ԿՈՂԲ ԳԵՏԻ ՄԻՋԻՆ ՀՈՍԱՆՔԻ ՎԵՐՈՂՈՂԱՏԱՅԻՆ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐԱՐԲԻ ՏԵՂԱՄԱՍԵՐԻ ԸՆՏՐՄԱՆ ԵՎ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՋՐԱՀԱՆՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.3.008Բանալի բառեր:
aquifer, borehole, groundwater, water supplyԱմփոփում
Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի մի շարք բնակավայրերի, այդ թվում՝ Կողբ գյուղի բնակչությունը խմելու ջրի խիստ պակաս է զգում: Հոդվածում հիմնավորվում է, որ Կողբ գյուղի բնակչության մի մասի խմելու ջրի պակասը կարելի է լրացնել ի հաշիվ Կողբ գետի միջին հոսանքի ձախափնյա վերողողատային հատվածում ընտրված տեղամասի ստորերկրյա ջրերի, որտեղից հորատանցքային ջրառը գնահատված ջրաերկրաբանական հաշվարկներով կկազմի շուրջ 7 լ/վրկ, և համաձայն գործող նորմերի այն կապահովի շուրջ երեք հազար բնակչի խմելու ջրի պահանջարկը:
2016-12-19
Copyright (c) 2016 ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր
ԿՈՂԲ ԳԵՏԻ ՄԻՋԻՆ ՀՈՍԱՆՔԻ ՎԵՐՈՂՈՂԱՏԱՅԻՆ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ՍՏՈՐԵՐԿՐՅԱ ՋՐԱՐԲԻ ՏԵՂԱՄԱՍԵՐԻ ԸՆՏՐՄԱՆ ԵՎ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ՋՐԱՀԱՆՄԱՆ ՄԱՍԻՆ. (2016). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 50(3 (241), 8-11. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.3.008

SELECTION OF UNDERGROUND WATERY ТERRAINS AND THE POSSIBILITY OF WATER ABSTRACTION ON THE UPPER TERRITORY OF FLOODPLAIN IN THE MIDDLE REACHES OF THE KOGHB RIVER
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.3.008Keywords:
aquifer, borehole, groundwater, water supplyAbstract
The population of a number of villages, including Koghb village of Noyemberyan region suffers of drinking water shortage. The article substantiates that the lack of drinking water of Koghb village can be partially compensated by the groundwater occurring in the floodplain of left-bank of the middle reaches of the Koghb River. According to hydrogeological calculations the capacity of borehole tapped in the floodplain is about 7 L/s, which according to acting norms is sufficient for drinking needs of 3000 people.
Copyright (c) 2016 Proceedings of the YSU C
SELECTION OF UNDERGROUND WATERY ТERRAINS AND THE POSSIBILITY OF WATER ABSTRACTION ON THE UPPER TERRITORY OF FLOODPLAIN IN THE MIDDLE REACHES OF THE KOGHB RIVER. (2016). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 50(3 (241), 8-11. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2016.50.3.008