Հոդվածում փորձ է արվում բացատրել, մեկնաբանել Հրանտ Մաթևոսյանի «Այս կանաչ կարմիր աշխարհը» արտահայտությունը որպես խորհրդանիշ։ Ներկայացնել հեղինակի գրականության մեջ կենդանացած այն «Հովիտ - աշխարհը», որ մի ամբողջական արարչական ստեղծագործություն է, բնությունը՝ արև ու երկինք, հող ու ջուր, ծառ ու ծաղիկ, ասուն ու ոչ ասուն կենդանական գոյություններ, ձայներ, բույրեր ու թույրեր, փոխադարձ կապերով մեկ միասնական աշխարհ տեսնելու մաթևոսյանական աշխարհահայեցությունը՝որպես գրողի փիլիսոփայական, բնութենապաշտական ըմբռնումների դրսևորում։ Ցույց տալ հատկապես անկենդան ու ոչ ասուն գոյություններին «հոգեվորելու», նրանց «մտածումները», շարունակվելու կերպը ներկայացնելու և այդ ամենը տեսանելի, լսելի ու զգայելի դարձնելու մաթևոսյանական կերպն ու սկզբունքը՝ «գրել ոչ թե ծառի մասին, այլ ծառի միջից, ոչ թե ձիու մասին, այլ ձիու ներսից»։
Հոդվածում առաջին անգամ հեղինակի հավաքած բազմազան նյութի հիման վրա քննության են առնվում ամերիկյան երկու սերնդակից գրողների՝ Սարոյանի և Վուլֆի, որոնց երկերը տեղ են գտել XX դարի գրականության դասականների ֆոնդում, ստեղծագործական (առնչակցային և տիպաբանական) կապերը: Զուգահեռներ են տարվում նրանց ստեղծագործական մտածողության և սկզբունքների միջև, մեջբերումներ անելով գեղարվեստական, նամակագրական և այլ տեքստերից, ինչպես նաև ներկայացվում են 1930-ական թթ. ամերիկյան գրաքննադատության կարծիքները նշված ժամանակաշրջանում ուշադրության կենտրոնում գտնվող այդ երկու գրողների մասին: Առանձնահատուկ տեղ է տրվում Սարոյանի վաղ շրջանի պատմվածքներից մեկի և Վուլֆի «Տունդարձ չկա» (1940) վեպում «հայկական» կոլորիտով տեսարանի համեմատությանը:
Հոդվածը նվիրված է համաշխարհային գրականության նշանավոր հուշարձաններից մեկի՝ Ֆաուստի մասին միջնադարի գերմանական լեգենդի և դրա շուրջ ստեղծված գրական տարաբնույթ երկերի քննությանը: Հրապարակման օրվանից առ այսօր ֆաուստի կերպարը չի դադարում մնալ գրական և գիտական հանրության ուշադրության կենտրոնում: Լեգենդի տեքստի հիման վրա դարերի ընթացքում ստեղծվում են գրական մշակումների, մեկնաբանությունների, նմանակումների և վերարտադրությունների հարուստ գրականություն: Դարաշրջանից դարաշրջան Ֆաուստի կերպարը մաքրվում է իր միջնադարյան խանձարուրից, ստանում նորանոր իմաստային գծեր, ինչ-որ չափով անգամ վերադառնում իր նախնական միֆականությանը:
Մեր կողմից ուսումնասիրության նյութ դարձած ձեռնարկները ունեն տասնամյակների պատմություն: Այդ ընթացքում արևելահայերենի ձևաբանության նորմերը կրել են որոշակի փոփոխություններ, որոնք բնականաբար չէին կարող արձանագրվել հիշյալ դասագրքերում։ Այդ իսկ պատճառով որոշ հակասություններ են առաջանում նշված ձեռնարկներում ներկայացվող լեզվական նորմի և գործածվող արդի գրական հայերենի իրողություններում։ Հոդվածում քննարկվում են այն անհամապատասխանությունները, որոնք գոյություն ունեն արդի արևելահայերենի ձևաբանական-գոյականական նորմի և վերը նշված բուհական ձեռնարկներում ներկայացվող կանոնների միջև։ Խնդիր է դրվում այս և այլ նորմատիվ քերականության դասագրքերում դրանք դիտարկել արդի գրական արևելահայերենի գործող նորմերի տեսանկյունից։
Սույն հոդվածում քննարկվում է հնդեվրոպական լեզուներում, մասնավորապես հին հայերենում և կելտերենում շարահյուսական վիճահարույց զուգաբանությունների հարցը, որին իր ուսումնասիրություններում առանձին անդրադարձել է Գ. Ջահուկյանը: Ներգրավելով համապատասխան լեզվական փաստեր, ինչպես նաև ուսումնասիրության ժամանակակից մեթոդներ, հեղինակը հիմնավորում է VSO շարադասական կաղապարի առավել հնատիպ բնույթի վերաբերյալ Գ. Ջահուկյանի տեսակետը:
Հոդվածում անդրադարձ է արվում մարզական ոլորտի ամենից տարածված ուղղություններից մեկին` ֆիթնեսին՝ որպես հայերենի բառապաշարի հարստացման աղբյուրի: Ֆիթնեսային բառապաշարի համալրման հիմնական աղբյուրը փոխառությունն է:
«Հագուստ» իմաստաթեմատիկ խմբի հոմանիշ բառերը լեզվի մեջ առաջ են գալիս զանազան ճանապարհներով. հոմանշային շարքեր կարող են կազմվել գրական լեզվի երկու տարբերակներից, բարբառներից, գրաբարյան և միջինհայերենյան բառերից, նորակազմություններից և այլն: Այս հոմանիշները դասակարգվում և խմբավորվում են տարբեր չափանիշներով: Դրանց մեջ ամենաէականը իմաստաբանական չափանիշն է, որով որոշվում է այդ բառերի իմաստային նույնության կամ ընդհանրության, ինչպես և տարբերության աստիճանը: Հաշվի առնելով այն ժամանակահատվածը, որի ընթացքում գործածվում են այդ հոմանիշները` տարբերակում ենք «հագուստ» հասկացություն նշող հոմանիշների երկու խումբ` համաժամանակյա և տարժամանակյա: Հոմանշային շարքերի անդամները պատկանում են տարբեր խոսքի մասերի և ունեն բառակազմական տարբեր կաղապարներ, իսկ քանակական տեսակետից երկանդամ են և բազմանդամ:
«Հագուստ» իմաստային դաշտի հոմանիշների դերը չափազանց մեծ է լեզվի բառապաշարի, ոճական միջոցների հարստացման և խոսքի մշակույթի զարգացման գործընթացում:
