ԿԼԻՄԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ԵՐԿՐՆԵՐՈՒՄ
• Վլադիմիր Վ․ Սևաստյանով Կենսոլորտի հետազոտությունների կենտրոն, Կիզիլ, Ռուսաստան; Ազգային հետազոտական ​​Տոմսկի պետական ​​համալսարան, Տոմսկ, Ռուսաստանի Դաշնություն
• Աննա Դ․ Սամբուու Կենսոլորտի հետազոտությունների կենտրոն, Կիզիլ, Ռուսաստան
• Վարդուհի Գ․ Մարգարյան ԵՊՀ ընդհանուր աշխարհագրության ամբիոն, Հայաստան https://orcid.org/0000-0003-3498-0564
https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.531
climate, Altai, Sayan Mountains, Caucasus, Republic of Armenia, temperature, orography, atmospheric circulation
Ներկայացվում է Ալթայ-Սայան լեռնային երկրում և Կովկասում (Հայաստանի Հանրապետությունում) ջերմաստիճանային ռեժիմի փոփոխու-թյան վերլուծություն: Ստացվել են լեռնային գոգավորություններում և ընդարձակ հովիտներում օդի ջերմաստիճանի գծային տրենդների թեքության գործակիցների արժեքները: Ուսումնասիրվել են ջերմաստիճանի տրենդները բարձր լեռնային կայաններում, որոնք մոտ են ազատ մթնոլորտին: Օգտա-գործվել է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության կողմից առաջարկած ստանդարտ 30-ամյա կլիմայական ժամանակաշրջանը: Դիտարկվում են մինչև 2020 թվականը ջերմաստիճանի փոփոխության միտումների նմանություններն ու տարբերությունները: Ցույց է տրված, որ կլիմայի կանխատեսման մոդելների համար կարևոր է հաշվի առնել մարդածին ազդեցության գործոնը, ինչպես նաև մթնոլորտում շրջանառության գործ-ընթացը:
ԿԼԻՄԱՅԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԿԻՑ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ԵՐԿՐՆԵՐՈՒՄ: (Ալթայ-Սայան լեռնային երկրի և Կովկասի օրինակով). (2025). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 59(2 (266), 531-542. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.531

https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.531
The analysis of changes in the temperature regime in the Altai-Sayan Mountain country and in the Caucasus in the Republic of Armenia is presented. The values of slope coefficients of linear air temperature trends in mountain basins and wide valleys were obtained. Temperature trends at the highest mountain stations close to the free atmosphere were studied. Standard 30-year climatic periods recommended by the World Meteorological Organization were used. Features of similarities and differences in temperature trends up to 2020 were considered. It was shown that it is important to take into account anthropogenic factors, as well as circulation processes in the atmosphere for prognostic climate models.
MODERN CLIMATE CHANGE IN MOUNTAIN COUNTRIES: (on the example of the Altai-Sayan Mountain country and the Caucasus). (2025). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 59(2 (266), 531-542. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2025.59.2.531