Քաղաքական իրադրությունը Հայաստանում 1920 թ. և 2018 թ. իշխանափոխությունից հետո (համեմատական վերլուծություն)
• Լիլիթ Մակարյան Երևանի պետական համալսարան image/svg+xml
խորհրդային, իշխանափոխություն, տարածաշրջան, պատերազմ, համավարակ
1920 թ. Թուրքիան պատերազմական նախապատրաստություն էր տեսնում ՀՀ վրա հար­ձակվելու համար: Մ. Քեմալը հասկանում էր, որ Ռուսաստանը ևս ունի Անդրկովկասը նվա­­ճելու ծրագիր, և ավելի իրական էր համարում Անդրկովկասի բաժանումը Թուրքիայի և Ռու­սաստանի միջև: Մինչ Թուրքիան 1920 թ. սեպտեմբերից զավթում էր ՀՀ տարածքները, ԱՄՆ նախագահ Վ. Վիլսոնի Իրավարար վճռով ՀՀ-ին Արևմտյան Հայաստանից տրվելու էր 90 հազ. կմ2 տարածք: Ռուսաստանը իր առջև խնդիր էր դրել խորհրդայնացնել տարա­ծա­շրջա­նը և Թուրքիայի միջոցով խորհրդային կարգեր հաստատել նաև Արևելքի երկրներում:
Թուրքիան տարածաշրջանում իր ծրագրերը փորձեց իրագործել նաև 2016 թ. ապրի­լին` Արցախի դեմ Ադրբեջանի ձեռքով սանձազերծելով ռազմական գործողություններ, որոնք ձա­խողվեցին: Թուրքիայի համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեցին 2018 թ. ՀՀ-ում իշ­խա­նափոխությունից հետո, երբ հասարակությունը պառակտվել էր, պաշ­տոններում նշա­նակվում էին ոչ կոմպետենտ պաշտոնյաներ, տեղի էին ունենում բա­նակի բարձրագույն սպա­յա­կազմի բարոյազրկում, արտաքին քաղաքա­կանության ձախողումներ: 2020 թ. Թուրքիայի զավթո­ղա­կան ծրագրերի համար նոր հնարավորություններ ստեղծեց «Covid-19» համա­վա­րա­կը, որի հետևանքով Հայաստանը հայտնվեց ամբողջական շրջափակման մեջ:
• Լիլիթ Մակարյան, Երևանի պետական համալսարան
պ.գ.թ., ԵՊՀ սփյուռքագիտության ամբիոնի դոցենտ
Մակարյան Լ. (2021). Քաղաքական իրադրությունը Հայաստանում 1920 թ. և 2018 թ. իշխանափոխությունից հետո (համեմատական վերլուծություն). Պատմություն և մշակույթ, 15(1), 96-103. https://journals.ysu.am/hist-cult/article/view/5869

The Political Situation in Armenia in 1920 and in 2018 after the Power Shift (comparative analysis)
Turkey was preparing to attack the Republic of Armenia in 1920. M. Kemal realized that Russia also had a plan to conquer Transcaucasia, and the division of Transcaucasia between Turkey and Russia seemed more realistic. Turkey had been occupying the internationally recognized territories of the Republic of Armenia since September 1920. According to the US President W. Wilson’s Arbitral Award, 90000 sq. km area of Western Armenia would be given to the Republic of Armenia. Russia set the task to sovietize the region and establish the Soviet regime in the East with Turkey’s support.
Turkey tried to accomplish its unfinished programs in the region in April 2016, encou­raging Azer­baijan to launch military operation against Artsakh, which failed. The power shift in Armenia in 2018 put Turkey in favorable conditions: the society became disunited, income­petent officials were appointed to responsible positions, the highest ranking army officers were persecuted, obvious failures took place in foreign relations. The Covid-19 pandemic, which has been spreading in the region since 2020, placed Armenia under a complete external blockade and thus provided Turkey with new opportunities for its hostility programs.
• Lilit Makaryan, Yerevan State University
PhD in History, Associate Professor, Chair of Diaspora Studies, YSU
Makaryan, L. (2021). The Political Situation in Armenia in 1920 and in 2018 after the Power Shift (comparative analysis). History and Culture, 15(1), 96-103. https://journals.ysu.am/hist-cult/article/view/5869