Նախադասության անդամների համաձայնությունը և նրա արտահայտությունը Կիրակոս Գանձակեցու «Պատմոիթիւն Հայոց» երկում
• Լիլիթ Հակոբյան Երևանի պետական համալսարան image/svg+xml
Կիրակոս Գանձակեցի, 13-րդ դար, պատմիչ, «Պատմութիւն հայոց», համաձայնություն, գրաբար, միջին հայերեն, ենթակա-ստորոգյալ կապակցություն, որոշիչ-որոշյալ
Սույն հոդվածում անդրադառնում ենք նախադասության անդամների կապակցման ե­ղա­նակներից մեկին՝ համաձայնությանը, և նրա արտահայտությանը 13-րդ դարի հայ նշա­նա­վոր պատմիչ Կիրակոս Գանձակեցու «Պատմութիւն Հայոց» երկում։ Մինչ պատմիչի եր­կում արձանագրված կառույցների առանձնահատկություններին անդրադառնալը համառոտ ներկայացվում է նախադասության անդամների համաձայնության պատկերը գրաբարում և մի­ջին հայերենում, նաև տարբերությունները լեզվի զարգացման՝ վերը նշված փուլերում, գրա­բարում և միջին հայերենում նախադասության անդամների համաձայնության առանձ­նա­հատկությունները։ Ապա հանգամանորեն քննարկվում է վերջինիս արտացոլումը երկում։ Կիրակոս Գանձակեցու «Պատմութիւն Հայոց» գրքում արձանագրվել են հիմնականում գրա­բար­յան շարահյուսական օրինաչափություններ` չնայած նրան, որ հեղինակն ապրել ու ստեղ­ծագործել է միջին հայերենի գործածության ժամանակահատվածում։
Նախադասության անդամների համաձայնությունը արտահայտվում է հիմնականում հին հայերենի շարահյուսական համակարգի առանձնահատկությունների համաձայն։ Մի­ջին­հայերենյան ժամանակահատվածում ապրած և ստեղծագործած պատմիչը, այնուա­մե­նայնիվ, առավելապես առաջնորդվել է գրաբարի քերականության օրինաչափություններով։ Դա բացատրվում է նրանով, որ Կիրակոս Գանձակեցին ներկայացնում է պատմագրություն ուղղու­թյու­նը և որոշակի ժամանակաշրջանի պատմության անդրադառնալիս պիտի հարա­զատ մնա այդ շրջանի ոգուն, նաև քերականական համակարգի առանձնահատկու­թյուն­նե­րին։ Ուսում­նասիրվող երկում վկայված կապակցությունների համաձայնության հարցում ևս պատմիչը հետևել է գրաբարի քերականական համակարգի օրինաչափություններին։
Ողջ երկում գործածված են նախադասության թե՛ գլխավոր, թե՛ երկրորդական ան­դամ­ների կապակցման օրինակներ, որոնցում գերակշռում են համաձայնության՝ գրաբարին բնո­րոշ օրինաչափությունները։
• Լիլիթ Հակոբյան, Երևանի պետական համալսարան
ԵՊՀ հայոց լեզվի պատմության ամբիոնի հայցորդ, ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի դասախոս, «Քվանտ» վարժարանի ուսուցիչ
Հակոբյան Լ. . (2021). Նախադասության անդամների համաձայնությունը և նրա արտահայտությունը Կիրակոս Գանձակեցու «Պատմոիթիւն Հայոց» երկում. Պատմություն և մշակույթ, 15(1), 199-205. https://journals.ysu.am/hist-cult/article/view/6186

Peculiarities of the Agreement between the Sentence Parts and its Expression in Kirakos Gandzaketsi’s “History of the Armenians”
Kirakos Gandzaketsi, 13th century, “History of the Armenians”, agreement, Grabar, Middle Armenian, subject-predicate connection, modifier-modified lexical unit
The present paper addresses one of the ways of connecting sentence parts, i.e. the agreement, and its expression in the “History of the Armenians” by the remarkable Armenian historian of the 13th century, Kirakos Gandzaketsi. Before referring to the characteristics of the sentence structures found in the work of Gandzaketsi, the overall syntactic picture and the agreement peculiarities between the sentence parts in Old (Classical) Armenian (Grabar) and Middle Armenian (Cilician Armenian), as well as the differences existing in the above-mentioned stages of the language development are briefly presented. Afterwards, the reflec­tion of the latter in the aforementioned work is discussed in detail. Even though Kirakos Gan­dzaketsi lived and worked in the period during which Middle Armenian was in use, mainly Old Arme­nian/Grabar syntactic patterns are observed in his “History of the Armenians”. The ag­reement between sentence parts is expressed mostly in accordance with the peculiarities of the syn­tac­tic system of Old Armenian/Grabar. However, the historian who lived and worked in the Middle Armenian period was predominantly guided by the grammar patterns of Old Arme­nian/Grabar. This is explained by the fact that Kirakos Gandzaketsi, being a historian, re­pre­sents the branch of historiography, and thus referring to the history of a certain period, should remain close to the spirit of the very period, including the peculiarities of the grammatical sys­tem. As for the agreement between the word combinations found in the work at issue, it should be noted that here again Kirakos Gandzaketsi followed the grammatical patterns of Old Armenian/Grabar. Examples of the connection of both the main and secondary parts of the sentence, in which the patterns of agreement typical of Old Armenian/Grabar prevail, are identified in the whole work.
• Lilit Hakobyan, Yerevan State University
PhD Student, Chair of Armenian Language History, YSU; Lecturer, Chair of Languages, Armenian State University of Economics; Teacher, IB DP Quantum College
Hakobyan, L. (2021). Peculiarities of the Agreement between the Sentence Parts and its Expression in Kirakos Gandzaketsi’s “History of the Armenians”. History and Culture, 15(1), 199-205. https://journals.ysu.am/hist-cult/article/view/6186