Պատմության ֆակուլտետի 105-ամյակին նվիրված գիտաժողովի գիտական կարևորությունը․ «Հայագիտության արդի խնդիրները և զարգացման հեռանկարները»
https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.008
Երևանի պետական համալսարան, պատմության ֆակուլտետ, 105-ամյակ, հոբելյանական գիտաժողով, «Պատմություն և մշակույթ» հանդես, հատուկ թողարկում, պատմություն, հնագիտություն, ազգաբանություն/մշակութային մարդաբանություն, արվեստաբանություն
Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը, լինելով Մայր բուհի հիմնադիր կառույցներից, կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի գիտական, կրթական և հասարակական կյանքում։ 105-ամյակի շրջանակում կազմակերպվեց միջազգային գիտաժողով՝ «Հայագիտության արդի խնդիրները և զարգացման հեռանկարները» խորագրով։ Գիտաժողովն անդրադարձավ կրթության ու գիտության փոխկապակցվածությանը, կրթական ծրագրերի արդիականացման անհրաժեշտությանը, պատմագիտության կիրառական արժեքի աճին։ Ներկայացվեցին շուրջ հարյուր զեկուցումներ տարբեր երկրներից՝ ընդգրկելով պատմություն, հնագիտություն, ազգաբանություն, արվեստաբանություն և այլ ոլորտներ։ Առանձնահատուկ շեշտ դրվեց միջգիտակարգային համագործակցության կարևորության վրա՝ հայագիտության հետագա զարգացման համար։ Զեկուցումների մի մասը հրատարակվում է «Պատմություն և մշակույթ» հանդեսի հատուկ թողարկմամբ։ Չնայած գիտաժողովն ամբողջական պատասխաններ տալու նպատակ չի հետապնդում, այն արժեքավոր հարթակ էր՝ վեր հանելու ոլորտային խնդիրները և ձևավորելու հայագիտության ու պատմագիտական կրթության զարգացման ուղիները։
• Մխիթար Գաբրիելյան, ԵՊՀ
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, Հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ.
Գաբրիելյան Մ. (2025). Պատմության ֆակուլտետի 105-ամյակին նվիրված գիտաժողովի գիտական կարևորությունը․ «Հայագիտության արդի խնդիրները և զարգացման հեռանկարները». Պատմություն և մշակույթ, 1(1), 8-12. https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.008

Scientific Significance of the Conference Dedicated to the 105th Anniversary of the Faculty of History: “Current Problems and Prospects for the Development of Armenian Studies’’
https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.008
Yerevan State University, Faculty of History, 105th anniversary, anniversary conference, “History and Culture” journal, special issue, history, archaeology, ethnography/cultural anthropology, art history
The Faculty of History at Yerevan State University, as one of the founding structures of this higher education institution, has a significant role in Armenia’s scientific, educational, and public life. An international conference titled “Modern Issues and Development Prospects of Armenian Studies” was organized within the framework of the 105 th anniversary of the faculty. The conference addressed the interconnectedness of education and science, the necessity of modernizing educational programs, and the growing applied value of historiography. The conference featured approximately one hundred reports from various countries, encompassing fields such as history, archaeology, ethnography, and art history. Particular emphasis was made on the importance of interdisciplinary cooperation for the further development of Armenian Studies. A part of the reports is being published in a special issue of the “History and Culture” journal. Although the conference did not aim to provide comprehensive answers, it served as a valuable platform to highlight sectoral issues and shape the pathways for the development of Armenian Studies and education in the field of history.
• Mkhitar Gabrielyan, YSU
Dean of YSU Faculty of History, Associate Professor of the Chair of Archaeology and Ethnography, Ph.D
Gabrielyan, M. (2025). Scientific Significance of the Conference Dedicated to the 105th Anniversary of the Faculty of History: “Current Problems and Prospects for the Development of Armenian Studies’’. History and Culture, 1(1), 8-12. https://doi.org/10.46991/hc.2025.si1.008