Առաջնորդության չափման ռազմասոցիոլոգիական մեթոդաբանությունը զինվորական կոլեկտիվում. սոցիոմետրիկական մեթոդի կիրառումը ՀՀ զինված ուժերում
• Արմեն Խաչիկյան ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
հայկական բանակ, զինված ուժեր, ռազմական սոցիոլոգիա, ռազմասոցիոլոգիական հետազոտություն, զինվորական կոլեկտիվ, սոցիոմետրիա, զինվորական առաջնորդություն
Զինված ուժերում զինծառայողների շրջանում առաջնորդության հիմնահարցը ենթակա է բազմագործոն և համակողմանի չափման, որի նպատակով սույն հոդվածում հիմք է ընդուն­վում ռազմասոցիոլոգիական մեթոդաբանությունը և կիրառվում սոցիոմետրիկական մեթո­դը։ Սոցիոմետրիկական ուսումնասիրությունների կարևորությունը ՀՀ զինված ուժերում պայ­մա­նավորված է հատկապես նրանով, որ այստեղ գործող համալրման խառը սկզբունքը (զո­րա­կո­չային և պայմանագրային սկզբունքների համադրումը), ինչպես նաև զինվորական կոլեկ­տի­վում ֆորմալ և ոչ ֆորմալ խմբերի և առաջնորդության համապատասխան մոդելների հա­մակցվածությունն ու հարաբերական կոնֆլիկտայնությունն ստեղծում են բանակի ներսում տե­ղի ունեցող սոցիալական գործընթացների մարդկային գործոնի մշտազննման և կառա­վար­ման անհրաժեշտություն: Մեթոդի կիրառումը հնարավորություն տվեց դուրս բերելու ա­ռաջնորդության չափման ցուցանիշները զինծառայողների շրջանում և հայտնաբերելու ոչ ֆորմալ առաջնորդներին:
• Արմեն Խաչիկյան, ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի գիտնական-վերլուծաբան, Վ․ Բրյուսովի անվ․ պետական համալսարանի դասախոս
Խաչիկյան Ա. . (2021). Առաջնորդության չափման ռազմասոցիոլոգիական մեթոդաբանությունը զինվորական կոլեկտիվում. սոցիոմետրիկական մեթոդի կիրառումը ՀՀ զինված ուժերում. Պատմություն և մշակույթ, 15(1), 237-246. https://journals.ysu.am/hist-cult/article/view/7206

Military-sociological Methodology of Measuring Leadership in a Military Team. Application of the Sociometric Method in the RA Armed Forces
• Armen Khachikyan National Defense Research University of the RA Ministry of Defense
Armenian army, armed forces, military sociology, military-sociological research, military team, sociometry, military leadership
The issue of leadership among servicemen in the Armed Forces is subject to multifactorial, comprehensive measurement, for the purpose of which this article is based on military-sociological methodology, and thus the sociometric method is applied. The importance of sociometric studies in the RA Armed Forces is conditioned especially by the fact that the mixed principle of recruitment (combination of conscription and contract principles), as well as the combination of formal and informal groups, leadership models in the military staff and relative conflicts create the need to constantly monitor and manage the human factor of social processes taking place within the army. The application of the method made it possible to find the measurement of leadership among servicemen, identifying informal leaders.
• Armen Khachikyan, National Defense Research University of the RA Ministry of Defense
Scientist-Analyst, the National Defense Research University of the RA Ministry of Defense; Lecturer, Brusov State University, Yerevan,
Khachikyan, A. . (2021). Military-sociological Methodology of Measuring Leadership in a Military Team. Application of the Sociometric Method in the RA Armed Forces. History and Culture, 15(1), 237-246. https://journals.ysu.am/hist-cult/article/view/7206