Վարքի «քոփինգ ստրատեգիաների» հասկացությունը
Հոգեբանական գրականության մեջ կարելի է գտնել անձի վարքի քոփինգ ստրատեգիաների բազմաթիվ դասակարգումներ: Որպեսզի հնարավորինս հասկանալի դառնան քոփինգ ստրատեգիաների, քոփինգ վարքի կամ, առավել ևս, քոփինգ ոճի ձևավորման չափանիշները, անհրաժեշտ է հաշվի առնել ոչ միայն բոլոր գործոններն ու հոգեկան գործընթացները, այլև դրանց միջև գործող փոխադարձ կապը, ինչպես նաև, բնականաբար, այս կամ այն քոփինգ վարքի ձևավորման վրա ներազդող անձնային բնութագրերը:
2013-03-26
Միրբոլոկ Ա. (2013). Վարքի «քոփինգ ստրատեգիաների» հասկացությունը . Բանբեր Երևանի համալսարանի. Փիլիսոփայություն, Հոգեբանություն, 4(1), 69-75. https://doi.org/10.46991/BYSU:E/2013.4.1.069

On the Concept of "Coping Strategies" Behavior
In modern psychological science, the problem of coping strategies is studied from various angles, according to different activities. Analyzing the problem, it is easy to notice a certain identity of used concepts such as coping reactions, coping strategies and coping behaviors, freely used in literature, where "coping" covers a broad scope, from unconscious psychological defenses to the conscious and deliberate coping with stress and anxiety situations.
Mirbolok, A. (2013). On the Concept of "Coping Strategies" Behavior. Bulletin of Yerevan University E: Philosophy, Psychology, 4(1), 69-75. https://doi.org/10.46991/BYSU:E/2013.4.1.069