Անձի հոգեկան ամբողջականությունը և դիսոցիատիվ գործընթացը
Անձի դիսոցատիվ խանգարման հիմնական գործառույթը վերապրած հոգեբանական խեղումների հարուցած բացասական հետևանքներից անձի մեկուսացումն է: Դիսոցիատիվ խանգարման վիճակներում խախտվում է ժամանակի գծային ըմբռնումը, մարդն իրեն ընկալում է տարբեր ինքնավար վիճակներում և սկսում է գործել որպես հոգեֆիզիոլոգիական ենթասուբյեկտ: Ելնելով այս կանխավարկածից` հեղինակը անձի դիսոցիատիվ խանգարումները դիտում է որպես հոգեկան ամբողջականության ձևավորման «բացասական փորձ»:
2013-11-13
Միքայելյան Վ. (2013). Անձի հոգեկան ամբողջականությունը և դիսոցիատիվ գործընթացը. Բանբեր Երևանի համալսարանի. Փիլիսոփայություն, Հոգեբանություն, 4(3), 55-65. https://doi.org/10.46991/BYSU:E/2013.4.3.055

Mental Integrity of the Person and Dissociative Process
Psychological analysis leads us to the idea that the primary function of dissociative personality disorder is insulated from the negative experiences associated with weathered injuries. Dissociation as problem identification with one’s self is a natural state in altered states of consciousness. In such states violation solution of linear perception of time is also formed, moreover, a person feels himself in different autonomous states, or psychophysiological different sub-personalities begin to function in him. The impact of the present and future of the past person is connected with a change of personal history of man, with the introduction of the new psychological content to the actual past.
Mikaelyan, V. (2013). Mental Integrity of the Person and Dissociative Process. Bulletin of Yerevan University E: Philosophy, Psychology, 4(3), 55-65. https://doi.org/10.46991/BYSU:E/2013.4.3.055