X-XIV դարերը Հայաստանի քաղաքական պատմության տեսանկյունից բուռն ու անհանգիստ էին։ Պատմաշրջանը սկսվում է Բագրատունյաց թագավորությամբ, որին հաջորդում են բյուզանդական կարճատև նվաճումը, սելջուկյան մոտ մեկդարյա տիրապետությունը, Զաքարյանների իշխանության գալը և ավարտվում է մոնղոլական նվաճումով ու տիրապետությամբ։ Քաղաքական անկայունությունը և ավատատիրական մասնատվածությունն իրենց բացասական ազդեցությունն էին թողնում նաև հայ իրավական մշակույթի վրա, մշակույթ, որի զարգացման արտաքին գործոնն անկախ պետականությունն էր, իսկ ներքինը` երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքը։ Սակայն նույնիսկ այդ պայմաններում խաղաղության և անկախության ամեն մի կարճատև ժամանակաշրջանում Հայաստանի իրավական կյանքն արձակում էր նոր ծիլեր` ի դեմս գրավոր աղբյուրների։ Այս շրջանի Հայաստանի իրավական համակարգը հիմնական գծերով՝ միջնադարյան, ավատատիրական, կրոնականացված էր։ Դրանում առաջնային իրավական ձևեր էին սովորույթը, աշխարհիկ օրենքները և կանոնական իրավունքը։
Հասարակական հարաբերությունների իրավական կարգավորման մակարդակների ներկա բարդությունների և դրանց տարբերակման պայմաններում առավել արդիական է դառնում համակարգային մոտեցումը՝ որպես գիտական հետազոտությունների իրականացման հիմնական մեթոդներից մեկը: Սույն հոդվածում հետազոտվում են համակարգային մոտեցման գեներացման նախապայմանները և իրավափիլիսոփայական հիմքերը, ինչպես նաև իրավական երևույթների ուսումնասիրման ընթացքում տվյալ մեթոդի կիրառման հեռանկարները:
Իրավունքը քաղաքացիական հասարակության ինտեգրման գործոն է, իսկ դրա անդամները նախևառաջ պետք է լինեն իրավական էակներ: Քաղաքացիական հասարա- 27 կության անդամների մյուս հատկանիշները (մասնագիտություն, ազգություն և այլն) ներհատուկ չեն: Ժամանակակից հայկական և հետխորհրդային մյուս հասարակությունների հիմնական խնդիրն օրինականության ու իրավակարգի ճգնաժամն է, որի պատճառներից է բնակչությանը բնորոշ իրավագիտակցության և իրավական մշակույթի ցածր մակարդակը: Իրավական նիհիլիզմը հաղթահարելու հիմնական մեթոդներից մեկը իրավական դաստիարակություն ու կրթության քաղաքացիական և պետական համակարգ ներդնելն է: Այս ակնհայտ դրույթները պետք է կիրառվեն ինչպես կրթական հաստատությունների ստեղծման և գործունեության, այնպես էլ դրանց ներքին իրավական կարգավորման կառուցակարգերում: Ուստի կրթական հաստատությունների գլխավոր նպատակը պետք է լինի իրավական մշակույթով օժտված անձի ձևավորումը, իսկ այդ նպատակին հասնելու միջոցը՝ ընդհանուր իրավական դաստիարակության և կրթության համակարգի ներմուծումը:
Երիտասարդ հանցագործների հոգեբանական առանձնահատկությունները բացահայտելու համար կարևոր է ուսումնասիրել հանցագործ և օրինապաշտ երիտասարդներին բնորոշ ընդհանուր և տարբերիչ գծերը։ Ընդհանրապես, երիտասարդությունն անձի համար անցումային շրջան է, որը բնութագրվում է իր հակասականությամբ և անհանդուրժողականությամբ1 ։ Երիտասարդ տարիքում ամրապնդվում և կայունանում են անձի արժեքային կողմնորոշումները։ Երիտասարդի մեջ ձևավորվում է պահանջմունքների, բարոյաիրավական հայացքների, աշխարհընկալման մի համակարգ, որն առավել հաստատուն է և կարծրացած։ Արդեն ձևավորված արժեքային համակարգը ազդում է երիտասարդի վարքագծի վրա ինչպես առօրյա գործունեության ընթացքում, այնպես էլ բարդ իրադրություններում։ Փաստորեն, անհատի արժեքային կողմնորոշիչները ուղղորդում են նրա գործունեությունը սոցիալական միջավայրում, նպաստում են նրա առավել ընդունելի և օգտակար վարքագծի ընտրությանը2 ։
Հանցանք կատարած անձանց քրեական պատասխանատվության ու պատժի արդյունավետության հարցերը մշտապես գտնվել են ինչպես իրավաբան-գիտնականների, այնպես էլ իրավակիրառ գործունեություն իրականացնող մասնագետների ուշադրության կենտրոնում: Այս առումով առանձնակի հետաքրքրություն է ներկայացնում անչափահասների կատարած հանցագործություններին պետության արձագանքի և դրանց համար կիրառվող պատիժների հիմնախնդիրը: ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի հոդված 24-ի 1-ին մասի ձևակերպումից հետևում է, որ անչափահաս է համարվում տասնութ տարին չլրացած անձը, իսկ «Երեխայի իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի հոդված 1-ը սահմանում է. «… երեխա է համարվում տասնութ տարին չլրացած յուրաքանչյուր անձ,…»: Ենթադրվում է, որ անչափահասների կողմից կատարված հանցագործություններին արձագանքելիս պետությունը պետք է առավել մեղմ մոտեցում դրսևորի՝ հաշվի առնելով երեխայի հոգեբանական առանձնահատկությունները: Մասնավորապես, բազմաթիվ հոգեբանական հետազոտություններ1 վկայում են, որ, ի տարբերություն չափահասների, հանցավոր վարքագիծ դրսևորած անչափահասների կողմից իրենց վարքագծի հետևանքները լիարժեքորեն ընկալելու, արտաքին ազդեցությանը դիմագրավելու, ինչպես նաև ինքնուրույն որոշում կայացնելու ունակությունները սահմանափակ են: Բացի դրանից, անչափահասներն առավել զգայուն են կիրառվող պատժատեսակների բովանդակությունը կազմող սահմանափակումների ու զրկանքների նկատմամբ:
Հափշտակությունները ճիշտ որակելու անհրաժեշտ նախադրյալներից մեկը սեփականության քրեաիրավական պաշտպանության շրջանակների հստակեցումն է, ինչը պետք է կատարվի քրեական իրավունքի պաշտպանիչ գործառույթի տեսանկյունից: Այդ առումով որոշակի հետաքրքրություն է ներկայացնում «գողը գողից գողացավ» իրավիճակում անձի արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու հարցը: Ընդհանուր ձևակերպմամբ հարցը հետևյալն է. արդյո՞ք ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հափշտակությունը1 կարելի է համարել սեփականության դեմ ուղղված հանցագործություն: Մեր կարծիքով, այդ հարցն անհրաժեշտ է քննարկել երկու տեսանկյունից՝ 1. երբ հափշտակվող գույքը սեփականատիրոջ տիրապետումից դուրս է եկել վերջինիս կամքից անկախ (հափշտակվել կամ շորթվել է), 2. երբ սեփականատերն ինքն է իր գույքը դրել հանցավոր շրջանառության մեջ (տվել է որպես կաշառք, գույքը որպես հատուցում օտարել է այլ հանցավոր «գործարքների» ժամանակ, օրինակ՝ այդ գույքով ապօրինաբար ձեռք է բերել թմրամիջոց, վճարել է վարձու մարդասպանին և այլն):
ՀՀ-ում քաղաքացիական շրջանառության մասնակիցների սուբյեկտիվ իրավունքների լիարժեք ու համակողմանի պաշտպանության մասին կարելի է խոսել միայն դատական համակարգի արդյունավետ գործարկման պարագայում, ինչը պետք է ինստիտուցիոնալ և գործառութային մակարդակներով ներառի եռաստիճան դատական համակարգը կազմող ատյաններից յուրաքանչյուրի գործունեության նպատակայնությունն ու խնդիրների իրացվելիությունը։ ՀՀ Սահմանադրության (փոփոխություններով) 163, 171 և 172 հոդվածներով ոչ միայն սահմանվեց հայրենական դատական համակարգի աստիճանակարգությունը, այլև գործառութային առումով հստակ սահմանազատում մտցվեց յուրաքանչյուր դատական ատյանի գործունեության սահմանադրաիրավական հիմքերի, նպատակների և խնդիրների միջև։ Ընդ որում, այս առումով առանձնացվեցին դատական վերանայման գործառույթ իրականացնող երկու՝ վերաքննիչ և վճռաբեկ ատյաններ, որոնց գործունեությունը նպատակային և խնդրային առումով էականորեն տարբերվում է միմյանցից։ Եթե վերաքննիչ դատարանը առաջին ատյանի դատարանի դատական ակտերն օրենքով սահմանված լիազորությունների շրջանակներում վերանայող հիմնական ատյանն է, ապա, սահմանդրական արդարադատության ոլորտից բացի, բարձրագույն դատական ատյան համարվող Վճռաբեկ դատարանի գործունեությունն ուղղված է՝ 1) օրենքների և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության ապահովմանը և 2) մարդու իրավունքների ու ազատությունների հիմնարար խախտումները վերացնելուն։

The developing legal system of Armenia underwent significant changes in X-XIV centuries. While being medieval, feudal and customary legal system, it transferred from unwritten to written customary law, without changing religiuos character. However, since the XIII century the political environement of Armenian legal system became negative. In addition, the changes in demographics divided the legal system in Armenia on the basis of ethno-religious feautures – Armenian and Muslim. Compared to Armenia, both the regulatory basics and the organizational and ideological elements of the legal system of the Armenian Kingdom of Cilicia were developed enough. The political factor, along with the economic and social ones stimulated the development of the legal system. This proves the rule that the Armenian law manifested progressive, humanitarian trends of development, new codifications during the periods of political independence, peace and socio-economic stability of the society.
