ՍՊԻՏԱԿԻ ԵՐԿՐԱՇԱՐԺԻ ԳՈՏՈՒ ԵՐԿՐԱԿԵՂԵՎԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՈՒՂՂԱՁԻԳ ՇԱՐԺԵՐԻ ՄՈՆԻԹՈՐԻՆԳԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄԸ ԴՐԱ ՀԵՏԱԳԱ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
https://doi.org/10.46991/PYSUC.2024.58.3.201Բանալի բառեր:
earthquake, fault, crust, vertical displacement, geodynamic polygon, leveling, elevation markԱմփոփում
Ուսումնասիրվել են 1988 թ. Սպիտակի երկրաշարժի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի, ԽՍՀՄ-ի, Ճապոնիայի, Հայաստանի և այլ երկրների մասնագետների հեղինակած աշխատություններից տվյալներ: Ամփոփվել, վերլուծվել և հաշվարկվել է Սպիտակի տարածաշրջանի գեոդինամիկական պոլիգոն օբյեկտում նախկինում կատարված նիվելիրացման աշխատանքների արդյունքում ստացված հենանիշերի բացարձակ բարձրությունների տարբերությունները: Այդ տվյալների հիման վրա ստեղծվել է Սպիտակի երկրաշարժի տարածաշրջանի երկրակեղևի ժամանակակից ուղղաձիգ շարժերի քարտեզը երկրաշարժից առաջ՝ 1988 թ. և հետո՝ 1989–1990 թթ. դրությամբ: Կառուցվել է նաև (1989–1990 թթ. մինչև 2002–2006 թթ. ընկած ժամանակահատվածի) երկրակեղևի ժամանակակից ուղղաձիգ շարժերի քարտեզը, որից պարզ երևում է, որ երկրակեղևի նստեցման 9–12 մմ/տարի արագությունը շարունակական բնույթ է կրում մինչև 2016 թ.: Ենթադրվում է, որ տարածաշրջանում նույն արագությամբ շարունակվում է երկրկակեղևի նստեցման գործունեությունը: Այդ վարկածը հաստատվում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացրած (01.01.2020–01.03.2022 ժամանակահատվածում) Ամասիա, Աշոցք և Բավրա տարածաշրջաններում տեղի ունեցած M ≥ 2,5 մագնիտուդայով երկրաշարժերի էպիկենտրոնների վերաբերյալ տվյալներն ու քարտեզը: Առաջարկվում է գեոդեզիստ, երկրաբան, գեոֆիզիկոս և սեյսմաբան մասնագետների մասնակցությամբ կազմել նախագիծ տվյալ տարածաշրջանում կրկնակի գեոդինամիկական մոնիթորինգ իրականացնելու համար: Ստացված տվյալների հիման վրա կպարզաբանվի երկրակեղևի դինամիկայի երևույթների պատճառները և դրանց օրինաչափությունն ընդերքում տեղի ունեցող լարումների փոփոխման նկատմամբ:

APPLICATION OF MONITORING RESULTS ON CONTEMPORARY VERTICAL MOVEMENTS OF THE EARTH'S CRUST IN THE SPITAK EARTHQUAKE REGION FOR FURTHER STUDIES
https://doi.org/10.46991/PYSUC.2024.58.3.201Keywords:
earthquake, fault, crust, vertical displacement, geodynamic polygon, leveling, elevation markAbstract
Data on the Spitak earthquake from scientific studies conducted by specialists were analyzed and consolidated. The differences in the absolute heights of benchmarks, obtained during previous leveling works at the geodynamic polygon of the Spitak Region, were summarized, analyzed, and calculated. Based on these data, a map depicting modern vertical crustal movements in the Spitak earthquake zone was created for the period before the 1988 earthquake, and subsequently for the 1989–1990 period. Another map was generated for the period from 1989–1990 to 2002–2006, illustrating that the rate of crustal subsidence–measured at 9 to 12 mm/year – persisted until 2016. It is currently hypothesized that the Earth's crust in this region continues to subside at the same rate. This hypothesis is supported by data officially provided by the RA Ministry of Emergency Situations, as well as by a map of earthquake epicenters with magnitudes of M ≥ 2.5 recorded in the Amasya, Ashotsk, and Bavra Regions between 01.01.2020–01.03.2022. It is recommended to initiate a project for comprehensive geodynamic monitoring in this region, involving the joint efforts of surveyors, geologists, geophysicists, and seismologists. The data obtained will help clarify the causes of crustal dynamics and their patterns in relation to the stresses resulting from energy accumulation in the Earth's subsurface.