ԳՅՈՒՂԱԿԱՆ ՏԱՐԱԲՆԱԿԵՑՄԱՆ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՄԻՏՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀՀ-ՈՒՄ
Տարաբնակեցման անքակտելի մաս հանդիսացող գյուղական տարածքները համարվում են հասարակության տարածքային կազմակերպման կարևորագույն օղակներից մեկը: Նրանում տեղի ունեցող փոփոխություններն իրենց նշանակալից ազդեցությունն են թողնում հասարակական զարգացման տարբեր գործընթացների վրա: Հոդվածում կատարվել է ՀՀ գյուղական տարաբնակեցման փոփոխությունների ժամանակակից միտումների վերլուծություն և առկա հիմնախնդիրների բացահայտում, մատնանշվել են դրանց լուծման ուղիները:
2021-07-21
ԳՅՈՒՂԱԿԱՆ ՏԱՐԱԲՆԱԿԵՑՄԱՆ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՄԻՏՈՒՄՆԵՐԸ ԵՎ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ՀՀ-ՈՒՄ. (2021). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 55(2 (255), 129-136. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2021.55.2.129

CONTEMPORARY TENDENCIES AND CURRENT PROBLEMS OF RURAL SETTLEMENT PATTERN TRANSFORMATION IN THE REPUBLIC OF ARMENIA
• Vahan A. Potosyan Chair of Social-economic Geography, YSU, Armenia
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2021.55.2.129
RA, rural settlement pattern, transformation, tendencies, elevation zones, problems, solutions
As an integral part of settlement pattern, rural areas are considered one of the primary components of territorial organization of society. The changes taking place in the latter have a siginificant impact on various processes of social development. Contemporary tendencies analysis and current problems revelation of RA rural settlement pattern transformation have been done in the article, solutions have been pointed out as well.
CONTEMPORARY TENDENCIES AND CURRENT PROBLEMS OF RURAL SETTLEMENT PATTERN TRANSFORMATION IN THE REPUBLIC OF ARMENIA. (2021). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 55(2 (255), 129-136. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2021.55.2.129