ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՎՐԱ ՀԻՄՆՎԱԾ ՓՈՐՁԱՌԱԿԱՆ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԻԶՆԵՍ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
• Գոռ Փ․ Ալեքսանյան ԵՊՀ սերվիսի ամբիոն, Հայաստան https://orcid.org/0000-0001-5083-9443
• Սեյրան Ռ․ Սուվարյան ԵՊՀ սերվիսի ամբիոն, Հայաստան
https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2024.58.2.163
culture, tourism, experiences, experience economy, experiential tourism, sustainable tourism, Republic of Armenia
Հոդվածում ներկայացվում է մշակութային ժառանգության վրա հիմնված փորձառական զբոսաշրջության (ՄԺՀՓԶ) արտադրանքներ և ծառայություններ առաջարկող ՀՀ-ում գործող ձեռնարկությունների բիզնես գործունեության առանձնահատկությունները և առաջարկվում է նմանատիպ գործունեություն ծավալող ձեռնարկությունների համար ինտեգրված բիզնես գործունեության կառուցվածքի բովանդակություն։ Վերջինս հիմնված է հետազոտության շրջանակներում ընտրված ձեռնարկությունների փորձի ուսումնասիրության վրա՝ ըստ նրանց բնութագրող հետևյալ առանցքային գործոնների՝ գործունեության բնագավառ, ծառայություններ, մարկետինգային մոտեցումներ, ֆինանսավորման միջոցներ, հաջողության առանցքային գործոններ և մարտահրավերներ, ապագայի զարգացման ներուժ։ ՄԺՀՓԶ ՀՀ-ում զարգացման առանցքային բջիջներ համարվում են այդ ոլորտում գործող ձեռնարկությունները։ Վերջիններս այն սոցիալական օրգանիզմն են, որոնց ճիշտ կառավարման և համապատասխան աջակցության առկայության դեպքում, կարող են դառնալ այս զբոսաշրջության երկարաժամկետ զարգաց-ման հիմք։ Այդ իսկ պատճառով էլ՝ անհրաժեշտություն է առաջանում համակարգված կերպով ներկայացնել ՄԺՀՓԶ մեջ ներառված ձեռնարկությունների զբոսաշրջային ծառայությունների և առաջարկների համակարգը և ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման ընդհանրացված մոդելը։ Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ՄԺՀՓԶ Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնականում ներառում է հյուրանոցային և ռեստորանային բիզնեսներ, որոնք հիմնականում առաջարկում են հայկական ոչ նյութական մշակութային ժառանգության վրա հիմնված փորձառություններ:
2024-07-17
ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՎՐԱ ՀԻՄՆՎԱԾ ՓՈՐՁԱՌԱԿԱՆ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՁԵՌՆԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԲԻԶՆԵՍ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ. (2024). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 58(2 (263), 163-169. https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2024.58.2.163

PECULIARITIES OF BUSINESS ACTIVITIES OF HERITAGE AND CULTURE-BASED EXPERIENTIAL TOURISM ENTERPRISES IN THE REPUBLIC OF ARMENIA
https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2024.58.2.163
culture, tourism, experiences, experience economy, experiential tourism, sustainable tourism, Republic of Armenia
The article presents the peculiarities of business activities of enterprises operating in the Republic of Armenia (RA) offering heritage- and cultural-based experiential tourism (HCBET) products and services. The article proposes the content of an integrated Business Canvas Model for enterprises engaged in similar activities. The integrated business canvas is based on the study of the cases of the enterprises selected within the framework of the research, according to the following key factors: Thematic areas, Activities/services, Marketing approach, Financing methods, Key success factors and challenges, and Potential for future development. Enterprises, operating in this field, are considered key cells of this kind of tourism development in the RA. Those enterprises are considered social organisms, which, if properly managed and provided with appropriate support, can become the basis for the long-term development of this kind of tourism in the RA. Therefore, it is necessary to systematically present the system of tourism services and products of enterprises included in the HCBET and the generalized model of business activity. It is important to emphasize that HCBET in the RA mainly includes hotel and restaurant businesses that mainly offer experiences based on Armenian intangible cultural heritage.
PECULIARITIES OF BUSINESS ACTIVITIES OF HERITAGE AND CULTURE-BASED EXPERIENTIAL TOURISM ENTERPRISES IN THE REPUBLIC OF ARMENIA. (2024). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 58(2 (263), 163-169. https://doi.org/10.46991/PYSU:C.2024.58.2.163