• Մ․Ա․ Գրիգորյան ԵՊՀ երկրաֆիզիկայի ամբիոն, Հայաստան
Գիտական այս հոդվածում, մեր կողմից կատարված ուսումնասիրություններից բացի, օգտագործվել են հանրապետությունում մի շարք գիտահետազոտական և արտադրական հիմնարկ-ձեռնարկությունների նաև նախկինում Սևանա լճի ջրհավաք ավազանի տարբեր տեսակի ուսումնասիրությունների ուղղությամμ կատարված ջրաերկրաբանական ու երկրաֆիզիկական աշխատանքների նյութերը: Այդ նպատակով օգտագործվել են էլեկտրահետախուզական՝ հիմնականում ուղղաձիգ էլեկտրական զոնդավորման (ՈՒԷԶ) եղանակի դաշտային տվյալները և որպես ստուգողական նյութեր՝ չափված կետերի մոտ փորված հորատանցքերի կտրվածքները: Ըստ էլեկտրազոնդավորման նյութերի` ուսումնասիրվել են տարածքի ջրաթափանց շերտի հզորությունը: Հաշվի առնելով չափված կետերի բացարձակ բարձրությունները՝ ըստ լոկալ ջրբաժանների, առանձնացրել ենք համապատասխան ուղղություն ունեցող շրջանները, որոնց համալիրը անվանել ենք Սևանի ջրհավաք ավազանի պալեոջրաշրջանացման քարտեզ:
ՊԱԼԵՈՋՐԱԵՐԿՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐԻ ԼՈՒԾՈՒՄՆ ԷԼԵԿՏՐԱՀԵՏԱԽՈՒԶՈՒԹՅԱՆ ՈՒԷԶ ԵՂԱՆԱԿՈՎ: (Սևանի ջրհավաք ավազանի օրինակով). (2018). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 52(1 (245), 3-7. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2018.52.1.003

SOLUTION OF PALEO-HYDROGEOLOGICAL PROBLEMS BY ELECTRICAL VES METHOD
In this scientific article, besides our research, a number of research and production enterprises in the Republic of Armenia, as well as materials of hydrogeological and geophysical studies have been used for various types of exploration of the Lake Sevan catchment basin. For this purpose, we have used electrical, basically vertical electrical sounding (VES) field data as a control method and materials to drill wells cuts the measured points. According to electro-sounding materials, we have investigated the strength of the waterproof layer of the area and, taking into account the absolute altitudes of the measured points, according to local watersheds, we have identified the regions of the corresponding direction, which we called the map of the paleo-hydro-zoning of the the Lake Sevan catchment basin.
SOLUTION OF PALEO-HYDROGEOLOGICAL PROBLEMS BY ELECTRICAL VES METHOD: (case study the Lake Sevan catchment basin). (2018). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 52(1 (245), 3-7. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2018.52.1.003