Հայկական բարձրավանդակը բնութագրվում է ուժեղ սեյսմաակտիվ գոտիների առկայությամբ, որոնց ակտիվությունը ձևավորում է ՀՀ տարածքի սեյսմիկ վտանգի մակարդակը: Մասնավորապես, 23.10.2011 թ․ Վանի երկրաշարժն (M=7,2) ուժեղ սեյսմիկ ցնցումներ առաջացրեց Երևանում (J=5–6 բալ): Այս տեսանկյունից, որոշակի հետաքրքրություն է ներկայացնում սեյսմագեոդինամիկական իրավիճակի վերլուծությունն այդ երկրաշարժի նախապատրաստման ժամանակահատվածում: Վերլուծության այս փուլը նվիրված է (φ°Ν 38,0–42,0; λ°Ε 42,0–48,0) շրջանի M≥4,0 սեյսմիկության ուսումնասիրությանը 2000–2011 թթ. ժամանակահատվածում: M≥4,0 մագնիտուդով երկրաշարժերի տարածաժամանակային բաշխվածության վերլուծությունը հնարավորություն է տալիս առանձնացնել էպիկենտրոնների ժամանա-կագրական շղթայական շարքը՝ կապված Վանի օջախային գոտու սեյսմագեոդինամիկայի հետ: Մասնավորապես, հետաքրքրություն են ներկայացնում՝ 2001–2003 թթ. և 2011թ. ժամանակային փուլերը, որոնք հաստատում են ուսումնասիրվող շրջանի հարավարևմտյան (Վանի) և հյուսիսարևելյան (Զաքաթալայի) օջախային գոտիների միջև որոշակի փոխկապվածությունը:
Աշխատանքում տեսականորեն հաշվարկված և համադրված են ուժեղ երկրաշարժերի և հրաբուխների հետևանքով օջախային զոնայի ապարների առաձգական հատկությունների և ծանրության ուժի հնարավոր փոփոխությունները, որոնք համընկնում են համանման պրոցեսների հետևանքով առաջացած վարիացիաների հետ:
Առաջին անգամ կազմվել է Հնա-Ուրմիայի սխեման. լիճ, որը գոյություն ուներ ուշ Պլիոցենում-Պլեյստոցենում և 1570 մ ջրի մակարդակի բարձրության ժամանակ Պլեյստոցենում կապ ուներ Կասպից ծովի ավազանի հետ: Լճի մակարդակի տատանումներն անցյալում և մինչև XX դարի 90-կան թթ․-ները կապված էին հիմնականում բնական գործոնի հետ (տեկտոնիկա, կլիմայի փոփոխություններ), իսկ նրա աղետային չորացումը սկսած 1998 թ․-ից, պայմանավորված է մեծ մասամբ մարդու կողմից լճի ջրհավաք ավազանի ջրային ռեսուրսների անխնա օգտագործման հետ:
Աշխատանքում վերլուծվել և գնահատվել է Արարատյան դաշտի և նախալեռնային գոտու ագրոկլիմայական ռեսուրսների տարածական բաշխման օրինաչափությունները, բազմամյա ընթացքը և փոփոխության միտումները, առաջարկվել է դրանց փոփոխության հետևանքների կարգավորման ուղիներ:
ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման առաջնահերթ խնդիրներից մեկը տարածքային համաչափ զարգացումն է: Ռազմավարական նշանակության այդ խնդրի լուծումը կախված է նաև ՀՀ բնակչության տեղաբաշխման և վերաբաշխման մեջ տեղի ունեցող փոփոխություններից, առկա միտումների բացահայտումից և ստեղծված իրավիճակից: Հոդվածում տրված է վերջին երեք տասնամյակում տեղի ունեցած շարժընթացի հետևանքով ՀՀ բնակչության տեղաբաշխման և վերաբաշխման մեջ տեղի ունեցած փոփոխությունների տարածաշրջանային տարբերությունները, դրանցով պայմանավորված՝ տարածքային անհամաչափ զարգացման հիմնախնդիրների սրումը և մատնանշված են վերջինիս լուծման ուղիները:
Հոդվածի նպատակն է վերլուծել Քասախ գետի ավազանի զբոսաշրջային ռեկրեացիոն ռեսուրսների հնարավորությունները: Խնդիր է դրված գնահատել գետի ավազանում գտնվող բնական, պատմամշակութային արժեքները: Հետազոտվել և գմահատվել է ավազանում տեղակայված բնական և պատմամշակութային արժեքների ու սպասարկման ենթակառուցվածքների նշանակությունը: Կարևորվել է գետի ավազանում բնակվող ազգային փոքրամասնության դերը զբոսաշրջության առումով:
