Մաստարայի լեռնահովտի երկաթեդարյան համալիրը Կարմրաշենի սարավանդի մշակութային լանդշաֆտի համակարգում
Հոդվածը նվիրված է Կարմրաշենի սարավանդի մշակութային լանդշաֆտը ձևավորող գոտիներից մեկի՝ Մաստարայի լեռնահովտին, որտեղ մեր կողմից հավաստվել է նորահայտ (գիտական շրջանառությունների դուրս մնացած) մի շարք հուշարձաններ, որոնք նախնական դիտարկմամբ կազմում են մեկ միասնական համալիր։
Կարմրաշենի սարավանդը  տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության Արագածոտնի մարզի հարավ-արևմտյան և Արմավիրի մարզի արևմտյան մասերում, Արագած լեռնազանգվածի հարավարևմտյան ստորոտին՝ Թալինի սարավանդի և Ախուրյան ու Արաքս գետերի միջև։ Այն բավականաչափ հարուստ է պատմամշակութային հուշարձաններով, քանի որ տարբեր կողմերից ներառվել և մաս է կազմել մի կողմից Շիրակ և մյուս կողմից Արագածոտն գավառներին՝ կրելով դրանց մշակութային զարգացումների ազդեցությունները՝ բրոնզ-երկաթիադարից մինչև միջնադար։ Ելնելով վերոգրյալից, այս գոտին միշտ եղել է ուսումնասիրողների ուշադրության կենտրոնում։ Այս սարավանդի մշակութային լանդշաֆտի ուսումնասիրության մեջ հատկապես մեծ ավանդ ունեն Երևանի Պետական Համալսարանի Հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիայի տարբեր տարիների հնագիտական արշաախմբերը (ուսումնասիրությամբ՝ ՊԱվետիսյան, ԵԱսատրյան, ՀՕհանյան և այլք)։
Հավանաբար գործ ունենք երկաթե դարին բնորոշ (մթա 9-6-րդ դդ), տեղական նշանակության մի կենտրոնի հետ, որը հարևան այլ նմանատիպ օրինակների հետ (Լանջիկ, Ծակասար, Ակունք 1 և այլն) կազմել է ավելի մեծ միավորներ, որոնք բիայնական արձանագրություններից հայտնի են Էթուինյան «երկրներ» անվամբ։
• Լևոն Մկրտչյան , «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր մասնագետ, ՀՀ ԳԱԱ Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող
Hayastani Hanrapetut’yan Fizikaashkharhagrakan obyektneri hamarrot teghekatu-barraran, Yerevan, «Geodeziayi yev k’artezagrut’yan kentron POAK», 2007, ej 68 -150 ej: (in Armenian)
Badalyan R., Avetisyan P., Bronze and Early Iron Age Arhcaeological Sites in Armenia I, Mt. Aragats and its Surrounding Region, BAR international Series 1697, 2007, p. 319.
Davtyan R., Mkrtchyan L., Arnhold S., 2024, Erste archäologische Untersuchungen in Khanjyan (Armenien), Mitteilungen der Deutschen Orient-Gesellschaft 156, 57-72.
Մկրտչյան Լ. (2025). Մաստարայի լեռնահովտի երկաթեդարյան համալիրը Կարմրաշենի սարավանդի մշակութային լանդշաֆտի համակարգում. Պատմություն և մշակույթ, 1(1), 209-216. https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.209

https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.209
The article is dedicated to the Mastara mountain valley, one of the zones forming the cultural landscape of the Karmrashen peninsula, where we have confirmed a number of newly discovered (left out of scientific circulation) monuments, which, according to preliminary observation, form a single complex.
The Karmrashen Peninsula extends in the southwestern parts of the Aragatsotn Marz of the Republic of Armenia and the western parts of the Armavir Marz, at the southwestern foot of the Aragats massive, between the Talin Peninsula and the Akhuryan and Araks rivers. It is rich enough in historical and cultural monuments, because it was included from different sides and was part of Shirak and Aragatsotn provinces on the one hand, bearing the influences of their cultural developments, from the Bronze-Iron Age to the Middle Ages. Based on the above, this zone has always been in the center of attention of researchers. Archaeological expeditions of different years of the Archaeological Research Laboratory of Yerevan State University have a particularly great contribution to the study of the cultural landscape of this peninsula (study: P. Avetisyan, E. Asatryan, H. Ohanyan and others).
Perhaps we are dealing with a center of local significance typical of the Iron Age (9-6th centuries BC), which, together with other similar neighboring examples (Lanjik, Tsakasar, Akunk 1, etc.) formed larger units, which are known from the Bianic inscriptions are under the name Etuinian «countries».
• Levon Mkrtchyan, NAS RA
NAS RA Armenological Studies, “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-reservations” State non-commercial organization.
Hayastani Hanrapetut’yan Fizikaashkharhagrakan obyektneri hamarrot teghekatu-barraran, Yerevan, «Geodeziayi yev k’artezagrut’yan kentron POAK», 2007, ej 68 -150 ej: (in Armenian)
Badalyan R., Avetisyan P., Bronze and Early Iron Age Arhcaeological Sites in Armenia I, Mt. Aragats and its Surrounding Region, BAR international Series 1697, 2007, p. 319.
Davtyan R., Mkrtchyan L., Arnhold S., 2024, Erste archäologische Untersuchungen in Khanjyan (Armenien), Mitteilungen der Deutschen Orient-Gesellschaft 156, 57-72.
Mkrtchyan, L. (2025). The Iron Age complex of the Mastara mountain valley in the system of cultural landscape of Karmrashen Saravand. History and Culture, 1(1), 209-216. https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.209