Systemic approach as one of the main methods of scientific research becomes more actual in conditions of the current complications and differentiation of the legal regulation levels of social relations. This article explores the prerequisites of the origin and philosophical and legal bases of the systemic approach, as well as new horizons for the application of this method in the legal phenomena studies.
Law is an integrating factor of the civil society, and its members should be first of all legal personalities. Other characteristics of the members of the civil society (profession, nationality, etc.) are not inherent. The main problem of the modern Armenian and other post soviet societies is the crisis of legality and legal order. Deep roots of this crisis are in the low level of legal awareness and legal culture peculiar to the population. One of the main methods to overcome the legal nihilism is the introduction of the system of civil and state legal education and tuition. These axiomatic provisions must be used both in the legal regulation of establishment and activity of educational institutions, and in their local normative regulation. As a result - the main goal of these educational institutions should be formation of a person with legal culture, and the way to reach this goal is general legal tuition and education as an essential element of general and professional education.
Psychological features of young crime perpetrators are the key to reveal and comprehend the negative factors which instigate a young person to commit a crime. One may admit that these features are the main factors that determine the trends of youth criminality. The following psychological features of young crime perpetrators are analyzed in the article: estrangement, aggressiveness, cruelty, anxiety, etc. Comparative analysis of the psychological features of law-abiding young people and young crime perpetrators shows a significant difference between these two groups.
One of the high priority tasks of any State is the prevention of juveniles՝ criminal behavior. In scope of this, the issue of criminal responsibility and punishment of crime perpetrators under the age of eighteen becomes of particular importance. The analysis of RA Criminal Code in force reveals the failure of the current system of punishments foreseen for the juveniles to ensure the adequate reaction to their criminal behavior and guarantee effective prevention. Unfortunately, due to the absence of effective measures alternative to imprisonment the latter yet remains the main punishment which is applied to the juveniles. The author suggests foreseeing of new types of punishment (deprivation of the right to engage in certain activities, restriction of freedom) and measures of educational character (ban on visiting certain places, placement in special educational institutions, participation in cultural, sport, educational and other restorative programs) in the criminal code of RA, which can be applied to the juveniles and will guarantee the adequate and proportionate state reaction to the criminal behaviour of juveniles.
The clarification of the bounds of criminal-legal protection of property from the aspect of criminal law`s maintaining function is an important prerequisite for correct qualification of plunders. The possibility of qualification of the plunder of property obtained in an obviously criminal way as a crime against property is discussed by the author in the article presented. On the basis of criminal and civil legislation provisions` analysis and study of different scientific approaches stated by legists in criminal law, author concludes that plunder of property obtained in an obviously criminal way can`t be qualified as a crime against property. In the final part of the article the author makes a legislative proposal - to criminalize the possession of property obtained in an obviously criminal way as a crime against economic activity.
The peculiarities of the constitutional-legal task to ensure uniform application of legal norms by the court of Cassation in the civil procedure have been thoroughly analyzed in the article presented. As a result of comprehensive research of constitutional-legal status of the court of Cassation the author has hereby found that conditions and reasonable limitations of access to the court of Cassationt are primarily conditioned by the necessity of realization of constitutional tasks of the latter and directly reflect their individual practices. It has been underlined that the function of the court of Cassation on promotion of the law development has a formal nature, as this court instance does not establish new rules of conduct and there are no clear legal mechanisms provided in RA legislation for making interpretations of legal norms by competent law-making bodies binding. The author has concluded that it would be better to refer primarily to the fulfilment of constitutional task regarding insuring by the court of Cassation of the uniform application of law, as trade usages also establish rules of conduct. Facilitation of development of law in civil procedure shall be examined beyond the scope of constitutional-legal objective of the court of Cassation, as in this case uniform application of law is of paramount importance. Precise legal guarantees shall be established by RA legislation and the court of Cassation shall be granted with sufficient legal tools for full-fledged implementation of its tasks and main functions.