իրավական էակներ: Քաղաքացիական հասարա- 27 կության անդամների մյուս հատկանիշները (մասնագիտություն, ազգություն և այլն) ներհատուկ չեն: Ժամանակակից հայկական և հետխորհրդային մյուս հասարակությունների հիմնական խնդիրն օրինականության ու իրավակարգի ճգնաժամն է, որի պատճառներից է բնակչությանը բնորոշ իրավագիտակցության և իրավական մշակույթի ցածր մակարդակը: Իրավական նիհիլիզմը հաղթահարելու հիմնական մեթոդներից մեկը իրավական դաստիարակություն ու կրթության քաղաքացիական և պետական համակարգ ներդնելն է: Այս ակնհայտ դրույթները պետք է կիրառվեն ինչպես կրթական հաստատությունների ստեղծման և գործունեության, այնպես էլ դրանց ներքին իրավական կարգավորման կառուցակարգերում: Ուստի կրթական հաստատությունների գլխավոր նպատակը պետք է լինի իրավական մշակույթով օժտված անձի ձևավորումը, իսկ այդ նպատակին հասնելու միջոցը՝ ընդհանուր իրավական դաստիարակության և կրթության համակարգի ներմուծումը:
2016-04-30
Ղազինյան Գ. (2016). Իրավական դաստիարակությունը և կրթությունը քաղաքացիական հասարակությունում՝ որպես ազգամիջյան հարաբերությունների ներդաշնակեցման կարևորագույն պայման. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 7(1(19), 22-27. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2016.19.1.022

Legal Education and Tuition in the Civil Society as the Most Important Condition of Harmonization of International Relations
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2016.19.1.022
civil society, legal personality, legal nihilism, legal education and tuition
Law is an integrating factor of the civil society, and its members should be first of all legal personalities. Other characteristics of the members of the civil society (profession, nationality, etc.) are not inherent. The main problem of the modern Armenian and other post soviet societies is the crisis of legality and legal order. Deep roots of this crisis are in the low level of legal awareness and legal culture peculiar to the population. One of the main methods to overcome the legal nihilism is the introduction of the system of civil and state legal education and tuition. These axiomatic provisions must be used both in the legal regulation of establishment and activity of educational institutions, and in their local normative regulation. As a result - the main goal of these educational institutions should be formation of a person with legal culture, and the way to reach this goal is general legal tuition and education as an essential element of general and professional education.
Ghazinyan , G. (2016). Legal Education and Tuition in the Civil Society as the Most Important Condition of Harmonization of International Relations. Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 7(1(19), 22-27. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2016.19.1.022