Սմբատ Շահազիզի որբախնամ գործունեության առաջին փուլը
Սմբատ Շահազիզ, պատրիարք Օրմանյան, կոտորածներ, արևմտահայ որբեր, որբախնամ գործունեություն, դրամահավաք, որբանոց, Մոսկվայի մասնախումբ
Սմբատ Շահազիզի ազգային-հասարակական գործունեությունը հանրությանը քիչ է հայտնի: Լոկ հպանցիկ արձանագրվել է արևմտահայ որբերին օգնող մասնախմբի կազմակերպման և որբախնամ գործունեության փաստը: Մինչդեռ արխիվային վավերագրերը վկայում են, որ XIX դարի վերջին՝ արևմտահայության համար ողբերգական օրերին, բանաստեղծը գտնվել է իր ժողովրդի կողքին, ապրել նրա հոգսերով և ծավալել որբախնամ եռանդուն գործունեություն: Տպագրության ներկայացված հոդվածն այդ խնդիրն ուսումնասիրելու առաջին փորձն է:
Որբերի ճակատագրի հարցում գրողի մտահոգության մասին վկայում է իր 35-ամյա գոր­ծունեության առթիվ Մոսկ­վա­յում կազմակերպված հանդիսության ժամանակ նրա ծրագրային ելույթը: Դրա առանցքում գրողը դրել է ռուսահայության շրջանում հանգանակություն սկսելու և Փոքր Ասիայում որբանոցներ բացելու հարցը՝ հորդորելով որևէ պատրվակով չձգձգել ու չմեռցնել բարի գործը: Վավերագրերը վկայում են, որ այդ ելույթում առկա հարցադրումներն ու մոտեցումները բխում էին Կ. Պոլսի պատրիարք Մ. Օրմանյանի՝ նրան հասցե­ագ­րած նամակի բովանդակությունից:
Մոսկվայի որբախնամ կառույցի հիմքը դրվել է 1898 թ. մա­յիսի 23-ին գու­մար­ված ժողովում: Մասնախմբի նախագահը և գանձապետը Ս. Շահազիզն էր: Հոդվածում հանգամանորեն ներկայացված են դրամահավաք կազմակերպելու և հանգանակված միջոցներով հնարավորինս մեծաթիվ որբանոցներ բացելու ուղղությամբ նրա գործադրած ջանքերը, արձանագրված են այդ հարցում առաջ եկած խոչընդոտները, բանաստեղծի սպասելիքների ոչ միշտ արդարանալը, ինչու չէ, նաև ապրած հուսախաբությունը:
Ցայսօր անտիպ վավերագրերի հենքի վրա բացահայտվում են նաև Ս. Շահազիզ - Մ. Օրմանյան ուշագրավ, բայց ոչ միշտ դյուրին համագործակցության մի շարք մանրամասներ, վերհանվում որբանոցներ հիմնելու ճանապարհին առկա տարաբնույթ դժվարությունները և ներկայացվում Ս. Շահազիզի որբախնամ գործունեության առաջին փուլում հինգ որբանոցների բացման հանգամանքները:
Եղիշե Չարենցի անվան Գրականության և արվեստի թանգարանի արխիվ (այսուհետ՝ ԳԱԹ), Պերճ Պռոշյանի ֆոնդ, վավ. 208, 214:

The First Phase of Smbat Shahaziz’s Orphan Care Activities
Smbat Shahaziz’s national and social activities are little knownin society. The fact of the organization of the group supporting the Western Armenian orphans by himhas been briefly focused on. Meanwhile, archival documents prove that at the end of the 19thcentury, when Western Armenians faced all-national tragedy, the poet showed great enthusiasm in terms of supporting his people. This article is the first attempt to study this issue.
The writer’s concern about the fate of orphans is evidenced by the presentation of his program at the event organized in Moscow on the occasion of his 35 years of hisactivities. At the core of it, the writer put the issue of starting a fundraiser among Russian-Armenians and opening orphanages in Asia Minor, urging not to delay this important initiative under any pretext. The documents prove that the questions and approaches in his speech were derived from the content of the letter addressed to him by the Patriarch of Constantinople M. Ormanyan.
The process of formation of the Moscow orphan care structurestarted at the meeting convened on May 23, 1898. The president and treasurer of the group was S. Shahaziz. The article presents in detail his efforts to organize a fundraiser and open as many orphanages as possible with the collected funds. There were many obstacles in this process and the poet’s aspirations were not always met, and he also experienced disappointment.
Today, on the basis of unique documents, a number of details of the remarkable but not always smooth cooperation between S. Shahaziz and M. Ormanyan have been revealed, the various difficulties on the way to establishing orphanages have been highlighted, and the circumstances of the opening of five orphanages in the first stage of S. Shahaziz’s orphan care activities have been presented.