ԿԼԻՄԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ ԳԱՐՆԱՆԱՅԻՆ ՎԱՐԱՐՈՒՄՆԵՐԻ ԱՌԱՎԵԼԱԳՈՒՅՆ ԵԼՔԵՐԻ ԲԱՇԽՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ՄԱՐՄԱՐԻԿ ԳԵՏԻ ԱՎԱԶԱՆՈՒՄ
• Վարդուհի Գ․ Մարգարյան Кафедра физической географии и гидрометеорологии, ЕГУ, Армения https://orcid.org/0000-0003-3498-0564
• Արմեն Մ․ Սեդրակյան Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան, Հայաստան
• Իգոր Օ․ Վինոկուրով Ռուսաստանի պետական ջրաօդերևութաբանության համալսարան, Սանկտ-Պետերբուրգ, Ռուսաստանի Դաշնություն https://orcid.org/0000-0002-3547-5538
https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2022.56.2.102
extreme maximum flow, cyclicity and synchronism, normalized deviation of maximum flow, long-term fluctuations, trend, expected climate change, climate scenarios, Marmarik River basin
Աշխատանքում դիտարկվում է գարնանային վարարումների ծայրահեղ առավելագույն ելքերի բաշխման օրինաչափությունները Մարմարիկի ավազա­նի գետերի տարբեր գետահատվածքերում կլիմայի փոփոխության համա­տեքստում, և տրվել է այդ փոփոխությունների քանակական գնահատականը: Քննարկվում են փոփոխության ցիկլայնության և սինխրոնիկության, հոսքի առավելագույն արժեքների նորմավորված շեղման հարցերը: Որպես ելա­կե­տային նյութ օգտագործվել են ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության "Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն" ՊՈԱԿ-ի առավելա­գույն ելքերը: Ուսումնասիրվող տարածքում բացարձակ առավելագույն ելքերը հիմնականում նկատելի են գարնանային վարարումների ընթացքում։ Բացարձակ առավելագույն ելքերը փոփոխվում են տարեցտարի՝ կախված տվյալ տարվա օդերևութաբանական գործոններից։ Վերջինս պետք է հաշվի առնել ջրատնտեսական բազմաթիվ խնդիրների լուծման և ջրի առավելագույն ելքերի ռիսկի գնահատման համար։ Բացարձակ առավելագույն ելքերը տատանվում են մեծ սահմաններում՝ 33,4 մ3/վրկ (գ. Մարմարիկ – դ․ Հանքավան) մինչև 86,7 3/վրկ (գ. Մարմարիկ – դ. Աղավնաձոր)։ Մարմարիկ գետի հոսանքով դեպի ներքև աճում են բացարձակ առավելագույն ելքերը և հասնում մեծ արժեքների Աղավնաձորի եզրափակիչ գետահատվածքում։ Ամենամեծ առավելագույն ելքը, որը դիտվել է 1968 թ․ ապրիլի 18-ին Աղավնաձորի գետահատվածքում, կազմել է 86,7 մ3/վրկ։ Մար­մարիկ գետի ավազանում նկատվում է նաև գարնանային վարարումների առավելագույն հոսքի մոդուլի օրինաչափ նվազում՝ ջրհավաք ավազանի մակերեսի աճմանը զուգահեռ, ուստի նվազում է առավելագույն հոսքի մոդուլը՝ 370–450 լ/վրկկմ2-ից 90–100 կմ2-ից փոքր մակերես ունեցող տարածքների վրա և 200 լ/վրկկմ2-ից՝ 400 կմ2-ից ավելի մակերես ունեցող տարածքների վրա։ Ստացվել է կոռելյացիոն կապ Մարմարիկ գետի Աղավնաձոր գետահատվածքում և Գորմրագետ գետի Մեղրաձոր գետահատվածքում գարնանային վարարումների բացարձակ առավելագույն ելքերի արժեքների միջև, որը կարելի է օգտագործել գարնանային վարարումների առավելագույն ելքերի հաշվարկման և կանխատեսման համար։ Ուսումնասիրությունների ընթացքում բացահայտվել է արդի ժամանակաշրջանում գարնանային վարարումների ծայրահեղ առավելագույն ելքերի համարյա կրկնակի նվազում (բացասական միտում)։ Կատարվել է բացահայտված փոփոխությունների պատճառների վերլուծություն։
2022-10-25
ԿԼԻՄԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ ԳԱՐՆԱՆԱՅԻՆ ՎԱՐԱՐՈՒՄՆԵՐԻ ԱՌԱՎԵԼԱԳՈՒՅՆ ԵԼՔԵՐԻ ԲԱՇԽՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ՄԱՐՄԱՐԻԿ ԳԵՏԻ ԱՎԱԶԱՆՈՒՄ. (2022). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 56(2 (258), 102-113. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2022.56.2.102

https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2022.56.2.102
The paper considers the patterns of distribution of long-term extreme maximum flows of spring floods in different river sections of the rivers of the Marmarik basin in the context of expected climate change and gives a quantitative assessment of these changes. Issues of changing cyclicity and synchronism, normalized deviation of the maximum runoff values are discussed. The actual observational data of the "Center for Hydrometeorology and Monitoring" of the SNCO of the Ministry of Environment of the Republic of Armenia are used. On the Marmarik River downstream, the values of the absolute maximum discharges increase and reach high values in the closing river section of Aghavnadzor. The highest maximum discharge observed on April 18, 1968 in the alignment of the settlement of Aghavnadzor was 86.7 m3/s. In Marmarik River basin a regular decrease in the maximum runoff modules during the flood period with an increase in catchment areas was also observed. With an increase in the areas of watersheds, the maximum runoff modulus decreases – from 370–450 L/s·km2 in areas less than 90–100 km2 and less than 200 L/s·km2 in areas more than 400 km2. A correlation was found between the values of absolute maximum discharges increase during the period of high water on Marmarik River in the village of Agavnadzor and on Gomraget River in Meghradzor settlement, which can be used for calculations and forecasts of spring flood runoff maxima. An almost twofold decrease in the magnitude of the extreme maximum runoff of spring floods (negative trend) in the modern period was revealed. An analysis of the causes of the identified changes was carried out.
2022-10-25
EVALUATION OF THE FEATURES OF THE DISTRIBUTION OF THE MAXIMUM RUNOFF OF SPRING FLOODS UNDER THE PRESENT CONDITIONS OF CLIMATE CHANGE IN THE MARMARIK RIVER BASIN. (2022). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 56(2 (258), 102-113. https://doi.org/10.46991/PYSU:C/2022.56.2.102