ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՈՒ ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՍԱԳՈՐԾՄԱՆ ԵՎ ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՄԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՆՈՐԱՄՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ (ՀԱՄԱԿԱՐԳԱՅԻՆ ԵՎ ՁԵՎԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՄԵԿՆԱԲԱՆՈՒԹՅՈՒՆ)
• Ա. Վաղարշյան Երևանի պետական համալսարան image/svg+xml
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.24.3.016
Սահմանադրություն, իրավունքների կենսագործում, կառուցակարգ, անմիջական գործողություն, իրավունքների սահմանափակում, որոշակիություն, համաչափություն, պիտանի, անհրաժեշտ, էության անխախտելիություն
Մարդու իրավունքների հռչակումից բացի` կարևոր է դրանց կենսագործումը, այսինքն՝ ստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ դրանք կյանքի կոչելու համար, ապահովվեն դրանց պահպանությունը և պաշտպանությունը, վերացվեն այն արգելքները, որոնք խանգարում են մարդկանց՝ օգտագործելու իրենց հնարավորությունները: Այլ կերպ ասած՝ մարդու իրավունքները պետք է լինեն երաշխավորված: Մարդու իրավունքների երաշխիքները պայմաններ, կառուցակարգեր, եղանակներ ու միջոցներ են՝ ուղղված իրավունքների և ազատությունների կենսագործմանը, դրանց պահպանությանը և պատշաճ պաշտպանությանը1: Առանց երաշխիքների մարդու իրավունքները կմնան բարի ցանկություն, պատվիրան և չեն կարող կատարել իրենց հասարակական առաքելությունը: Այդ երաշխիքների համակարգում կարևոր տեղ են գրավում իրավականները: Դրանք Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված մարդու իրավունքներն են, դրանց իրականացման կարգը, պահպանության և պաշտպանության իրավական միջոցները, կառուցակարգերը2: Հատկապես կարևոր է պատասխանատվությունը մարդու իրավունքները խախտելու համար: Եթե մարդու իրավունքների այլ երաշխիքներն ուղղված են ընդհանուր բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծմանը, կատարում են նախադրյալի դեր, ապա իրավական երաշխիքները կոնկրետ են, ուղղակի, ազդեցիկ ու գործուն:
2017-12-22
Վաղարշյան Ա. (2017). ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՈՒ ԱԶԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՍԱԳՈՐԾՄԱՆ ԵՎ ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՄԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՆՈՐԱՄՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ (ՀԱՄԱԿԱՐԳԱՅԻՆ ԵՎ ՁԵՎԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՄԵԿՆԱԲԱՆՈՒԹՅՈՒՆ). Բանբեր Երևանի համալսարանի. Իրավագիտություն, 8(3 (24), 003-016. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.24.3.016

Constitutional Innovations in the Mechanisms of Implementation and Limitation of Human Rights and Freedoms (Systemic and Formal Legal Interpretation)
https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.24.3.016
Constitution, implementation of rights, mechanism, direct action, limitations of rights, certainty, proportionality, suitable, necessary, inviolability of the essence
The legal provisions of the Republic of Armenia Constitution with amendments from 2015, which are innovations in regard to the mechanisms of implementation and limitation of human rights and freedoms, are discussed in the Article. In this context, the constitutional concepts “organizational mechanisms and procedures necessary for the effective exercise of rights and freedoms”, “inviolability of the essence of the provisions on fundamental rights and freedoms”, “proportionality of the limitation” and “certainty of the limitation” are interpreted in the systemic and formal legal sense. These innovations in the institutes of the fundamental rights and freedoms are foreseen as important constitutional-legal guarantees for the protection of the basic rights.
Vagharshyan , A. (2017). Constitutional Innovations in the Mechanisms of Implementation and Limitation of Human Rights and Freedoms (Systemic and Formal Legal Interpretation). Bulletin of Yerevan University C: Jurisprudence, 8(3 (24), 003-016. https://doi.org/10.46991/BYSU:C/2017.24.3.016