Հոդվածում համեմատություն է կատարվում «զբոսաշրջային դեստինացիա» հասկացության մեկնաբանություններից բխող ընկալումների միջև։ Զբոսաշրջային դեստինացիան ներկայացվում է որպես զբոսաշրջության զարգացման առանցքային բաղադրիչ, որպես այդ զարգացումն ամփոփող, համակարգող, կրող և արտահայտող տարածական համակարգ։ Զբոսաշրջային դեստինացիան դիտարկվում է որպես այնպիսի տարածական հիմք, որն ինքն իրենով համարվում է զբոսաշրջային ռեսուրս և իր մեջ պարունակում է զբոսաշրջային ռեսուրսներ։ Այս համատեքստում, հոդվածում տեսականացվում է զբոսաշրջային դեստինացիայի աշխարհագրական հիմքերը և հիմնավորվում են դրա պրակտիկ նշանակության/դրսևորումների իմաստավորման բաղադրիչները։ Հոդվածում տրվում են հետևյալ հարցերի պատասխանները՝ արդյո՞ք զբոսաշրջային դեստինացիան աշխարհագրական տարածության տարատեսակ է և ինչպիսի՞ տարատեսակ է։
Հոդվածում առաջարկված են զբոսաշրջության համաչափ տարածքային զարգացման քաղաքականության՝ որպես ռեգիոնալ քաղաքականության առանձին ուղղության ընդհանուր տեսական դրույթները (օբյեկտներ, սուբյեկտներ, նպատակներ, մեթոդաբանություն, անհրաժեշտության հիմնավորում և այլն)։ Վերը նշված դրույթները տեղայնացվել են ՀՀ օրինակով՝ հիմնավորելով ՀՀ-ում զբոսաշրջության համաչափ տարածքային զարգացման պետական քաղաքականության արդի անհրաժեշտությունը։
Աշխատանքում վերլուծվել և գնահատվել է փոքր բիզնեսի կարևորությունը սերվիսի զարգացման և բարելավման գործում: Խնդիրը քննարկվել է հասարակական կյանքի զարգացման հետևանքով մարդկանց նոր պահանջմունքների առաջացման և դրանց բավարարման համար սերվիսի նոր տեսակների ստեղծման համատեքստում: Ըստ որում սերվիսի նոր տեսակների ստեղծման և կիրառման գործընթացներում մեծ կարողություններ ունեն փոքր ձեռնարկությունները: Խնդիրն այդ կարողությունների բացահայտումն է և գիտական հիմնավորումը:

Vol. 54 No. 3 (253) (2020)
ANALYSIS OF SEISMICITY OF THE RA AND THE ADJACENT AREAS OF ARMENIAN HIGHLANDS FOR THE PERIOD OF 01.01.2000–23.10.2011
V.S. Balasanyan
The Armenian highlands are characterized by the presence of potentially seismic zones that form the level of seismic hazard in the territory of the Republic of Armenia. In particular, the Van strong earthquake (M=7.2) on October 23, 2011 was manifested in Yerevan by seismic shaking (J=5–6 points). From this point of view, the analysis of the seismic-geodynamic situation in the study area during the given earthquake preparation is of particular interest. This stage of the analysis is devoted to the study of M≥ 4.0 seismicity of the region with coordinates (φ°Ν 38.0–42.0; λ°Ε 42.0–48.0) for the time period 2000–2011. The analysis of the spatio-temporal distribution of earthquakes with a magnitude of M ≥ 4.0 makes it possible to distinguish chronological chain series of epicenters associated with the seismogeodynamics of the Van focal zone. In particular, we have identified stages (2001–2003 and 2011), in which the seismicity course (M ≥ 4.0) confirms a certain relationship between the southwestern (Van) and northeastern (Zaqatala) focal zones of the studied area.