Ժամանակը և վերջինիս մասին պատկերացումները կարող են տարբեր կերպ դրսևորվել մարդու կյանքում: Ժամանակի այդպիսի դրսևորումներից է մարդու կյանքի տևողությունը՝ տարիքը։ Յուրաքանչյուր ազգամշակույթում գոյություն ունի տարիքային խմբերի ավանդական դասակարգում, որը կարող է տարբերվել մյուս երկրներում առկա տարիքային դասակարգումներից: Հոդվածում ներկայացված է անգլերեն և հայերեն լեզուների տարիքային միավորների դասակարգումը՝ ` նշված լեզվամշակույթների ընդհանուր տարիքային սանդղակներին համապատասխան:

Matevosyanean way and principle of particularly "spiritualizing" inanimate and nonspeaking
William Saroyan in Connections with Tomas Wolfe. – The author of this article observes for the first time creative (contact and typological) connections of two american writers-contemporaries, whose works are in classical fond of XX century literature. The parallels are carried out on the basis of many adresses to both writers utterances in their texsts of different character, to american criticism on them in 1930s, i.e. the time of great attention to their works. The matter of special interest in the article is detaction of roll-call between Saroyan's short story and some episode in Wolfe's novel «You can't go home again» (1940).
The article is dedicated to the study of one of the most famous monuments of world literature, the medieval German legend about Faust and the various literary works created around it.Since the publication the character of Faust has remained in the center of attention of the literary and scientific community. Over the centuries an extensive literature has been created on literary development, interpretation, imitation and reproductionbased on the text of legend. From era to era , the character erased from its medieval diaper, gets new lines and to some extent even returns to the original mythology.
The manuals we have studied have a history of decades. During that time, the morphological norms of Eastern Armenian underwent certain changes, which, of course, could not be recorded in the mentioned textbooks. That is why there are some contradictions in the realities of the modern literary Armenian language used in the mentioned manuals. The article discusses the discrepancies that exist between the morphological-nominal norm of Modern Eastern Armenian and the rules presented in the aforementioned university manuals. The task is to consider them in the textbooks of this kind and other normative grammar textbooks from the point of view of the current norms of modern literary Eastern Armenian.
The paper examines G. Jahukyan’s viewpoint on syntactic
isoglosses among the Indo-European languages and particularly between Armenian and
the Celtic languages. In his studies, the scientist puts forward the hypothesis of the VSO
typological sample as being more archaic, which, however, is not definitely evaluated in
Indo-European linguistics. The author of this paper confirms G. Jahukyan’s viewpoint
on the above-discussed matter with the help of careful examination of appropriate facts
and also the results of his researches.
In this paper we have focused on the translation of foreign terms into Armenian. On the basis of semantic development new terms have been emerged and new Armenian fitness terms have become common.
The synonymous words of the semio-thematic group "clothing" appear in the language in different ways. Synonymous series can be composed of two versions of literary language, dialects, Grabarian և Middle Armenian words, neo-formations, etc. These synonyms are classified and grouped according to different criteria. The most important of them is the semantic criterion, which determines the degree of semantic similarity or generality of these words, as well as the difference. Taking into account the period when these synonyms are used, we distinguish two groups of synonyms denoting the concept of "clothing": synchronic and diachronic. The parts of the synonym series belong to different parts of speech, have different word-formation patterns, and quantitatively they have two and multiple parts.
The role of synonyms in the semantic field "clothing" is huge in the process of enrichment of the language vocabulary and stylistic means, development of speech culture.
The category of time, ideas about it, have various forms of representation in human life. One of these forms can be the category of age․
Each ethnic culture has traditional age groups that may differ from culture to culture.
The work represents the classification of age units of the English and Armenian languages in accordance with the general age scales of the mentioned linguistic cultures.