ՋՐՀԵՂԵՂՆԵՐԻ ԵՎ ՍԵԼԱՎՆԵՐԻ ԱՌԱՋԱՑՄԱՆ ԲՆԱԿԱՆ ՆԱԽԱԴՐՅԱԼՆԵՐԸ ԴԵԲԵԴ ԳԵՏԻ ԱՎԱԶԱՆՈՒՄ
Դեբեդ գետի միջին հոսանքի ավազանում՝ Ձորագետի գետաբերանից մինչև Այրում ընկած հատվածում, որտեղ 2024 թ. մայիսի 25-ից 26-ը առատ տեղումների (ամսական նորմայի 60%-ը) հետևանքով տեղի է ունեցել ուժեղ ջրհեղեղ՝ զգալի ավերածություններով և նույնիսկ մարդկային զոհերով, հայտնաբերվել են ջրհեղեղների և սելավների առաջացման բնական նախադրյալներ: Այս նախադրյալներն են՝ մերկ և զառիթափ լանջերի առկայությունը, մեծ թվով ձորերը, հեշտությամբ քայքայվող մանրացված քար-ավազոտ կավային և մանրացված քար-կավային հողերը, տեղումների փոթորկի բնույթը, որը հաճախ ուղեկցվում է մեծ կարկուտով: Ջրհեղեղների և սելավների ձևավորման համար ջրի և պինդ բաղադրիչի մատակարարման ամենամեծ նախատրամադրվածությունը բնորոշ է Դեբեդ գետի ավազանի ձախ ափին, հատկապես Լալվար, Երիցվանք և Կաճաճկուտ գետերին: Աջ ափը գրեթե ամբողջությամբ ծածկված է անտառով, այստեղ միայն Շնող և Քիստում գետերը ունեն որոշակի համապատասխան ներուժ իրենց վերին հոսանքներում մեծ թվով ձորերի առկայությամբ: Վ.Պ. Ֆիլիսոֆովի մեթոդով որոշվել է Դեբեդ գետի ավազանի բոլոր գետերի կարգը Փամբակ գետի ակունքից մինչև Այրումի մոտ գտնվող պետական սահմանը: Հինգերորդ կարգն ունի 15 գետ, վեցերորդ կարգը՝ 6 գետ (Լեռնաջուր, Տանձուտ, Ալարեքս և Մարց՝ աջ ափին, Ձորագետ և Չիչկան՝ ձախ ափին), յոթերորդ կարգը՝ Դեբեդ գետը (այս կարգերը համապատասխանում են 1:25 000 մասշտաբի քարտեզին): Ճանապարհների ոչնչացումը կանխելու համար առաջարկվում է ուժեղացնել ափի գոգավոր հատվածները կապիտալ բետոնե պատերով կամ խոշոր բետոնե բլոկներով: Միևնույն ժամանակ, լանջերից հորդառատ անձրևների ժամանակ ջրի պակաս հոսքի համար անհրաժեշտ է ձախ ափի մերկ լանջերի անտառապատւմ:
ՋՐՀԵՂԵՂՆԵՐԻ ԵՎ ՍԵԼԱՎՆԵՐԻ ԱՌԱՋԱՑՄԱՆ ԲՆԱԿԱՆ ՆԱԽԱԴՐՅԱԼՆԵՐԸ ԴԵԲԵԴ ԳԵՏԻ ԱՎԱԶԱՆՈՒՄ: (Լոռու մարզ, Հայաստան). (2024). ԵՊՀ Գիտական տեղեկագիր. Երկրաբանական և աշխարհագրական գիտություններ, 58(3 (264), 190-200. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2024.58.3.190

NATURAL PRE-REQUISITES FOR THE OCCURRENCE OF FLOODS AND MUDSLIDES IN THE DEBED RIVER BASIN
The natural pre-requisites for the occurrence of floods and mudslides in the basin of the middle course of the Debed River, in the area from the mouth of the Dzoraget River to Ayrum, where on May 25–26, 2024, as a result of heavy precipitation (60% of the monthly norm), a severe flood occurred with significant destruction and even human casualties. These pre-requisites are the presence of exposed and steep slopes, a large number of ravines, easily eroded gravel-sandy loam and gravel-loamy soils, heavy rainfall, often accompanied by large hail. The greatest predisposition to the supply of water and solid components for the formation of floods and mudflows is characteristic of the left bank of the Debed River basin, especially the Lalvar, Yeritsvank and Kachachkut Rivers. The right bank is almost completely forested, here only Shnokh and Kistum Rivers has some corresponding potential due to the large number of ravines in their upper reaches. According to the method of V.P. Filosofov, the order of all rivers of the Debed River basin from the source of the Pambak River to the state border at Ayrum is determined. The fifth order has 15 rivers, the sixth order has 6 rivers (Lernajur, Tandzut, Alarex and Martz – on the right bank; Dzoraget and Chichkan – on the left bank), the seventh order is the Debed River (these orders correspond to a 1:25 000 scale map). To prevent the destruction of roads, it is proposed to strengthen the concave sections of the shore with capital concrete walls at the bends of the riverbed or by sketching large concrete blocks. At the same time, for less water intake in heavy rains from the slopes into the watercourses, it is necessary to cover the exposed slopes of the left bank.
NATURAL PRE-REQUISITES FOR THE OCCURRENCE OF FLOODS AND MUDSLIDES IN THE DEBED RIVER BASIN: (Lori Region, Armenia). (2024). Proceedings of the YSU C: Geological and Geographical Sciences, 58(3 (264), 190-200. https://doi.org/10.46991/PYSUC.2024.58.3.190