CHANGES IN THE ELASTIC PROPERTIES AND IN THE GRAVITATIONAL FIELD OF ROCKS DUE TO STRONG EARTHQUAKES AND VOLCANOES
A.S. Sardaryan, M.S. Mkrtchyan
In this work, the elastic properties of rocks in the focal zones of strong earthquakes and volcanoes, as well as possible changes in gravity, which converge with the arising variations due to such processes, are theoretically calculated and compared.
LAKE URMIA – ITS PAST AND PRESENT
For the first time, a diagram of Paleo-Urmia was drawn up – a lake that existed in the Late Pliocene-Pleistocene and at a water level of 1570 m had a connection with the Caspian Sea basin in the Pleistocene. Fluctuations in the lake level in the past and up to the 90s of the XX century were mainly associated with a natural factor (tectonics, climate change), and its catastrophic drying out, starting in 1998, is mainly due to the careless use of water resources of the lake’s drainage basin.
PATTERNS OF SPATIAL AND TEMPORAL DISTRIBUTION OF AGROCLIMATIC RESOURCES (Ararat Valley and foothill zone)
V.G. Margaryan
The paper analyzes and evaluates the regularities of the spatial distribution of agroclimatic resources of the Ararat Valley and the foothill zone, the long-term course and tendency of change, and suggests ways of regulating the consequences of their change.
THE TOURISM-RECREATIONAL POTENTIAL OPPORTUNITIES OF KASAGH RIVER BASIN
V.V. Grigoryan
The main goal of the article is to expose the opportunities of the Kasagh River basin tourism-recreational resources. It is targeted to estimate the natural historic-cultural values of the basin. The service infrastructures have been studied and estimated. Besides, the role of ethnic minorities settled in Kasagh basin is very important in the context of tourism sector development.
THE CONCEPT OF TOURISM DESTINATION IN THE CONTEXT OF GEOGRAPHICAL SPACE
G.P. Aleksanyan
Comparison of perceptions according to the definitions of the notion "tourism destination" is carried out in this article. The tourism destination is presented as a key component of tourism development, as a spatial system that summarizes, coordinates, carries and expresses this development. A tourism destination is viewed as a spatial basis that is itself considered a tourist resource and contains tourist resources in itself. In this context, the article theorizes the geographical basis of a tourism destination and substantiates the components of its practical manifestation/significance. The article provides answers to the following questions: is a tourism destination a kind of geographical space and what kind of variety is it?
TOURISM PROPORTIONAL TERRITORIAL DEVELOPMENT POLICY ESSENCE AND NECESSITY (on the example of RA)
T.A. Sargsyan
The article proposes general theoretical provisions of the policy of proportional territorial development of tourism as a separate direction of regional policy (objects, subjects, goals, methodology, justification of the necessity, etc.). The aforementioned provisions were localized on the example of the Republic of Armenia, substantiating the urgent need for a state policy of proportional territorial development of tourism in Armenia․
THE ROLE OF SMALL BUSINESS IN DEVELOPMENT OF SERVICE INDUSTRY
A.R. Avagyan
The paper scientifically proves the role and significance of small business in development of service industry, trough application of geographical and economic innovative approaches and methods. The issue is diccussed in the context of application of new types of service for satistying the newly formed demands of peole. Scientific analysis has revelaled the great potential of small business and the ways of its application.